Künye
Menü
Rüya Gibi Takım Şiir Gibi Futbol | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Rüya Gibi Takım Şiir Gibi Futbol

RÜYA GİBİ TAKIM ŞİİR GİBİ FUTBOL

Milli takım, milli takım olalı bu kadar kalitesi üst düzey ve Avrupa futboluna yakın futbol oynamamıştı, bu jenerasyonun bir araya getirilip toparlanmasında kuşkusuz Şenol hocanın büyük katkısı var.

Fatih Terim döneminde yıpranmış, akabinde Lucescu döneminde enkaza çevrilen bir milli takım vardı ki, o dönemi çok iyi hatırlıyoruz daha dün gibiydi, bütün futbol paydaşları milli takımı izlemekten zul duyuyordu, açıkcası hiç heyecanımız kalmadığı için milli maç olsun istemiyorduk.

Ama Şenol Güneş hoca göreve getirildikten sonra, milli takımı okadar güzel derledi toparladı ki, tam bir takım ve kolej havası, kısaca aile ortamı oluşturarak milli takımın hızla çıkışını ve yine izlenebilirliğini yani Futbol kamuoyunda reytinginin artmasını sağladı.

Tabi Şenol hocanın başarısını çekemeyen bazı İstanbul militanı spor yorumcuları, Hollanda maçından sonra milli takımın Hollanda maçında iyi oynamadığı ve Hollanda’nın üzerine gidemediği gerekçesi ile Şenol hocayı eleştiriyorlardı, 

şaşkınlıkla izledim, hayret ettim, sanki Türk milli takımı tarihi Hollanda zaferleri ile doluda, her maçta 5-6 atan bir milli takımımız varda, bu Hollanda’ya neden 4 attık neden 2 gol yedik diye düşündüm, acaba evvelden dahamı mükemmel bir milli takımımız vardıda benmi bilmiyorum diye bir an düşünesim geldi ama yok öyle bir şey, ayıptır ayıp dedim.

Ülkemizdeki, 4-2’lik Hollanda zaferinin akabinde, Ispanya’da oynanan, grubun güçlü ekibi Norveç ile çıktığımız maçta, milli takımımız maça çok hızlı ve iyi başlaması dikkat çekti, zaten 5.dakikada Yusuf yazıcı’nın asistinde, Ozan tufan’ın şık vuruşu ile takımımız 1-0 öne geçti.

Bir ara Norveç baskı kurar gibi oldu, bu baskısında sörlhot ile pozisyon buldu ve direkten dönen toplarıda oldu ancak, milli oyuncularımız iyi oyunlarını, 28.dakikada Yusuf’un korner atışında Çağlar şık bir kafa vuruşu ile ikinci golü bularak skoru 2-0 yapması ile oldukça rahatladılar.

İlk devre itibarı ile, yarıya damga vuran iki asisti ile Yusuf oldu, birde pozisyon buldu ancak dilediğini yapamayınca golü de yapamadı, böylece devre millilerimizin 2-0 üstünlüğü ile sına erdi.

Milli oyuncular coştu bir kere, ikinci devreye öyleni başladık ki, gerçekten büyük takım gibi zevk veren bir futbol oynuyoruz, maçın 57.dakikasında Ozan Tufan öyle bir gol attı ki, şapka çıkarılır ve bu golle milliler skoru 3-0 yaptılar.

Milli takım keyif alarak oynuyor, tabi buna akan oyunda hakeminde katkısı büyük, hem Hollanda maçında, hem bu Norveç maçında hakem gibi hakemler izledik, merak ediyorum bizim hakemler bunlardan ders çıkara biliyorum, inşallah çıkarıyorlardır, maçın 79.dakikasında Caner’e yapılan sert faulü hakem kırmızı kart ile cezalandırarak Norveç’i 10 kişi bıraktı.

Hollanda maçının şans olduğunu söyleyen ve milli takımın attı dört gole rağmen takımı beğenmeyip Şenol hocayı eleştirenler, Norveç maçını adres gösteriyorlardı, buradan Türkiye’nin galip gelemeyeceğini, hatta mağlup olacağını bekliyorlardı ki, haklı oldukları çıksın ortaya.

Ama bekledikleri olmadı, çünkü İspanya’da sahada, Norveç karşısında rüya gibi takım vardı ve şiir gibi futbol oynadı, attığı 3 gollede, grubun ilk iki maçını hemde en önemli iki rakibini yenerek altı puanla lider oldu, alkışlayın eleştirmeyin şapka çıkarın.

Sonuç olarak bu maçta da Şenol hocanın dediği gibi bu deplasmana umutlu geldik ve maçı 3-0 kazanarak oldukça mutlu döndük. Darısı salı akşamı Türkiye’de oynayacağımız Letonya maçına inşallah.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN