Künye
Menü
YSK GOL OLANA KADAR UZATTI | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

YSK GOL OLANA KADAR UZATTI

Daha henüz tazeliğini koruyan seçimin sonuçları ile alakalı, özellikle İstanbul’la özel sonuçları takip ederken, geçmişte yaşadığımız bazı ilginç maçlar geldi aklıma. Ne alaka dimi.

Bu maçlar okadar önem arzederki, iddialı takım muhakkak maçı almak istemektedir, ancak iddiası olmayan takım içinse, başarı çok önemlidir ve tarihe geçecekler, bu takım, aşka gelmiş müşiş mücadele etmektedir.

İddialı takım ne hikmetse, birazda stresten olacak golü bir türlü bulamamaktadır.

Maçın sonu yaklaştıkça, streste artmaktadır, stres arttıkça gol gecikmekte ve maçta bitme noktasına gelmektedir. Maçın 90. dakikası geldiğinde, maç halaa 0-0 devam etmektedir, işte tam bu noktada bütün görev maçı yöneten hakeme düşmektedir.

Hakem, maçın uzatma dakikalarını gösterecek ya, bakıyor göstermesi gereken dakikalar çok az, bu dakikalar içerisinde gol gelmese, iddialı takım camiası kendini eleştirmek sureti ile hakemlik hayatını bile bitirme noktasına getirebilirler o derece hakem endişeli yani ve o tarihi kararı verir.

Gerçekte uzatma dakikalarının 3-4 dakika olması gerektiği yerde, hakem 7-8 dakika uzatma göstermektedir. Hakemin bu kararı, iddialı takımı oldukça ateşlemiştir.

İddialı takım için, Maçın yeniden başlaması gibi bir durum bu, bu duygu ve ruh hali, iddialı takımın oyuncularını olumlu yönde etkilediğinden, bu durum oyunlarına da olumlu yansımakla beraber, zaten iddiası olmayan ama başarı için mücadele eden  takım oyuncularında, bu durum olumsuz yönde psikolojik etki yapmaktadır.

Maçın artık uzatma dakikalarınında sonuna gelindi ama gol halaa gelmedi, hakem saatine bakıyor, seyirci ıslıklıyor, ekran başındakiler hayretle izliyor, iddialı takımın, yönetiminden seyircisine hepsinin kalbi neredeyse duracak noktasında heyecanla bekliyorlar, maçın uzatma dakikası bitti ama maç halaa bitmedi, iddialı takım atak üstüne atak, baskı üstüne baskı ile rakibini ceza sahası içine sıkıştırdı ama gol yok.

Maç artık uzatma dakikalarınında bitmesi ile enterasan bir hal aldı, artık uzatma dakikalarınında duraklamalarını oynatıyor haken, uzadıkça uzuyor ve artık uzatmanın 12.dakikasında iken, iddialı takım ya golü bulur, yada hakem okadar endişelidir ki, bir penaltı verir. Bu gol den sonra herkes derin bir nefes alır ve hakem nihayet maçı santra yapmaya bile gerek görmeden bitirir. 

Başarıya aç takımın, başarı hayalleri başka bahara kalır, yıkılırlar.

Bu durumlarda biz futbol severler, hakem maçı gol olana kadar uzattı diye tabir ederiz.

Şimdi anlattığım bu olayı, sanmayınki bir hikayedir, bu olay gibi ülkemiz futbolunda maalesef çok maçlar yaşadık, takip edenler iyi bilir.

Futbol severler şunuda iyi bilirlerki, bu iddialı takım diye bahsettiğim takım tek bir takım değildir, bunlar ülkemiz en büyük diye tabir edilen ve başarılarının %60’ı hep torpille, hakemle olan FB-GS-BJK kulüpleridir. Ne hikmetse sadece bu üç takıma, ihtiyacı halinde gol olana kadar uzatma verilir.

Şimdi, yeni yapılan yerel seçimlerde herkes gibi bende, İstabul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yarışını ve sonucunu merak edip haber takip ederken, yukarıda belirttiğim iddialı takım ve onun maçını yöneten hakem geldi aklıma, sonuç bir türlü açıklanmıyor, herkes merakla YSK’nın son noktayı koymasını, yani bitiş düdüğünü bekliyor.

Bakalım kim bu uzatma dakikalarında golü bulacak, iddialı takım mı yoksa, başarıya aç olan takım mı, bekleyip görecez.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN