Künye
Menü
CHP ihanetin yuvası haline dönmemelidir! | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

CHP ihanetin yuvası haline dönmemelidir!

Önceki gün bir TV programında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir başarır Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili kabul edilemeyecek ağır cümleler kurdu. 

Tank palet fabrikasının satışını eleştirirken bir anda cehaleti gün yüzüne çıkan vekil Başarır haddini çokça aşarak "Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmış"dedi. 

Ben tartışmanın bu aşamasını birkaç defa izledim. Acaba yanlış mı anladık farklı bir şey söylemek isterken yanlış anlaşılabilecek bir cümle mi kurdu diye hemen tepki göstermedim. Birkaç defa daha izledikten sonra gördüm ki CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ihanete eşdeğer cümleleri bilinçli ve kararlı bir şekilde söylemiş. Diğer konuşmacıların kendisini üstüne basa basa uyarmasını dahi umursamayarak aynı cümleleri müstemleke zihniyeti gibi tekrarladı.

Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim ki; Büyük Türk hükümdarı Metehan milattan önce 209 yılında Türk ordusunu onluk sistem üzerine kurdu. Türk ordusu kurulduğu günden itibaren birçok savaş kaybetti, birçok savaş kazandı, devletler yıktı, devletler kurdu. Fakat kurulduğu günden itibaren hiç satılmadı! 

Bu sebepledir ki bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın armasında kuruluş tarihini belirten M.Ö. 209 yılı belirtilmektedir. Eğer satılmış bir ordumuz olsaydı kesintisiz bu günlere ulaşamayacağından kuruluş tarihi farklı bir şekilde kayıt edilirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde değil Türk tarihinde ilk defa böyle bir yüzsüzlükle karşı karşıya kalan Türk ordusu satılmışlıkla suçlandı. Ve bu hakareti yapan kişinin bir milletvekili olması ondan da ziyade Türkiye'nin kurucu partisi olduğunu iddia eden, Atatürk'ün partisi olmakla övünen CHP'den milletvekili olması akıllara durgunluk veren ve ibret alınması gereken bir olaydır. Bu durum CHP'nin nereden nereye geldiğinin en bariz göstergesidir. 

Daha önce de defalarca CHP milletvekilleri arasından birçok ismin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel ilkelerine zarar verecek şekilde açıklamalar yapması CHP'nin iflası niteliğindedir. Şunu net olarak söyleyebiliriz ki Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyeti kuruluş ilkelerinden kopmuş farklı bir siyasi zemine devrilmiş ve devletin temel yapısını karşısına almıştır. CHP ihanetin yuvası haline dönmemelidir. Böyle isimleri böyle düşünceleri parti'den temizlemeli özüne dönmeli ve milletin istediği yönde siyaset yapmalıdır. Vatansever CHP'li kardeşlerimiz bu gidişattan rahatsız oldukları için tepkilerini dile getirmekte farklı arayışlara yönelmektedirler. 

Bazı köşe yazarları ise Ali Mahir Başarır'ın kullandığı cümlelerin ifade özgürlüğü kapsamında ve milletvekili dokunulmazlığı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtecek kadar ihanete yandaşlık etmektedirler. Aklı ve mantığı kullanarak kanunları ve devlet geleneklerini dikkat et alarak söz konusu açıklamaları değerlendiren herkes bunun suç teşkil ettiğinde hemfikir olacaklardır. 

Bu sözleri ısrarla söyleyen biri uyarılmasına rağmen hala aynı kafa yapısını devam ettiriyorsa suçun da ısrar ediyorsa bana göre Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Milleti temsil eden bir Milletvekili olma hüviyetinde değildir. Dolayısıyla yargılanmalı ve gereği yapılmalıdır. 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN