Künye Reklam
Menü
Türkiye'de muhalefet var mı? | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Türkiye'de muhalefet var mı?

 

Ülkemizin sadece son bir aylık gündemini şöyle bir gözden geçirelim...

*CHP nin örgütlerinde birbiri ardına patlak veren taciz ve tecavüz haberleri,

*Chp Mersin milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sarfettiği “Türk ordusu satılmıştır” sözleri,

*İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’ya suikast yapılacağına ilişkin asılsız haberler,

*CHP genel başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun dinleniyorum iddiası,

*İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Avrupa bankalarından aldığı % 6,5 oran ile 580 milyon Euro ‘yu büyük bir müjde gibi açıklaması,

*Azerbaycan ‘daki Zafer kutlamalarında Türk ordusunun geçiş töreni,

*Çin’e giden ihracat treni,

*Chp genel başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun meclis kürsüsünden sarfettiği Cumhurbaşkanlığına aday olma sözleri,

*HDP lilerin mecliste ki siha rahatsızlığı ve bunun üzerine Süleyman Soylu’nun ohhh çıkışı,

*İyi Partinin yılın 2. Yarısında bütçeyi biz kullanacağız şeklindeki darbe çıkışı,

*Chp Grup başkan Vekili Özgür Özel’in Cumhurbaşkanına yönelik diktatör suçlaması,

*Chp genel başkanı Kemal Kılıçtaroğlunun uyuşturucu, organ ticareti gibi yasa dışı faaliyetlerden vergi alınsın çağrısı,

*İBB başkanı Ekrem İmamoğlunun Mevlana etkinliklerinde Türkçe Kuran okutturması,

*AİHM nin Demirtaş kararına Millet ittifakının can siperane sarılması ve birbiri ardına yaptıkları açıklamalar.....

Okuduğunuz gibi Türkiye gündemini oluşturan konulardan bir kısmını maddeler halinde sıralamaya çalıştım. Bunların arasında Türkiye’nin savunma sanayinde geliştirdiği son teknoloji muharip insansız uçak sistemi MUİS nerde ise hiç konuşulmadı bile. Halbuki insansız hava sistemlerinde Türkiye’nin geldiği noktayı Azerbeycan’ın Ermenistan ile olan savaşında gördük ve elde ettiği başarı dünyanın gözünü korkuttu. Aynı şekilde MUİS de bu sahadaki başarımızı taçlandıracak ve bu alanda dünyada söz sahibi olmamızın sebebi olacaktır. Ancak suni gündemler, iktidarı yıpratma gayretleri milli çıkarlarımızın önüne geçiyor.

AK Parti tam 18 yıldır iktidarda ve bu güne kadar daima gündemi belirleyen olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemi istediği gibi belirleyip muhalefeti peşinde sürüklemiş, gündemlerin arkasından bakan durumunda olmuştu. Ama her ne olduysa ABD başkan adayı Joe Biden’in Türkiye’deki muhalefeti destekleyeceğiz sözünden sonra oldu. İçdeki muhalefete cesaret geldi yada aldığı talimatı yerine getirmeye başladı. Joe Biden’in Seçimleri kazandığının belli olmasından sonra Millet ittifakının söylemlerine baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliriz. Hele bütçe görüşmelerinde İyi parti milletvekillerinin “ bütçeyi iyi kullanın, yılın 2. yarısında biz geliyoruz” sözü öyle sıradan bir söz değildir. Bunun öncesinde konu hakkında konuşulmuş ve belki istem dışı olsada bu açığa çıkmıştır. Aynı şekilde sistemli olarak özellikle Cumhurbaşkanına diktatör çıkışı, AİHM nin kararı üzerine CHP'nin hadi uygulamayın tehditi birer birer senaryonun hayata geçtiğinin işaretidir. 

Diğer gündemler her ne kadar önemli de olsa Chp de ortaya çıkan taciz ve tecavüz olaylarını unutturma gayretleridir. 

Ak Parti bu süreçte ne yapmalı;

Bir an önce kongre sarmalından çıkıp tekrar Ülke gündemini belirler duruma gelmelidir. Ak Parti kendisine yük olan ve kamuoyunda çok eleştirilen Hamza Yerlikaya gibi kamburlardan kurtulmalıdır. Seçimlerden önce TRT ekranlarına kim tarafından çıkarıldığı bilinmeyen ve Ak Partiye yarar yerine zarar veren Osman Öcalan konusunu halletmeli ve bu konudan sorumlu olan kişilerden hesap sormalıdır. Televizyonlarda ki tartışma programlarına kendi belirlediği ağzı laf yapan, kamuoyunda sevilen ve yıpranmamış isimleri çıkarmalıdır. 2021 yılından itibaren kamuda tasarruf seferberliği başlatıp bunu sıkı sıkıya uygulamalıdır. Kamu yatırımlarında başlanıp yarısını geçen Projeler tamamlanmalı, başlanmayan veya yeni başlanan projelerde ÖNCELİK durumu belirlenmelidir. Örneğin Bayburt- Gümüşhane havaalanı gibi önceliği olmayan Projeler geriye bırakılmalıdır. Milletvekilleri pandemi sürecinin hemen sonrasında sahaya aktif olarak sürülmeli ve vatandaş ile dertlenmeli, sorunlarını dinlemeli ve çözüm getirmelidir. Özellikle küçük esnaf, pandemi sürecinde en çok zarar gören hizmet sektörü başta olmak üzere belirlenmeli ve bu sektörlere acil yardım paketi getirilmelidir. Market yasası çıkarılmalı, bakkal ve küçük esnafı koruyucu tedbirler alınmalı, marketlere şube açma kriterleri ki bunlar Nufüs, aralarındaki mesafe, otopark gibi maddeler getirilmelidir. 

Türkiye’nin AK Partiye ihtiyacı var. Ak parti yilların verdiği yıpranmışlıkla ancak sürekli kendini yenileyen kadrolarıyla bugüne kadar geldi. Yükün tamamına yakınını Recep Tayyip Erdoğan yüklendi. Artık Ak parti içinde Erdoğan’a yüklendiği yükü paylaşacak samimi ve ihlaslı isimler lazım. Bunları ortaya çıkarmak her ne kadar Genel Başkan’a ait ise de o isimlerinde kendilerini göstermesi, inisiyatif almaları gerek. Bir tek Süleyman Soylu ile bu iş olmaz. 

Tüm okurlarıma 2021 senesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Covid19 illetindfn bir an önce kurtularak Türkiye’nin şahlanışını görmek istiyorum. Önümüzdeki 10 yıl Türkiye’nin olacak . Nice yıllara.


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?