Künye
Menü
Yargıtay’dan Kriz Yaratacak Yeni Karar | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Yargıtay’dan Kriz Yaratacak Yeni Karar

YARGITAY’DAN KRİZ YARATACAK YENİ KARAR 

Geçmiş tarihlerde Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bir başvuru sonucu, Yüksek Mahkeme “Tahkim Kurulu kararları kesindir” maddesine karşı “Hak arama özgürlüğü sınırlandırılamaz” gerekçesiyle iptal kararı vermişti.

Anayasa mahkemesinin almış olduğu bu karara, dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sn.Mehmet Atalay ve ekibi itiraz etmiş, aldıkları bu kararın kaos yaratabileceğini gerekçeleri ile mahkemeye sunmuş ve ikna etmişlerdi, buna binaen,

Anayasa Mahkemesi üyeleri bu sunumdan ikna olmuş ve Anayasa’nın 59. Maddesi düzenlemesiyle sorun çözülmüştü.

Şimdi ise yeniden futbolumuzun içinde bulunduğu krizleri yetmezmiş gibi yeni bir krizimiz daha oldu. 

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, tahkim kurulu kararlarına mahkeme yolunu açtı.

Yargıtayın aldığı bu karardan mütevellit, Bundan sonra sıkıntısı olan bütün futbolcu, hoca veya sporcular, ya da ve en önemlisi kulüpler, beğenmedikleri bir karardan sonra kararı, yargıya taşır ve istediği sonucu alır.

Mesela her kulüp kendi ilindeki bir mahkemeden aldırdığı bir kararı, etkilenen diğer kulüp de kendi ilindeki mahkemeye taşır ve tam tersi, bozdurursa ne olacak, çocuk oyuncağımı bu?

Tabi anayasa mahkemesi yetkilileri de bakıyor ki, olmaz olan o kadar çok işler oluyor ki, Buda olsun ne olacak der gibi bir karar aldılar.

Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe spor kulübü, bu büyüklüğünü ve lobisini bu alanda iyi kullanmaktadır.

TFF, UEFA ve CAS tarafından ŞİKE yaptığı tespit edilip ve kararı alınan, Şampiyonlar ligine alınmayan ve bir kaç yıl Avrupa’da spor organizasyonlarından men edilen Fenerbahçe, ne hikmetse ülkemizde hiç ceza almadan ve halen limitler konusunda bile şaşılacak işler yaparak yoluna devam etmektedir.

Bu böyle olunca da, Yargıtay 3.Hukuk dairesinin aldığı kararın aslında çokta eleştirmek ne kadar doğru bilemedim ancak, yanlış bir karar olduğunu tahmin edebiliyorum.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN