Künye
Menü
Trabzon'da siyasetin gündemi! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Trabzon'da siyasetin gündemi!

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri bildiğimiz bir çok alışkanlıklarımız yerle bir oldu. Eğitim başta olmak üzere teknoloji yaşatımızda önemli bir yer aldı. Covid-19 un bulaşıcı etkisinden dolayı insanların yoğun şekilde bir araya geldiği toplantılar, etkinlikler, düğünler yapılması sakıncalı hale gelince yeni yöntemler aranmaya başlandı. 

Bu süreçten etkilenenlerden biri de siyaset oldu. Partiler kongrelerini yapamayınca atama yolunu tercih ediyorlar. Ak Parti’de bu yolu seçenlerden oldu. İktidar partisinin bu süreçte kongre yapmasının hiç bir anlaşılır ve anlatılabilir gerekçesi olamazdı zaten. Öyle de oldu ve değişmesi düşünülen veya kongre tarihi belli olup yapılamayan il ve ilçelere birer birer atama yapılmaya başlandı.

Takip ettiğimiz kadariyle Bursa, Tekirdağ, Yozgat ve Muş il başkanlıklarına önceki günlerde atamalar yapıldı. Bu illere diğer kongresi yapılmayan İlçe ve illerin de ekleneceğini söylemek yanlış olmaz. İlimiz Trabzon’da kongresi yapılmayan tek ve en büyük İlçe olan Ortahisar İlçe başkanlığına bugünlerde atama yapılası bekleniyor. Aslında daha önceden Ortahisar İlçe başkanlığı ile ilgili bir karar verilmiş ve atama yapılacaktı. Ancak bölge koordinatörü Rize Milletvekili ve Teşkilat başkan yardımcısı Muhammet Avcı’nın covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu bu süreç ertelendi. Bölge koordinatörü olan Muhammet Avcı iyileşip görevinin başına döndüğünü biliyoruz. Öyleyse artık atama yapılabilir. 

Kim olur sorusu artık yerini kim olursa olsun da atansın da belirsizlik ortadan kalksın denmeye başladı. Mevcut başkan Temel Altunbaş ‘ın görev süresi dolup yeniden devam edemeyeceği belli olduktan sonra ister istemez yerini yeni başkan ve yönetimine bırakacağı için gün saymaya başladı. İster istemez çalışma şevki kırılan başkan görevi devretmek ister. Süreci uzattıkça sıkıntılar da artar.

İşte bu ortamda ismi geçen adaylar sessizliğe bürünmüş iken sosyal medyada bir paylaşım dikkatimizi çekti. İl başkan Yardımcısı ve Ortahisar İlçe başkan adaylığını açıklayan Halil İbrahim Demirtaş partide geçmişte yaptığı görevleri hatırlatarak teşkilat tecrübesiyle göreve talip olduğunu belirten paylaşımlar yapmaya başladı. Diğer adaylardan ses çıkmazken sadece Halil İbrahim Demirtaş’ın bu çıkışı anlamlı. Acaba bir işaret mi almıştı. Yoksa bir öngörü mü bilmiyoruz ama hangi sebep ile olursa olsun bu çıkışı farklılığını ortaya koydu. Demirtaş atanır mı bilemem ama en şanslı adaylardan biri olduğunu düşünüyorum. Kim olur sorusuna gelince bizim daha önceki yazılarımızı takip edenler bilirler ki bu isimler Ortahisar belediye başkan yardımcısı Selahattin Çebi, Büyükşehir belediye meclis Üyesi Mehmet Karaoğlu, Ortahisar meclis Üyesi Hüseyin Canım, İl Başkan yardımcısı ve siyasi hukuk işleri başkanı Hasan Dilekoğlu ve İl başkan Yardımcısı Halil İbrahimDemirtaş. Bu isimlerden biri bir kaç gün içinde İlçe başkanı olarak atanır. 

AK Parti il Başkanlığı görevini 6 yıldır sürdüren Haydar Revi çok büyük ihtimalle bir dönem daha devam eder. Milletvekillerinin ikisinin istemediği Sayın Revi’nin yerine bir isimde uzlaşma olmayınca genel merkezin bu işi daha uzatmadan Revi ‘ye yetkiyi tekrar vereceğini düşünüyoruz.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN