Künye
Menü
Trabzon'un sorunlarına genel bir bakış! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Trabzon'un sorunlarına genel bir bakış!

BENDEN SÖYLEMESİ.....

 

Bugünkü yazımı spordan siyasete, ekonomiden ulaşıma Trabzonun sorunlarına ayırdım, bir uzman Edasıyla değil iyi bir izleyici, bir Trabzon sevdalısı olarak kaleme almaya çalıştım.

 

****TRABZONSPOR

 

Öncelikle konumuz Trabzonspor, Newton ile başlayıp Avcı ile devam eden ve 3 maçta 3 gol ile 2 galibiyet 1 beraberlik alan takım, belki görünüşte yenilmemiş ama oynadığı futbol ile taraftarın yüzünü güldürememiş, değişen bir şey yok görünümü vermiştir.

Avcı, elinde bulduğu oyuncu kadrosu ile en azından devre sonunu getirmek zorunda. Ancak yönetim ve Scout ekibinin transfer ettiği bu futbolcu kadrosu için Avrupa’ya gitmeye, yabancı oyuncu aramaya gerek yoktu. Eldeki gençler ve alt yapıdan takviye ile bu kadrodan daha iyisi, en azından bunlar kadar oynayacak futbolcular rahatlıkla ve çok daha ekonomik rakamlara alınabilirdi. Maalesef transfer konusunda Ağaoğlu yönetimi bir önceki sene gösterdiği başarıyı bu sezon yakalamayı bırak transferde tam anlamıyla dökülmüştür. Orta sahaya gelmiş bir futbolcu nasıl olurda oradan geri dönüp kaleciye geri pas vermesini anlamak mümkün değil. Geri oynama alışkanlığından bu takım bir an önce kurtulmalı. Korkak değil kendine güvenen, ileri oynayabilen futbolcular alınmalı. Ağaoğlu artık bu aşamadan sonra para kazanacak değil para harcayarak takıma katkı sağlayacak oyuncuları takıma kazandırmalıdır. 

 

***EKONOMİ

Trabzon bir sanayi şehri değil. Ekonomisi öncelikle Fındık, çay, üniversite ve turizm gelirlerine bağlı olan bir şehir. Bir ticaret merkezi, son yıllarda Arap turizmi ile canlanan bir şehir. Ancak Covid19 nedeniyle 3 üniversitenin de kapalı olması, Arap turizminin bitme noktasına gelmesi ile bir çok işletme zor durumda kalmış, hatta iflaslar baş göstermeye başlamıştır. Ardı ardına açılan otel ve apartlar, okulların kapalı olması nedeniyle çalışmayan okul servisleri, oyun oynanan kıraathanelerin aylardır kapalı kalması, lokal işletenler, kantinler, kırtasiyeciler ve bunun üstüne birde yabani mantar gibi çoğalan ve her türlü malı satan ulusal market zincirleri eklenince zaten zor durumda olan esnafı daha da zorlar hale gelmiştir. Burada merak ettiğim bir husus şu ki! Bu zor dönemde esnaf dernekleri ve meslek odaları üyelerinden aidat adı altında aldıkları ücretleri hala almaya devam ediyor mu? Bu şehirde yaşayan bir vatandaş olarak ben bugüne kadar TTSO haricinde bir meslek odasının yaşadığımız Covid 19 salgın sürecinde dahi ciddi ciddi üyeleri ile ilgili bir rapor hazırladığını, sıkıntılarını dile getirdiğini, her tarafı saran üç harfli marketlere karşı hükümete giderek market yasası ile ilgili bir baskı yaptığını duymadım, duyan varsa bana da haber versin. Meslek odaları bu zamanda üyelerinin yanında yer almayacak da ne zaman yer alacak. Bu odaların pandemi süreci bitene kadar hiç bir şekilde AİDAT almamalarını, hatta ellerinde imkan varsa işyerleri kapalı olan üyelerine destek çıkmalarını öneriyorum.

 

***Trafik ve Ulaşım

Trabzon’un en önemli ve en öncelikli sorunu Çevre Yoludur. Ne Tren yolu, ne şehir içi yollar ne raylı sistem, öncelik Çevre yoludur ve Darıca-Akçaabat arasında ilk etabın başlayacak olması tarihi bir adımdır. Destek veren ve katkı sağlayan herkesi Kutluyorum. Şehir içi Trafiğin çözümü ile ilgili önceki ay Büyükşehir Meclisine gelen bir proje vardı. Kemerkaya mahallesinden girip Değirmendere’den çıkacak olan sahil yolunu kesintisiz hale getirecek olan tünel projesi. Bir kaç meclis Üyesi ve Ortahisar Belediye başkanı Ahmet Metin Genç bu projeye karşı olduklarını belirttiler. Şehir estetiği açısından karşı çıkmışlar. Bu açıdan baktığımızda orada zaten bir üst geçit var. Peki bu tünel trafik sorununun çözümüne katkı sağlar mı?Yapmadan bunu görmek imkanı yok. Ancak, şimdilerde Büyükşehir belediyesi yürütülen yeraltı boruları döşeme işi için Hacıkasım-Meydan arasında bir yönü kapatmış ve bunun sonucunda Tanjant yolu tek taraflı gidiş geliş olarak kullanılıyor. Sadece bu kadar bir kapatmada şehir trafiğinin ne derece etkilendiğini, Değirmendere- Akçaabat istikametinde araçların uzun kuyruklar oluşturduğunu görerek şahit olduk. Ya sahildeki mevcut tünellerin birinde bir arıza olsa, bir kaza olsa bir kaç saat kapalı kalsa bu şehrin trafik yönünden nasıl kilitleneceğini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Üstelik şehir estetiğini bozar denilen yerde zaten bir üst geçit var. Bu geçit yıkılacak ve yerine yeni bir üst geçit yapılacak. Sonuç olarak birilerinin binası yıkılmasın diye şehrin menfaatleri geri plana itilemez. Tanjant yolunun tek şeritinin kapandığı durumda ortaya çıkan trafik keşmekeşi bu projeye karşı çıkanlarında tekrar düşünmelerine sebep olacağına inanıyor ve projenin bir an önce gerçekleşmesini umuyorum. 

 

*** DOLMUŞLAR

Bu günlerde dolmuşlar bir başka konu için gündemdeler. Dolmuş zammı. Daha önceki yasaklar döneminde alabildiği yolcu sayısı sınırlandırılan dolmuş esnafı bu defa hiç bir kısıtlamaya tabi tutulmamıştır. Onlarda bu durumu dikkate alarak en azından pandemi sürecinde zam taleplerini geri çekmelidir. Dolmuşların dönüşümü konusunda çok büyük uğraş veren 

Büyükşehir belediye Başkanımızında da bu zam talebine olumlu bakacağını sanmıyorum.

***AK PARTİ ve SİYASET

Covid19 vaka sayılarının artması ile birlikte ülke genelinde alınan karar doğrultusunda Trabzon’dada kongreler ertelendi. Ortahisar ilçesinde bu aşamadan sonra kongre yapılır mı yapılmaz mı bilemem ama süreç beklenmeden bir an önce atama yapılmalı ve görev süresi dolan Temel Altunbaş başkanlığındaki yönetim yerini bu Atama ile gelecek olan başkan ve ekibine devretmelidir. Böyle durumlarda süreci yönetmek kolay değildir. Görev süreniz bitmiş ve devam etmeyeceğiniz kesin ise konsantrasyon kaybolur. Etkinlikler yapılamaz, hatta rutin çalışmalar bile isteksiz yapılır. Böyle olunca da Ak Parti bundan zarar görür. Genel merkez teşkilat başkanlığı ve il koordinatörü bu durumu nasıl görmez, İl başkanı neden bu yönde baskı yapmaz, milletvekilleri ne düşünür anlamak mümkün değil. Milletvekilleri deyince TBMM bütçe görüşmeleri nedeniyle zaten seçim bölgelerine gelemeyen milletvekilleri bütçe maratonu ardından bu açıklarını kapatmalıdırlar. 

Kuvvetle muhtemel atama yapılacak olan Ortahisar İlçe başkanlığına kim daha şanslı. Siyasi kulislerin hareketsiz olduğu bu günlerde isimler aynı bildik isimler. Bunlar, Mehmet Karaoğlu, Halil İbrahim Demirtaş, Hasan Dilekoğlu, Selahattin Çebi, Hüseyin Canım konuşulan ve gündemde olan isimler. Ancak ben tarafların üzerinde anlaşabildiği, uzlaştığı bir isim olmadığı için bir sürpriz yaşanabileceğini ve bu isimlerin dışında hatta hiç gündemde olmayan bir ismin olma ihtimalini yüksek görüyorum. 

Bütçe görüşmeleri için Ankara’da bulunan milletvekillerinin bu maraton sonrası çok ihmal ettikleri seçmenleri ile bir araya gelmesi, zor süreçten dolayı sıkıntı yaşayan bölge esnafı, turizmcisi, kantin işletmecisi, servis şöförü, sağlıkçısının dertlerini dinlemesi gerekiyor. Millet hizmet için iktidar partisinin milletvekillerini tercih ettiği gibi gerektiğinde hesabını da sorar. ***Son günlerin en güzel haberi; Reşadiye üst geçitinin kaldırılması ve yerine akıllı kavşak yapılacağına ilişkin ortak mutabakat....

Gönül isterdi ki şehir içinden geçen transit Araç trafiğine kesintisiz çözüm getirecek Kemerkaya tüneline olan karşı çıkışın; şehrin trafik sorununa çözümde hiçbir katkısı olmayan Reşadiye üst geçitinin yapımında da gösterilse idi belki yapılmaz ve Kaynaklar boşa harcanmamış olurdu. 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN