Künye Reklam
Menü
Trabzon'a yeni kaptan! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Trabzon'a yeni kaptan!

Trabzon siyaseti açısından Yine hareketli , heyecan dolu bir haftayı geride bıraktık. İktidar partisinde merakla beklenen il başkanlığı için kimler genel merkeze çağrılacak, kime yetki verilecek sorusunun cevap bulduğu haftayı geride bıraktık. Kimilerine göre sürpriz, kimilerine göre önceden belirlenmiş olan aday belli oldu ama tartışması devam ediyor. 

Evet Ankara’ya Ak Parti genel merkezine çağrılacağını beklediğimiz adaylar bu defa İstanbul’a Cumhurbaşkanımızın çalışma Ofisi olarak kullandığı Vahdettin köşküne çağrıldı. Tekrar hatırlamak gerekirse kimler çağrıldı: Mevcut il yönetiminde başkan Vekili Hasan Dilekoğlu, İl Başkan Yardımcısı Dr. Sezgin Mumcu, Ortahisar belediye başkan yardımcısı Selahattin Çebi, Ensar Vakfı Başkanı Ömer Topaloğlu, Bir dönem Merkez İlçe başkanlığı yapmış olan İş adamı Zeki Kavanoz ve Yine bir dönem Merkez İlçe Başkanlığı yapmış olan İş adamı Yılmaz Büyükaydın aranarak Ak Parti genel başkanı ile  görüşmek  üzere İstanbula davet edildi. 5 aday görüşmeye gitti, Yılmaz Büyükaydın katılmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki heyetin karşısına tek tek çıkan adaylardan  İl başkan yardımcısı ve Dış ilişkiler Başkanı olarak mevcut yönetimde görev yapan Dr. Sezgin Mumcu İl Başkanı olarak belirlendi ve kongre beklenmeden ataması yapıldı. Bu güne kadar pek alışık olmayan bu durum aslında sürpriz sayılmaz. Çünkü mevcut İl başkanı Haydar Revi Artvin il koordinatörü olarak görevlendirilmiş, belirlenen isimde mevcut yönetimde olduğu için bu yol izlenmiş ve doğrusu da bu olmalıydı.  İstanbula giden başkan adaylarından bir diğeri Selahattin Çebi’de Ortahisar İlçe başkanlığına aday gösterildi. Her iki isminde İlimize hayırlı olmasını dileriz. 

İl başkanı olarak ataması yapılan Dr. Sezgin Mumcu halen bir özel hastanede genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyor. Siyasetin yeni yüzü, ancak gelecek vadeden bir kişilik. Akçaabatlı olması ayrı bir özelliği. Mustafa Cumhur gibi teşkilatlarda iz bırakan, Şefik Türkmen gibi Akçaabatta aralıksız 25 yıl belediye başkanlığı yapmış bir başkan, Adnan Günnar gibi halen görevde olan bir milletvekilinin olduğu  ilçeden  il başkanı olmak hem avantaj hemde dezavantaj. Her siyasetçinin mutlaka bir hedefi vardır. Sayın Mumcu  için henüz erken olur düşünülse de 24 saatin bile uzun olduğu siyasette milletvekili seçimlerine 2 seneden fazla zaman olduğunu düşünürsek süreç içinde her şey olabilir. İlçe kongreleri Ortahisar hariç yapılmış bir ortamda 2023 e kadar seçim olma ihtimalinin çok zayıf olduğunu da  düşünürsek  Dr. Sezgin Mumcu ‘nun bu süreyi nasıl değerlendireceği çok önemli. Selefi Haydar Revi’nin son zamanlarında özellikle milletvekilleri Muhammet Balta ve Adnan Günnar ile yaşadığı basına yansıyan sorunları aşar, milletvekillerine bu ilin patronu benim diyebilirse, Bürokratlar konusunda belirleyici olabilir ve başarılı olursa, kuracağı yönetim kurulu ile güçlü bir il başkanı profili çizerse 2023 yılının milletvekili kadrosunda büyük değişim yaşanabilir. 
Ak Parti Trabzon teşkilatlarının çok fazla tanımadığı Sayın Mumcu onlar için yeni bir yüz. Mumcu bu özelliğini avantaja çevirebilirse başarılı olur. Ancak bunun için teşkilatlara zaman ayırabilmeli, kendini ifade edebilmeli. Oturmuş bir teşkilat yapısı, tecrübeli İlçe başkanları ile uyum içinde çalışan bir il başkanının başarılı olmaması mümkün değil. Dr. Sezgin Mumcu elbette işini devam ettirecek ama her halde bu dönemde işinden biraz daha fazla uzak kalacak gibi görünüyor.  Ülkemiz açısından çok önemli olan 2023 seçimlerine Trabzon yeni bir yüz ve yeni bir iktidar partisi il yönetimi ile girecek. Oluşacak yönetim kurulunda İlçe dengelerini sağlamak zorunda. Ak Partinin şu an dört milletvekilinin tamamı ve il başkanı şehrin batısından. Doğu tarafındaki oy oranı ile Batı ilçelerinde alınan oy oranları arasında ciddi farklar var. Şimdiki kabinede görev yapan bakanlardan 4 ünün Trabzonlu ve Of ‘lu olması bu durumun göz önüne gelmesine mani oluyor olsa da gelecek seçimlerde bu dengeye dikkat edilecektir. 

Sayın Mumcu elbette zor bir görev üstlendi. Ancak mesleğinin verdiği soğukkanlılıkla bu işin üstesinden gelecektir. Trabzon ‘un sorunları var, beklentileri var, büyük projeleri var. Güney Çevre yolu, Yatırım adası, Demiryolu, şehir içi ulaşım yolları, Şehir hastanesi gibi devasa projelerin hayata geçmesi için birlik beraberlik içinde bir şehir ve o şehre de bir kaptan lazım.  Sayın Mumcu bu kaptanlığı yapabilir, zor ama imkansız değil.

Bir paragraf da Haydar Revi için yazmak gerekiyor. Aslında bir değil onlarca paragraf yazılabilir. Ancak kısaca şunu belirtmek isterim ki Sayın Revi kendi yönetiminden bir yöneticiye, siyaset sahnesine bizzat kendisinin çıkardığı bir yöneticisine bayrağı devrediyor. Bu büyük bir gurur olmalı.  İl koordinatörü olarak görevlendirildikten sonra aynı yönetimden bir isme görev verilmez kanaatinin hakim olduğu bir ortamda mevcut vekillerden sadece birinin destek verdiği Revi’nin çıkan bu sonuçtan sonra Sayın Mumcu’nun atanmasında etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da şunu gösterir ki Sayın Revi Genel merkez teşkilat başkanlığı ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onure edilmiştir. 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olma konusunda bir adım öne çıkmıştır. 

Son bir söz de Ortahisar İlçe başkanı olarak atanan Selahattin Çebi için sarfedelim. Ak partinin kuruluşundan beri bir çok görevde bulunan ve halen Ortahisar belediye başkan yardımcısı olarak görev yapan Çebi bu görevi fazlasıyla hak etti. Kolay kolay hiç kimsenin yapamayacağı bir fedakarlığı yaparak belediye başkan yardımcılığını bırakıp İlçe başkanlığı yapacak. Bu fedakarlığı ancak dava ehli insanlar yapar.Ayrıca İl başkanlığı beklentisi olan Çebi tereddüt etmeden bu görevi kabul etmiş ve büyük takdir toplamıştır. Temel Altunbaş gibi yaklaşık 10 yıldır İlçe başkanlığı görevini yürüten bir isimden sonra teşkilatlara yabancı olmayan bir ismin bu göreve gelmesi Ak Parti açısından isabetli olmuştur.


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?