Künye Reklam
Menü
AK Parti Trabzon Kongresi için meraklı bekleyiş! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

AK Parti Trabzon Kongresi için meraklı bekleyiş!

Geçtiğimiz hafta Trabzon siyaseti fokur fokur kaynadı. Beklenmedik bir anda Ak Parti İl Başkanı Ankara’ya genel merkeze çağrıldı. Aynı gün 6 yıldır il başkanlığı görevini yürüten Haydar Revi ‘nin Karadeniz Bölgesinde il koordinatörü olarak atandığı  açıklandı. Boşalan il Başkanlığı için iki gün sonra teşkilat temayül yoklaması yapıldı.  300'e yakın Teşkilat mensubunun katıldığı temayül yoklamasında Karadeniz Bölge Koordinatörü Muhammet Avcı başkanlığında oluşan 4 kişilik heyet; İl Başkanı Haydar Revi, Kadın kolları il başkanı, İl Gençlik Kolları Başkanı , Eski İl Başkanlarından Alirıza Akdeniz ve İbrahim Keskin, İlçe başkanları, Belediye başkanları ve bazı sivil toplum kuruluşu başkanları ile kim il başkanı olmalı, adı il başkanlığı için geçen isimlerle ilgili ne düşündükleri soruldu.  En son ise il başkanlığına adı geçen isimlerle yine birebir olmak üzere aralarında sürpriz isimlerinde olduğu 10-15 arası il başkan aday adayı bu heyet karşısında ter döktü, neden aday olduklarını anlattılar. Öğrendiğimiz bilgilere göre bazı adaylara sen olmazsan kim olmalı şeklinde sorular da sorularak temayül tamamlandı. 

Ak Partide her zaman olduğu gibi bir temayül yoklaması daha sonuçlar açıklanmadığı için kimin önde çıktığı bilinmeden bitmiş oldu. İl binası dışında konuştuğumuz katılımcılar pek renk vermeselerde temayülde ilk beş sıranın Selahattin Çebi, Uğur Aydın, Hasan Dilekoğlu, Hakan Terzioğlu ve Mehmet Karaoğlu şeklinde olduğu yönünde güçlü kanaat hakim. 

Temayül sonuçları il başkanı belirlenmesinde bir kriter olmakla beraber diğer faktörlerle birlikte Vekillerinde görüşü alınarak bir aday belirlenecektir.  Adayın ilimize hayırlı olmasını dileriz. 

Bu doğrultuda İl Başkanı kim olmalı; Ak Partide il başkanlığı çok önemli bir koltuk. Genel Başkanı temsil ediyor. Teşkilatları bilen, tanıyan, teşkilatların sayacağı, şehrin sorunlarına hakim bir kişi olmalı. Ak Parti Trabzon İl başkanı her kesimi kucaklayan bir kişi olmalı. Bir tarafın adamı olduğu kanaati vermemeli. Haydar Revi bu yönüyle her kesimi kucaklamış ve 6 yıl gibi uzun süre partiyi yönetmiştir. Son zamanlarda ortaya çıkan milletvekilleri ile arası yok dedikoduları aslında onun gitmesinin başlıca sebebi gibi görünüyor. Bir Danışma meclisi toplantısında Milletvekili Muhammet Balta’nın toplantı öncesi yaptığı açıklamalar, basına sızan kürsüden il başkanını hedef alan sözleri; milletvekili Adnan Günnar’ın Haydar Revi’yi beğenmediği ve devam etmesini istemediği şeklindeki iddialar çok konuşuldu. Bütün bu olanların sonucu Haydar Revi’nin yerine onun profilinde, her kesimin adamı olacak bir kişi değil de adı kamuoyunda taraf olduğu algısı oluşturacak bir aday belirlenirse Ak Parti karışır, kutuplaşır ve hatta il kongresi yarışa sahne olur. 

Gelelim hiç konuşulmayan Ortahisar ilçesine. Aslında suların en çok kaynadığı yer iken birden bire suskunluğa büründü. Ortahisar için aday adayı olan isimlerin pek çoğu İl Başkanlığına aday olunca ortada bir kaç isim kaldı. Yarış bu kalan adaylar arasında mı geçecek belli değil. İl Başkanlığı için aday olup aday gösterilmeyen isimler tekrar bu yöne dönebilir mi? Bu ne kadar etik olur bilmem ama şu durumda İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Demirtaş ismi öne çıktı. Hiçbir zaman yarışı bırakmayan, sosyal medya ve basın yoluyla aday adaylığını sürekli sıcak tutan Demirtaş bu dönemde rakiplerinin bir adım önünde. Ortahisar İlçe başkanlığı için belirlenecek il başkanının da etkili olacağını düşündüğümüzde birbiri ile anlaşamayan il başkanı ve Ortahisar İlçe başkanının Partiye zarar vereceğinden hareketle genel merkezin işi bir hayli zor olacak.


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?