Künye
Menü
Trabzon Kültür ve Turizm müdürlüğü atama bekliyor! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Trabzon Kültür ve Turizm müdürlüğü atama bekliyor!

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koltuğu Mayıs ayından bu yana boş. Aslında boş değil vekaleten dolu ama iş yapma becerisi anlamında boş. 
Covid19 un dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde ilimiz Trabzon bu salgından en çok etkilenen illerden biri oldu. Turizm sektöründe hizmet veren otel, motel, apart, pansiyon ile bunların yanında Restorant ve hizmet sektörü özellikle Arap turistlerin gelmemesi yada çok az sayıda gelmesi nedeniyle bu yılı zararla kapatan sektörlerin başında geldi. Arap turistlerin bölgeye gelmesi ile başlayan otel furyası sonucu verilen teşviklerinde itici gücü ile çok fazla sayıda konaklama tesisi açıldı. Ama bu tesislerin büyük kısmı 2020 yılını çok zor şartlar altında tamamladı. Böyle bir felaket tahmin edilemezdi ama birden bire büyüyen hizmet sektörü de plansız büyümenin kurbanı oldu. Buna birde sektörün süreci başsız geçirmesi tuzla biber olarak eklendi. Hemen burada okurlardan; kültür müdürü olsa ne değişirdi diyenleri duyar gibi oldum..
Anlatayım;
Birincisi yaşanan sıkıntının boyutu ülkenin diğer turizm bölgelerine göre daha fazla hissedildi. Çünkü Ege Bölgesi bu süreçte yerli turistleri kısmen de olsa ağırladı. Bayram tatillerinde en azından doluluk oranları zirveye yaklaştı. Akdeniz Bölgesi de özellikle Rus turistlerle bir bakıma hayat buldu. Kapadokya ve diğer bölgeler bu bölgelere oranla daha az olsada yine de yerli turizmden payını aldı. Ama bölgemiz bu süreçte hem yerli hemde Arap turist açısından en düşük payı aldı. İlimizde mülk edinen Arapların bir Kısmı dahi bu sene gelmediler. Nedeni malüm covid 19 salgını. 

Oysaki bu durağan dönem değerlendirilebilir, alternatif alanlara yönlendirilebilirdi. Yine bu dönem her bakımdan kayıp değil eğitim verilerek, seminerler verilerek, müessese sahipleri ile sektörün sorunları tartışılarak, gelecek planlaması yapılarak çok iyi ve faydalı bir şekilde değerlendirilebilirdi ama boşa geçen bir yıl oldu.
Nedenlerini bilmiyoruz ama iktidar partisinin bir il müdürünü bu kadar sürede belirleyip atayamaması anlaşılır bir durum değil. Evet il kültür ve turizm müdürlüğüne vekaleten bakan biri var ama sadece bakmış olmak için, bir sorumluluk almadan bakıyor.
Dört tane bakanı, dört tane milletvekili, Tecrübeli bir il başkanının olduğu bu şehirde müdürlük makamı bu şartlar dikkate alınarak hemen doldurulmalı idi. Benim şahsi düşüncem Kültür ve Turizm bakanının yeni yılla birlikte Ocak ayında Trabzon il kültür ve Turizm müdürünü atayacağı ve bu isminde çok büyük ihtimalle bakanlık bünyesinden bir isim olacağı yönündedir. 

Peki Trabzon turizm konusunda 2020 yılında hazırlıklarını tamamlamış mi idi. Hayır, koskoca bir hayır. Yıllardır süren restorasyon sonucu kapalı olan Sümela nihayet bitti, restorasyona alınan Ayasofya bitti ve artık 2021 yılına hazır. Uzungöl hazır, Pazarkapıda devam eden sokak sağlıklaştırması bitmek üzere, Akçaabat orta mahalle bitmiş sayılır, Avni Aker’in yerine yapılan millet bahçesi bu sene turizm sezonuna yetişir, Akçaabat millet bahçesi bitti, Vakfıkebir millet bahçesi devam ediyor, meydan cephe giydirme tamamlandı. Yani 2021 yılına bu bakımdan hazır bir şehir olarak gireceğiz ama işin ehli bir müdür olmazsa olmaz mutlaka daha fazla gecikmeden o koltuğa oturup bir an önce 2021 planlaması yapılmalıdır. Trabzonun daha fazla kaybedecek zamanı yok. 

Son olarak ilimizde eksikliğini hissettiğim bir konuya değineceğim. İlimize özellikle karayolu ile gelen ve karayolu ile dönecek olan tur otobüsleri için yapılması gereken otopark veya araç mecburi çekilme parkları. Avrupa’nın bir çok şehrinde şehir merkezine araçlar girmez. Hele yaya gezilecek yerleri birbirine yakın olanlarda hiç girmez. Trabzon’da moloz mevkisinde böyle bir alan oluşturulmalıdır. Gelen tur otobüsleri mecburi olarak burada park ettirilmeli, gelen turist kafileleri belirlenen bir turizm aksı ile şehir merkezine yaya olarak sokulmalıdır. Bu aks Pazarkapı bölgesinden başlayıp, zağnos vadisi, Fatih camii, tabakhane, kemeraltı, kunduracılar caddesi, Trabzon müzesi, eski kız meslek lisesi, meydan ve oradan ganitaya inip oradan otobüslerle Ayasofya, Gülbaharhatun camii, Atatürk köşkü, kızlar manastırı ve Boztepe turu ile tamamlanmalıdır. Bu şekilde ilimize gelen turistler hem daha fazla kalma ve daha fazla para bırakmak durumunda kalacak, hem şehrimiz hemde şehir esnafı faydalanmış olacaktır...

2021 yılının ülkemiz ve ilimiz için her yönüyle parlak bir yıl olarak geçeceğine inanıyor ve bu doğrultuda adımlar atılmasını umuyorum.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN