Künye
Menü
Unutulmamalıki Asl Olan Trabzonspor’dur | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Unutulmamalıki Asl Olan Trabzonspor’dur

UNUTULMAMALIDIRKİ ASL OLAN TRABZONSPOR'DUR

Trabzonspor geçtiğimiz 17 yıl içerisinde ekonomik olarak nasıl yönetildi acaba.

2003 yılından 2006 yılına kadar üç yıl, yönetim olan sn.Nuri Albayrak Yönetimi kulübümüzü ve Trabzonspor’u 40 milyon TL borç ile teslim etti.

Trabzonspor’un bu 40 milyonluk borcunu, dolayısıyla başkan Nuri Albayrak’ı Şehrin önde gelen abileri ibra ettirmemek için elinden gelen çalışmayı yapıp İbra ettirmediler.

Bu 40 milyonluk borcu ibra ettirmey abiler, Sn.Sadri Şener’i Trabzonspor’un başkanlığına aday gösterip, kazanması için de çalışmalar yapıp başkan seçilmesini sağlamışlardır.

Sn.Sadri Şener Yönetimi 2005-2006 yılından 2008 yılına kadar üç yıl görevde kalarak, 40 milyon borç ile aldığı Trabzonspor’u 200 milyon borç ile teslim etmiştir.

Nuri Albayrak başkanın dönemini 40 milyon borç var diye ibra etmeyenler, Sadri Şener döneminde borcu beş kat artarak 200 milyon olmasına rağmen ibra etmişlerdir. Bu süreçte ŞİKE ile elimizden alınan bir şampiyonluk da vardır.

Daha sonra, 2013 yılına kadar görevde kalacak olan Sn. İbrahim Hacıosmanoğlu başkan seçilmiştir.  İbrahim başkan 200 milyon borçla aldığı Trabzonspor’u bu süre içerisinde borcunu iki kat artırarak 400 milyon ile teslim etmiştir.

2013 yılında Büyük umutlarla yönetime seçilen Sn. Muharrem Usta, Maalesef 400 milyon borçla aldığı Trabzonspor’u 1.200 milyon borçla teslim etmiştir. 

Bu durumda bir sezonda en çok tahribatı maddi ve manevi olarak veren yönetim olarak sayın usta yönetimi tarihe geçmiştir.

Son olarak ustadan sonra göreve gelen Sayın Ahmet Ağaoğlu başkan, Ekonomik olarak batmış, bir çok alanda gelirlerine temlik koyulmuş, ve hemen hemen her gün kapısından içeri haciz memurlarının girdiği bir dönemde görevini icra etmiştir ve etmeye de devam etmektedir.

Ağaoğlu başkan 1.200 milyon borçla aldığı Trabzonspor’u, devletin sunduğu imkanlar çerçevesinde bankalar konsorsiyumu‘nda yaptığı anlaşma ile ve Trabzonsporun tarihinde görülmemiş şekilde sattığı kombine, TS Club geliri ve oyuncu transferlerinden elde ettiği gelirlerle, Kulübün borç durumuna sürdürülebilir bir hale getirerek yapılandırmıştır. bu günlerde muhtemelen 800 milyon TL civarına düşünmüştür borç.

Ekonomik olarak başarılı gözüken bir yönetim olduğundan, Ağaoğlu yönetimi tarafların bir çok kesimi tarafından takdir görmektedir fakat yapılan yanlışlarda gözden kaçmaktadır.

Ağaoğlu yaptığı birtakım transferlerden fayda sağlayamayarak yollarını ayırması gözden kaçan bir unsurdur.

Örneğin; 
İvanildo Fernandes, Nemanja Andusiç, Daniel Sturridge, Edgar Le, John Obi Mikel, Donis Avdijaj gibi yabancı isimler ile bunlara eklenebilecek yerli isimleride sayarsak yaklaşık 10 transferden yararlanılamamış ve yollar ayrılmıştır.

Bu ekonomik şartlar içerisinde yapılan bu transfer yanlışları transfer fiyaskosu dur. Bunlardan fayda sağlanabilseydi bugün Trabzonspor’u şampiyon olarak bağrımıza basıyor olabilirdik.

Ancak, ekonomik ve yanlış transferler olarak sıkıntılar içerisinden ve yapılanmalar içerisinden geçtidiği bu dönemde, kadro yapısı olarak da kaliteli bir kadro elde etmiş olmanın verdiği avantajla şampiyonluk yarışı içerisinde de olmuştur. Ama şampiyon olamamıştır.

Ancak, tabii ki sayılabilecek bir sürü olumsuz etkenlerin yanında, bunlara oyuncu sakatlıkları, Pandemi süreci, hakem hataları, ve kasti olarak yapılan operasyonlar da dahil olmak üzere Şampiyon olabilmemiz içten bile olmayan şampiyonluk kaçmıştır.

Bu kaçan şampiyonluk doğal olarak Trabzon camiasında büyük yankı uyandırdı.

Bütün söylentilere şöyle bir göz atacak olursak, bir kesime göre Trabzonspor’un önü federasyon tarafından hakemlerle operasyon yapılarak kesilmiştir.

Bir kesime göre, Trabzonspor’un önü Başakşehir’in menfaatleri göz önünde bulundurularak siyaset tarafından kesilmiştir.

Bir kesime göre, her ne olursa olsun başarılı gözükse de trabzonspor başkanı Ahmet ağaoğlu’nun siyasi baskılara dayanamayarak şampiyonluğu teslim etmiş olması düşüncesidir.

Tabi bu iddialar çok ağır iddialar ve ağır işamlar içermektedir. Bunların belgeli delilleri elimizde olmadan bunları doğru kabul etmek doğru değil.

Ancak bir kere diş sallanmaya görsün, eğer o diş selanmışsa muhakkak yerinden çıkacaktır düsturunu göz önünde bulundurarak, 

Ahmet ağaoğlu başkanın yaptığı açıklamadan da anladığımız kadarıyla 2021’in aralık ayında yapılacak olan olağan genel kurula kadar görevin başındayım demesinden yola çıkarak, bir Güven tazeleme kongresi yapılabilirdi.

Yukarıda belirttiğim başkanların yönetimlerinin ekonomik tabloları, hatırladığımız kadarıyla da yönetim tarzları ortadadır.

Bugünlerde herkesin birbirini suçladığı geçmiş dönemlere atıfta bulunarak hakaretler suçlamalar yaptığı bir süre içerisinde, herkese elini vicdanına koyup takdirini buna göre ortaya koyması gerektiği ihtiyaç olandır.

Geçmişleri suçlayarak bugüne kadar tarihimizde hiçbir sonuç elde edemediğimiz ortada iken hala aynı hataları yapmakta biraz saçma geliyor bana.

Tamam kabul ediyorum, Trabzonspor kendi hatalarından yani, teknik heyet hatası, kişisel oyuncu hatası yönetimsel hatalardan belki en az 20 puan kaybetmiştir. Ancak bizi kendi başımıza bırakmış olsalardı biz bu 20 puan kayıpla şampiyonluğa muhakkak ulaşmış olacaktık.

Bütün spor otoritelerinin de belirttiği üzere ki bunlara, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’lı oteritelerde dahil olmak üzerebu sezon Başakşehir’e karşı Trabzonspor’a operasyon yapılmıştır söylemleri herşeyi ortaya koymaktadır.

Şimdi, Bu otoritelere kulak verecek olursak, Trabzonspor’un sezon sonuna bakıldığında kaybettiği yaklaşık 40 puanın,  yarısı olan 20 puanı, hakem hataları ve operasyonlarla kaybettiği aşikardır.

E ozaman, ayyuka çıkan bu söylentilere, ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözünü de göz önünde bulundurarak şüphelenmemek elde değil.

Her ne Olmuşsa olmuş, Bütün bu olanlara istinaden takımına kızıp küsmek, formasını bayrağını yakmak, ben artık Trabzonspor’u tutmayacağım terk ediyorum demek saçmalıktan öte bir şey değildir

Şu unutulmamalıdır ki, burada asl olan Trabzonspor dur, Trabzonspor’un haricindeki bütün olsunlar kişiler hep gelip geçicidir sadece kalıcı olan Trabzonspordur, dünya var oldukça Trabzonspor’da var olacaktır inşallah.

Gelecek nesillerimiz için, Trabzonumuzun bekası için her zaman Trabzonspor’a sahip çıktık çıkmaya da devam edeceğiz.

(2010-12 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN