Künye
Menü
Süperlig’i Şaibeden Kurtarın | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Süperlig’i Şaibeden Kurtarın

SÜPERLİG’i ŞAİBEDEN KURTARIN

Son yıllarda Türkiye Süper Ligi, kendi içinde çok tartışılır hale geldi. Bu tartışmaların hemen hemen her takım tarafından ve özellikle spor kamuoyu tarafından çokça tartışıldığı gözlemlenmektedir.

Bu tartışmaların, büyük bir kısmını hakem hataları ve dolayısı ile MHK almaktadır. Özellikle hakem atamalarında ve daha evvelinde MHK yönetiminin atanmasında şaibeler olduğu apaçık konuşulmakta ve bu eleştiri alan tarafların yaptıkları yanlış yönetim ve uygulamalarlada ayyuka çıkmaktadır.

Artık yapılan hataların hata olmaktan çıkıp kasıt olduğu gün gibi ortadadır. Dolayısı ile bu kasıtlı kararların ışığında, futbol kamuoyunda MHK yönetiminin atamalarında, Fenerbahçe’li olduğu bilinen Rudvan Dilmen’in büyük dahli olduğu, bu nedenle hakem atamaları ve hakem kasıtları Fenerbahçe lehine daha çok olduğu gözlemlenmektedir ve bu yönde dillendirilmektedir.

Geçtiğimiz sezon, bu sezonun bir benzeri kasıtların olduğu, bu kez kişilerin farklı olduğu konuşulmaktaydı. Geçtiğimiz sezon bu tartışmalar Başakşehir başkanı Göksel Gümüşdağ etrafında ve yapılan kasıtlı hakem atamaları ve kasıtlı hakem kararları, Başakşehir lehine olduğu çokça konuşuldu.

Zaten herkesin malumu, geçtiğimiz sezon eleştiri odağında olan Başkan’ın takımı Başakşehir’in şampiyonluğu bu şaibeli kararlar ve eleştiriler ışığında gerçekleşmiş ve bunun kamuoyu tarafından ve özellikle futbol otoritelerininde dile getirdiği kayıtlarda mevcuttur.

Bu ve buna benzer söylem ve eylemler, daha evvel Galatasaray ve Beşiktaş camiası adınada sıkça dile getirilip bu camialar eleştiri odağına oturtulmuştular.

Bu sezona yine çok tartışmalı hakem hataları ve MHK atamaları ile bismillah dedik. Buda insanı haklı olarak yukarda belirttiğim, Rıdvan Dilmen’in lobisi ile göreve getirilen MHK başkanı Serdar Tatlı olayı doğru mudur diye, düşünmeye sevk etmiyor değil. 

Bu konuların araştırılması, varsa böyle entrikalı (şaibeli) atama ve görevlendirilmeler ortaya çıkarılmalıdır. Bunu yapacak olanda, spor bakanlığı dolayısı ile spor bakanı sn. Mehmet Kasapoğlu’dur.

Geçtiğimiz sezonda Trabzonspor’un hakkını nasıl gaspettikleri, bütün kamuoyu ve spor oteritelerincede sıkça dile getirildi. Bu durum dile getirildi ancak değişen hiç bir şey yok, aynı tas aynı hamam devam. Bu sezona da, Trabzonspor için hakem hataları ile başladık, geçtiğimiz sezonda toplamda 37 puan kaybeden Trabzonspor, bu kayıp puanların mübaalasız 17 puanını kasıtlı hakem kararları ile kaybetti ki, hakemler adil olabilselerdi, bu kayıp puan Trabzonspor’u şampiyon yapacaktı.

Buna binaen, en azından bu sezonun adil yönetilmesi, hakedenin şampiyon olması için, bir şeyler yapmak gerekir. Daha sezonun ilk iki maçında görüldüki artık bu iş böyle gitmeyecek, bunu düzeltmek pek tabiki siyasi iradeye ve yetkili mülki amirlere düşmektedir. 

Tabiki burada en çok hakkı gasp edilmiş olan Trabzonspor yönetim kurulu ve Trabzon sivil toplum örgütleri ayrıca Trabzon millet vekillerine de, çok önemli görevler düşmektedir. Artık susma zamanı değil, hak arama zamanıdır.

Aksi takdirde, ligimiz hep şaibeli olacak, bu şaibe ülkemizi Avrupa’da da kötü göstermektedir. Bu durumun Türk futbolunun geleceğini kurtarmak adına çok önemli olduğunu buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum ve yetkililere süper ligi şaibeden kurtarın diye yalvarıyorum.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN