Künye
Menü
Trabzonspor Sadece Bir Klüp Değildir | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Trabzonspor Sadece Bir Klüp Değildir

TRABZONSPOR SADECE BİR KULÜP DEĞİLDİR

Sen olmazsan olmaz diyorlar, hatta sana 12. adam diyorlar, ama sen, stadyuma gittin mi, para vermezsen içeri almıyorlar.

Haftalığından, çocuklarının nafakasından kesip bilet alıyor ve 12. adam olmaya gidiyorsun ama oldukça uzaklardan hemde çok kötü ortamlardan maçı izliyorsun. 

Maç bitiminde bir sürü çileler çekip uğraşlar veriyorsun stad alanından 1,5 saatte zor çıkıyorsun.

Uğruna bu çileleri çektiğin, alkışlayıp yücelttiğin oyuncuların hepsini, çoğu akrabandan daha çok tanıyorsun ama onların hiç biri seni tanımıyor.

O soğuk, ayaz gecelerde sen donarak onları izliyorsun, maç bitiminde onlar lüks arabalarla çekip gidiyorlar sen dolmuşlarda, belediye otobüslerinde uğraş veriyorsun.

Bazan evinizde odanızda duvarları onların resimleri, bayrakları ile süslüyorsun, Ama onlarla çekilmiş bir tane resmin bile yok.

Tutku ile, aşk ile bağlanıp ölesiye seviyoruz onları ve uğrunda mücadeleler veriyor hiç satmıyoruz onları, ama o, senden azıcık fazla para veren olursa hemen satıyor seni.

Trilyonları kazanarak rakibine gidiyor, gitmekle kalmıyor dönüp birde sana gol atıyor, bunada profesyonellik diyor iyimi.

Sensiz olmaz gel diyor, Sen türbinde gooollll diye bağırıp sevinirken sadece bunla yetiniyorsun, ama onun hesabına primler milyon milyon aktarılırken sana bir çay bile ısmarlamıyor.

Peki diyorumki; 
Büyütmeyelim, kırmayalım sevdiklerimizi, başkaları bu kadar rahatken, rahatımızı bozmayalım buna değmez, gerek yok bunca eziyete masrafa sıkıntıya, 

Çünkü; 
Futbol şimdi ki gibi,  
borsada değil, tarlada oynandığı, 
Üç kornerin bir penaltı sayıldığı haliyle güzeldi. Ama.

Birde bakıyor, düşünüyorum ki, 

Bu futbol, yada tuttuğumuz takım, yani taraf olup sahiplendiğimiz takım, özellikle biz Trabzonspor lular için sadece kişisel olarak idrak edip, analiz edilerek açıklanabilecek bir unsur değil maalesef.

Burada kişisel değil de bir bütün olarak, tamamen milliyetçi duygularla düşünerek analiz yaparsak ve yaşadığımız coğrafyaya, ayrıca bu coğrafyanın, geçmişi, günümüzü ve geleceği olarak analiz edildiğinde futbol, dolayısı ile Trabzonspor’un bize kattığı küçümsenemeyecek kadar büyük değerler taşıyor içerisinde.

O nedenle; 
Bu unsur içinde rol alan bütün kişiler sadece bu hikayenin aktrisleridir. Bütün aktrisler gelip geçicidir, ama Trabzon ve Trabzonspor ebedi kalıcı ve yaşam tarzıdır. 

Yani; 
Hayattır, nefestir, ekmektir, gelecektir, coğrafyadır, aynadır, değerdir. Kısacası bizim için anadır, babadır, evlattır, eştir, dosttur ve namustur.

Bunu bu şekilde analiz edip, azıcık derin düşündüğümüzde, biz bu Trabzonspor’a sahip çıkmakla beraber, onu korumak İçin ayrıca geleceğimiz, neslimiz için Trabzonspor adına, savaş vermeli, mücadelede geri kalmamalı ve onu pamuklara sarmalıyız.

Çünkü net olarak Trabzonspor, Trabzon İçin sadece bir futbol kulübü değildir.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN