Künye
Menü
YPG terörüne ‘Demokratik’ maske | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

YPG terörüne ‘Demokratik’ maske

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hem Suriye’deki hem de Irak’taki Kürtleri silahlandırmayla güçlendirip devletleştirme ve birleştirme planlarını aşama aşama gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Son olarak açık haber kaynaklarında verilen bilgiye göre “YPG” ismi ABD’nin girişimi sonucu ‘Suriye Demokratik Güçleri’ olarak değiştirildi. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı silahlandırılan YPG sözde ‘Demokrat’ adına büründürülerek ileride Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılacak olası müdahalelerin önü kesilmek isteniyor. Aynı zamanda uluslar arası görüşmelerde tıpkı Özgür Suriye Ordusu gibi YPG’nin de yenilenen adıyla masada olması için uygun zemin hazırlanıyor. Yani ABD YPG aracılığıyla masada olmak istiyor.

Bu isim değişikliği ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Milli Güvenlik Kurulunda aldığı kararları uygulanmasının önüne geçmek istiyorlar. Şöyle ki Türkiye YPG gibi terör örgütlerine müdahalede bulunduğunda uluslar arası camiada sözde ‘demokratik güçlere’ saldırıyor gibi kara propaganda yapacaklardır. Bu propaganda neticesinde belki de ülkemizin içerisinde ‘Kobani’ benzeri ayaklanmalar çıkartılacak; iç karışıklığın oluşması sağlanarakuluslar arası camianın NATO ve BM öncülüğünde Türkiye’ye müdahale yapılmasının önü açılacaktır. Tüm boyutlarıyla değerlendirildiğindebu konu dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

Irak’ın Kuzeyinde Bağımsızlık Savaşı olacak mı?

ABD, Irak Devletini işgal ettiği tarihe kadar Irak ordusu resmi geçişler ile gövde gösterisi yaparak adeta ABD’ye meydan okuyordu. Fakat ABD’nin işgali sırasında ise bu gövde gösterisi yapan ordu bir anda ortadan kayboldu. FETÖ benzeri bir yapılanma olan Kesnezani örgütü Irak ordusunu ve devletini ele geçirmiş ve tek kurşun atmadan devleti ABD’ye teslim etmişti.

Yakın tarihte yayınlanan haberleri takip ederken Irak ordusunun resmi geçişlerle bir nevi gövde gösterisi yaptığı görüntüleri izleyince aklıma ilk gelen Saddam devrilmeden önceki silahlı ordu geçişleri oldu. Acaba bu kez ülkeyi kime teslim edecekler diye düşündüm? Diğer bir bakış açısıyla da Irak ordusu bu gövde gösterisini kime karşı yaptı; Türkiye’ye mi yoksa Irak’ın kuzey bölgesinde bulunan Kürt yönetimine mi?

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi 25 Eylül 2017’de bağımsızlık referandumu yapacağını ilan etti. Türkiye ve İran bu konuya oldukça sert tepkiler verse de Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani bu karardan geri adım atmayacaklarını belirtti. Dünyadaki devletlerin kuruluşuna bakacak olursak ‘Bağımsızlık Savaşı’ vermeden kurulan bir devlet göremeyiz. Peki, o zaman Irak Bölgesel Yönetimi ‘Bağımsızlık Savaşı’nı hangi ülkeye karşı yapacak?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Milli Güvenlik Kararları neticesinde Irak’ın kuzey bölgesinde bulunan Kürt yönetiminin bağımsız bir devlet olamayacağını kesin bir dille belirtti. Irak Merkezi Hükümeti ise sözde ‘Bağımsızlık’ referandumuna Türkiye kadar sert tepki koyamadı. Bu da gösteriyor ki Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin Türkiye’ye karşı bağımsızlık savaşı verebilecekleri bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti kesin bir dille Irak’ın kuzeyinin bağımsızlığını tanımayacağını ve uluslar arası anlaşmalar gereği buna müdahale edeceğini söylüyor. Yani Irak’ın kuzeyinin bağımsızlığının önündeki en büyük engel Türkiye!


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN