Künye
Menü
Kan Dostum, Can dostum! | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

Kan Dostum, Can dostum!

Kızılay Bölge Kan Merkezi hem Trabzonumuz adına hem de bölgemiz adına önemli bir görev ifa ediyor.

Özellikle bu imkanın Trabzon'a kazandırılmasında büyük emeği olan başta eski Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, Bölge Kan Merkezi Başkanı Dila Baran ve ilgili siyaset ve devlet adamları olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Tekin Küçükali Genel Başkanlığı döneminde Bölge Kan Merkezi ve AFAD Bölge Merkezinin Trabzon'a yapılması için büyük sorumluluklar aldı ve bu hizmetleri memleketimize kazandırdı. O dönemler Trabzon'da Kızılay yok gibi bir şeydi.

Kızılay Uzun Sokakta bir ara sokakta binanın 1. katında hizmet vermeye çalışıyordu. Şimdi ise Atapark bölgesinde devasa bir binada hem bölge kan merkezi olarak hem de Kızılay sivil toplum konuşularak faaliyetlerini sürdürüyor. 

Ben bir tesiste hizmetlerini sürdüren Kızılay hem Kan toplama faaliyetlerinde hem de diğer sivil toplum faaliyetlerinde aktivitelerini arttırarak herkese ulaşma yolunda önemli başarılar elde etti. 

Kana ihtiyacı olan vatandaşlarımızın acil kan taleplerini yerine getirmek artık eskisi kadar zor değildi. Bölge kan merkezi Trabzon'da olduğu için acil ihtiyaçlara anında cevap verilerek insanlarımızın mahcup ve üzüntülü bir şekilde deyim yerindeyse 'Kan dilenmesi' son buldu. 

Bu sistemin en önemli ayağı hiç kuşkusuz gönüllü bir şekilde kan bağışlayan vatandaşlarımızdır. Kızılay'ımız özellikle pandemi sürecinde bağışı için başlattığı #KanDostum kampanyası ile hemşerilerimizi kan bağışına davet ediyor. Tabii yalnızca kan bağışı değil trombosit, plazma ve ilik nakli gibi hastalarımızın birçok ihtiyacını karşılayacak bağışları kabul ediyor.

Tamamen gönüllülük esasına göre yerine getirilen Kan bağışını alışkanlık haline getirmek zorundayız. Kimin ne zaman neye ihtiyacı olacağı belli olmaz! Bugün bir başkası, yarın sen. Kızılay'ın değil (!) insanlarımızın bu günlerde her zamankinden daha fazla kan bağışına ihtiyacı var.

Bağışlarınıza ihtiyacı olan insanlara kan dostum, can dostum diyerek sahip çıkmalıyız. 

#KanDostum Can Dostum...


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN