Künye
Menü
YABANCIDA KRİTER OLSUN | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

YABANCIDA KRİTER OLSUN

Galatasaray’ın ilk 11’inde 11 yabancı vardı, 
Bu nedenle bu sorun yeniden hortladı,
Sarı-kırmızılı takım, Alanya karşısında
sanki Türk oyuncu orucunda idi.
Galatasaray hocası Fatih Terim bu maça
Muslera, Mariano, Luyindama, Marcao, Linnes, Ndiaye, Fernando, Feghouli, Belhanda, 
Onyekuru ve Mitroglou ile 11'iyle çıktı.
Aslında bu durum, yanlış anlaşılmasın kurallar gereği Terim ve Galatasaray’ın en doğal hakkıdır.

Burada parmak basmak istediğim konu, Türk futbolunun geldiği noktadır.
Geçmiş yıllardan beri, yabancı sayısında kısıtlamaların olduğu dönemlerdeki kadrolara baktığımızda, yabancı oyuncular, hocaları tarafından son limitine kadar hep kullanılmışlardır.
Bu birazda kendi evladımıza güven sorunundan mı, yoksa yabancı hayranlığından mı, yada yerli kaliteli oyuncu yetişmediğinden mi ne derseniz deyin, ama acı bir durumdur.

Türk Futbolunun saygı değer 
sn. Yöneticileri kendi öz evlatlarına güvenmeyerek, Türk Milli Takımının başına yabancı bir hoca getirdiği bir ortamda, kıyasıya yarış içinde olan futbol takımlarımızın değerli hocaları, kanunen hakkı olan ve elinde bulundurduğu ayrıca fazlasıyla maaşlarının ödendiği, yabancı oyuncularını neden kadroya koymasınki, koyar, hemde ilk 11’ini bile hep yabancı oyuncu dan oluşturur, buna engel yok.

Hatta yabancı oyuncunun serbest olmasında da sıkıntı yok, sıkıntı Türk futbolunun yönetimsel işleyişindedir, yani futbolumuzu, futbolu bilmeyen insanların yönetmesi, bu günkü noktaya gelmemizde ki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Futbol futbolu bilenlere teslim edildiğinde, bir çok konu aşılacaktır, örneklerini Trabzonspor’da görüyoruz.

Bugün GS sahaya 11 yabancı oyuncuyla çıkarken, Trabzonspor’un sahaya sürdüğü 11’inde 6 tane Türk oyuncu vardı, bu oyuncuların 5 tanesi ise, Trabzonspor’un alt yapısından yetişen oyuncular olması, aslında bir çok şeyi ifade ediyor olması gerekmektedir. Eğer alt yapılara, gerekli değeri ve mesaiyi verirsek, Türk oyuncusunun çokta kaliteli olduğunun örneklerini bu günlerde Trabzonspor veriyor.

Bundan kıyasla, bunu bütün Türk futbol kulüplerine de yayarsak, ozaman yabancı oyuncu nekadar serbest olursa olsun, takımlarımız kendi yetiştirdikleri değerlere daha çok önem vererek, kadrolarındaki sayılarını artıracaktır. 

Ayrıca TFF’nin yabancı oyuncuyu serbes bırakması, tam anlamıyla boşlamış olması gibi algılanarak, Salı verilmiş durumdadır, önüne gelen, kalitesine bakılmaksızın yabancı oyuncu transferi yapmakta ve milyon dolarları boşuna heba etmektedir.

Bu konuda, yabancıyı serbest bırakan üst akıl, buna bazı kurallarda koysa çok güzel olacaktı,
örneğin; yabancı oyuncu, uyruğu olduğu ülkede, en az 15 kez milli formayı giymiş olması, yaşı 28’i geçmemiş olması vb. Gibi kurallar koymak kaydı ile, bu alandaki kaliteyi artırarak ülke futboluna katkıda bulunulabilirdi.

Bu kriterlerdeki oyuncuları bulmak ve transfer etmek zor olacağından, bu kulüpler, alt yapılarınada önem vermek durumunda kalarak ülke futboluna hizmet etmiş olacaklardır. 

Ayrıca milli takım hocamız sn. Lucescu’ya buradan bir çift lafım olacak, yakın bir gelecekte, eğer hala görevinin başındaysan, çalıştırmakta olduğun Türk milli takım kadrosunun en az % 70’ini Trabzonspor’dan çağırmak zorunda kalabileceğini düşünerek, bir zahmet Trabzonspor’un maçlarını bir takip etsen, senin ve futbolumuz adına iyi olacaktır.

Evet sn. Lucescu efendi, Türk milli takımının hocası olarak, 
maç seronomilerinde Milli marşımızı söyleyen oyuncuların ilk 11’de sahaya çıktığı takımların maçlarına biraz daha önem vermeni tavsiye ederim. 

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR) 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN