Künye
Menü
Lider İzmir’de Hata Yapmadı | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Lider İzmir’de Hata Yapmadı

LİDER İZMİRDE HATA YAPMADI

Trabzonspor maça, Fenerbahçe maçının rehaveti ve taraftarının bu galibiyete dair aşırı mutluluğunun rahatlığı ile başladı, ki başka izahı yok bunun, neden? çünkü Göztepe maça inanılmaz iyi ve baskılı başladı, Göztepe’nin bu baskısı taraftarınında coşmasını ve bu coşkununsa sahada oyunculara yansımasını sağladı.

Trabzonspor bu haftaya değin, deplasmanlarda iyi oynayıp iyi sonuçlar alan takım olmasına rağmen, bu maça neden bu kadar etkisiz başladı ve yetersiz kaldı tabi bunun sebepleride var ancak, bunlar mazeret sayılmamalı, sonuçta sahaya 11 kişi çıkıyorsun ve sen Trabzonspor sun, sahada duruşun rakibine korku salmalı.

Neyseki, maçın 30.dakikasından sonra Trabzonspor oyunu biraz olsun dengeledi ve maçın başından beri yapamadığımız oyun ve baskı kurma işini yapmaya başladık, doğal olarak pozisyonda aradık ancak hucumdaki oyuncularımızın bunu başarmasında biraz sıkıntı yaşadık.

Doğal olarak yorulan Göztepe oyuncuları, defansa yerleşince Trabzonspor’un da pozisyon ve gol bulması zorlaştı, ilk devre sonuna ise beş dakika ilave süre koyan hakem, ilk devre itibarı ile genel anlamda iyi bir performans sergiledi. 

Eksik oyuncularımızdan, şutör Bakasetas ve ezici güç Nwakaeme’nin eksikliği fazlası ile hissedildi, Yusuf Sarı, Dorukan, A.Ömür ve Denswil performans olarak geride kalınca, doğal olarak bu durum skora yansıdı ve ilk devre 0-0 beraberlikle sona erdi.

Maçın ikinci devresine bu kez Trabzonspor kontrollü ve iyi başladı, maçı istediği gibi yönlendirdi, ikinci devreye Yusuf’un yerine oyuna giren Siopis şüphesiz bu kontrollü oyunda pay sahibiydi, çünkü müthiş koşular yaparak rakibin rahat çıkmasını, oyun kurmasını önledi.

Maçın 56.dakikası geldiğinde, A.Ömür’ün müthiş pasını alan Gervinho sol taraftan ceza sahasına girdi ve çok düzgün bir vuruşla Trabzonspor’u 1-0 öne geçiren golü kaydetti.

Bu golle lider rahatladı ve tecrübeli ayakları Hamsik, Gervinho ve Siopis’le oyunu rölantide tutup kontrollü oyunu tercih ettiler.

Ancak bu kontrollü oyun tercihi bir müddet sonra maçın 90.dakikasından evvel beş dakikalık bir Göztepe baskısına dönüştü, bu baskıda Göztepe oldukça Trabzonspor’u zorladı.

Maçın 90. dakikası geldiğinde hakemin kayıp zaman ilavesini 7 dakika olarak göstermesi Trabzonspor cephesinde endişeye yol açtı, ancak lider tecrübeli ayakları ile bu dakikalarıda bir bir eritti ve maçın bitiş düdüğü ile üç puanı hanesine yazdırdı.

Bu maçın birinci dakikasından sonuncu dakikasına kadar, Göztepe’nin gösterdiği azim ve hırslı mücadelelerini tebrik ediyorum, ancak bazı oyuncularının ve trübünlerdeki etkili grubun, aşırı motivasyon ve hırsı kafaları karıştırdı neden mi? 

Çünkü, normalde sezon sonlarına doğru, ligin bitimine 3-5 hafta kala, kümede kalma mücadelesi, şampiyonluk mücadelesi yada Avrupa kupalarına katılma mücadelesi veren takım ve seyircilerin göstermesi mümkün olan mücadele ve hırsı, bu güzide ilimizin güzide kulübü Göztepe’nin daha ligin 10.haftasında sergilemesi benim midemi bulandırdı.

Geçtiğimiz hafta aldığımız galibiyetin yan etkileri hala devam ediyor diye algıladım, çünkü Göztepe’nin kalecisi irfan can kardeşimiz belliki, Trabzonspor’un Fenerbahçe galibiyetinden çok etkilenmiş, yada etkilemişler onu ki, maçın son saniyelerinde Trabzonspor kalesine kadar gelip gole katkı vermek istemesi ve bunda başarılı olamaması sonucu, hakemin bitiş düdüğü ile sanki şampiyonlar ligine kalmayı kaçırmış gibi üzülmesi ve ağlaması  şampiyonlar ligini kaçırmış değilde, belliki aldığı arpanın hakkını verememesinden olmuştur diye düşünüyorum.

Her ne olduysa oldu ve zaten zor olmasını beklediğim bu deplasmandan üç puanla dönmenin keyfini sürerek, Trabzonspor’un İzmir’de hata yapmaması şampiyonluk ışığı oldu diyorum.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN