Künye Reklam
Menü
Paris’te İnsanlık Suçu | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Paris’te İnsanlık Suçu

PARİS’TE VEBO’YA IRKÇI SALDIRI

Başakşehir’in şampiyonlar liginde, deplasmanda Paris saint-germain FC (PSG) ile oynayacağı, gurubun son maçının oynandığı sırada,

Maçın dördüncü hakemi tarafından, Başakşehir’in teknik heyetinde yer alan VEBO’ya ırkçı bir saldırı yapıldığı iddiasıyla, bu saldırıya tepki olarak, Başakşehir’in sahadan çekilmesi sonucu maç yarıda kaldı.

Yaşanan bu talihsiz olayda, bugün bütün Türkiye VEBO’ya sahip çıkarak tepki koydu, siyasi partiler, spor kulüpleri, sivil toplum örgütleri ve TFF başta olmak üzere bütün Türkiye bu çirkin saldırı karşısında kınamasını dile getirdi ancak;

Bütün bu tepki ve kınamaları takip ederken, çok komik ve aciz duruma düşen kişi ve/veya kurumların hasiyetsizliklerini  ve samimiyetsiz paylaşımlarımı görmek beni ziyadesi ile güldürmüş ve düşündürmüştür.

Çokta eskilere gitmeden, yakın tarihimizi şöyle bir hatırımdan geçirdimde, bu konuda ne kadar ırkçı ve ırkçı sever bir basınımız, futbol unsurumuz ve yönetimlerimiz varmış hemen hatırlayı verdim, kısaca sizede hatırlatmak isterim.

En başta, sosyal medyada da, çarşaf çarşaf fotoğraflarının yer aldığı gibi, Fenerbahçe tribünlerinde, Fenerbahçe taraftarının rakip oyunculara, Muz ve Negro bisküvisi göstermek, ayrıca kafalarına siyah poşetler geçirerek ırkçı gösteriler sergiledikleri günbe gün ortada iken,

Fenerbahçe’nin ünlü oyuncusu Emre Belözoğlu, Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan bir müsabaka esnasında, Trabzonspor’un oyuncusu Didier ZOKORA’ya ırkçı saldırıda bulunduğu ve bu ırkçı saldırıdan dolayı, hakkında açılan davada 2 Ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı daha dün gibi aklımızda iken,

Ve henüz on gün kadar önce Aspor TV ekranlarında bir programda, Fenerbahçe’liliği ile ün yapmış Aspor yorumcusu Emre Bol isimli şahıs, açık ve aleni, Galatasaray kulübünün ünlü golcüsü DIAGNE hakkında ırkçı söylemde bulunarak, ırkçılık yaptığı daha taptaze iken,

Paris’te yaşanan ve VEBO’ya maçın 4.hakemi tarafından yapılan ırkçı saldırıya bütün Türkiye’nin bunca tepki koyması pek tabiki en doğru olanıydı, çünkü ırkçılık bir suçtur, ırkçılık bir saldırıdır, ırkçılık bir şerefsizlik ve namussuzluktur.

Ancak; bu tepkiler arasında Fenerbahçe spor kulübü, TFF ve Başakşehir’in başkanının yaptığı açıklamaların olması beni ziyadesi ile hem güldürmüş hemde düşündürmüştür.

Çünkü; Fenerbahçe kendi tirübünlerindeki taraftarının ırkçı saldırılarına zamanında kayıtsız kalmış, oyuncusu Emre Belözoğlu’nun ZOKORA’ya yaptığı ve ceza aldı ırkçılık eyleminden sonra oyuncusuna bir yaptırım uygulamayıp arkasında durmuştur.

Başakşehir’in başkanı Göksel Gümüşdağ Şikeden hüküm giymiş Emre Belözoğlu’nu takımına transfer etmiş ve koluna kaptanlık pazu bandını takmıştır.

TFF ise, ülkemizde olan bütün bu ırkçı saldırı ve eylemlere kayıtsız kalmış, hiç bir yaptırım uygulamadığı gibi, ırkçı futbolcu Emre Belözoğlu’nu milli takıma davet ederek kaptanlık vermiştir.

Bu nedenle TFF başkanı Paris’te VEBO ile alakalı ırkçı saldırıya tepki koyarken, ülkemizde böyle bir saldırı ve ırkçılığın olmadığı olamayacağını söylemesi abesle iştikal açıklamadan başka bişi değildi.

Fenerbahçe’nin Paris’teki bu son olayı resmi sitesinden kınaması, kendi taraftar ve oyuncusuna koymadığı tepkiyi yağız hırsız misali ortaya koyması demek gibi geldi bana, çok güldüm.

Başakşehir’in başkanı Göksel Gümüşdağ’ın tepkisinde sadece polyanacılık olarak yorumladım, çünkü haketmedikleri şampiyonlar ligini kaybettikleri bir ortamda, VEBO ‘ya yapılan bu ırkçı saldırıya sarılarak, şov ve gündem yapmak, yani artislikten başka bişi değil gibi geldi bana.

Şimdi gerçekçi olarak konuşmak gerekirse VEBO’ya yapılan ırkçı saldırı kesinlikle kabul edilemez, tepkiler tabiki olmalıydı, Başakşehir’in sahadan çekilmeside tepki anlamında çok doğru karardı, ancak bu ırkçılık konusunda ülkemizde geçmişte yaşananlarda keşke yaşanmasaydı, ama yaşandı keşke ozamanda bu tepki top yekün koyulup suçlular cezasını çekseydi.

Bazı olayları milat olarak değerlendiremiyor ve çok şey kaybediyoruz, 3 Temmuz şike olayında da bunu yaşadık, ozamanda şikecileri koruyup kollamasaydılar da, cezalandırsaydılar bugün ülkemizin futbolu İngiltere premier League kadar kaliteli ve marka değeri yüksek bir lig olurdu, bakalım doğru zamanda doğru kararlar almayı ne zaman başarabileceğiz.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?