Künye
Menü
Trabzon; Çin'den İngiltere'ye bir yol... | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

Trabzon; Çin'den İngiltere'ye bir yol...

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Birleşik Krallık arasında yapılan serbest ticaret anlaşması dünya ticaretinde yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.  

Geçtiğimiz yıl Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs dünya ticaretini de olumsuz/olumlu etkiledi. 

Sınırlarını kapatan ülkeler ihtiyaçlarını karşılama anlamında farklı ülkelerden tedarik ettikleri ürünleri üretmek mecburiyetinde kalarak iç üretim mekanizmalarını harekete geçirmek zorunda kaldı ya da yeni ticaret bağlantıları kurdu. 

Bu durumda üreten, fabrikalaşan ve ihracat yaparak zenginleşen ülkeler; ürettikleri ürünlerin elinde kalması korkusuyla üretimi durdurdu yavaşlattı ya da onlarda yeni pazarlara ulaşmaya çalıştı.

Tedarik zinciri bozulmasın, üretim bitmesin diye nakliye sistemi ilk başlarda kısıtlamalara tabi tutulsa da devam eden süreçte ihtiyaçların karşılanması baskısı ortaya çıkınca engeller kaldırıldı. 

Bu durumdan anlayacağımız ne kadar üretim konusunda gelişmiş ve donanımlı olsak da ürünlerimizi pazara ulaşmıyorsa eğer bunun hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla pandemi sürecinde ticaret yollarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. 

İşte bu noktadan Trabzon'un ticaret potansiyeline giriş yapabiliriz. Şehrimiz dünya ticaret tarihinin sayfalarında önemli bir yer kaplayan İpekyolu'nun üzerinde ve önemli bir konumunda. 

Trabzon-Erzurum-Tebriz hattı Trabzon Limanı ile dünyaya açılan bir ticaret yolu. Trabzon Limanı için İran'ın dünyaya açılan en güvenli kapısı dersek kesinlikle abartmış olmayız. Zira bunu İran'a uygulanan ambargolar döneminde gözlemlemiş olmalıyız. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzonumuz'a vaat ettiği ve alınan kararlar ile çalışmaları Başlayan Yatırım Adası bu bölgemiz için büyük bir önem arz etmektedir. Bölgemiz dememdeki kasıt yalnızca bölge illerimiz değildir.

Trabzon, Ülkemizin doğu ve iç kesimlerinin komşu ülkelerini kapsayacak şekilde Kafkasya, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerini limanı olma potansiyelini taşımaktadır. 

Trabzon Yatırım Adası da bu potansiyeli harekete geçirecek olan en önemli bölgesel hatta küresel bir projedir. Bir Kuşak, Bir Yol projesi kapsamında Gürcistan'da yapımı devam ederken sürpriz şekilde durdurulan Anaklia Limanı'nın da devre dışı kalmasıyla birlikte Trabzon Yatırım Adası'nın önemi bir hayli artmıştır. 

Hakkı teslim etmek adına bu projede büyük emekleri olan Trabzon Ticaret Sanayi Odası Başkanımız Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanımız Şadan Eren başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

TTSO'da köklerini tarihi İpekyolu'nun ruhundan alan ve bu kültür ve ticaret kenti olan Trabzonumuz'a yakışır proje ve hizmetler yapan önemli bir kuruluşumuzdur. 

Anaklia Limanı'nın yapımının durdurulmasından şunu da net olarak görmemiz gerekiyor ki 'Güvenlik' ticaretin en önemli tamamlayıcısıdır. Ne üretirseniz üretin, ne kadar çok üretirseniz üretin, ne kadar kalteli üretirseniz üretin 'Güvenli' bir şekilde nihai tüketiciye ulaştıramıyorsanız bunun hiçbir anlamı yoktur. Tüm ürettikleriniz elinizde arz fazlası olarak kalır ve iflas edersiniz.  

Şu anda yaşanan tüm gelişmeler üzerine 'Bir Kuşak, Bir Yol' projesinin en önemli limanlarından biri Trabzon olmuştur. Trabzon olarak geleceğe bakarken şehrimizin yeni bir 'Küresel Merkez' olacağını şimdiden görmeli yatırımlarımızı ve planlarımızı buna göre yapmalıyız.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN