Künye
Menü
Müftülüklerde Neler Oluyor | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Müftülüklerde Neler Oluyor

MÜFTÜLÜKLERDE NELER OLUYOR

Duydum inanamadım, ama kaynağım sağlam olduğu için inanarak bir araştırma yaptım.

Diyanete bağlı il ve ilçe müftülüklerinde, haksızlık ve adaletsizlikler yaşandığını öğrendim. Ülkemizde her alanda bu haksızlık ve adaletsizlikleri gördük öğrendik buna alıştıkta, diyanetin bünyesinde müftülüklerde bunu görmek çok şaşırtıcı ve korkutucu geldi bana.

Bu haksızlık ve adaletsizliklerin, atama, hac ve umre organizasyonlarında yaşandığını üzülerek öğrendim.

Trabzon İl Müftülüğüne bağlı 80 personel çalışmakta, bu personellerin iş alanlarına göre sayısal dağılımı şu şekilde, 1-Müftü, 4-Müftü Yardımcısı, 17-Uzman vaiz ve cezaevi vaizi, 3-Şube müdürü, 1-Avukat, 5-Murakıp, 4-Şef, 8-Din hizmetleri uzmanı, 1-Teknisyen, 19-Veri hazırlama ve kontrol işletmecisi, 2-Memur, 4-Şoför, 1-Aşçı, 1-Bekçi, 8-Hizmetli, 1-Kaloriferci

Şimdi bunları neden yazdım açıklayacağım, bu 80 personelin ilgili kanunun 30.Maddesine göre görevleri şunlardır. İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, ibadet yerlerini ve dini müesseseleri yönetmek ve din görevlilerinin hizmetlerini düzenleyip denetlemektir.

Peki görevleri bu kadar açık olan bu personelin, neden mesleğine ve dinimize aykırı davrandığını anlamakta zorluk çekiyorum.

Nedir bu ayrıcalıklı ve torpilli dolayısı ile adaletsiz davrandıkları konular şimdi anlatalım.

Başta Atamalarda yer, mekan, adres gibi tercihlerde silsileyi takip edemedikleri bu alanda torpille atama yaptıkları aşikardır. Çünkü, bir imamın yıllarca aynı camide görev yapması yada cemaati olmayan camilerde yıllarca aynı imamın görev yapıyor olması vb. konularda hoş olmayan ayrıcalıklar gözlemlenmektedir.

Bunun dışında, Umre ve Hac organizasyonlarında, o kutsal topraklara görevli olarak gönderilen din adamları ve hizmetlilerde hep aynı kişiler çerçevesinde yapılmaktadır. 

Açıklayayım, Yukarıda belirttiğim müftülüye bağlı 80 personelin, Kaloriferci, hizmetli, bekçi, aşçı, şoför, memur, teknisyen, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, avukat gibi toplam 38 kişiyi çıkarırsak ki, (bu kişilerin gönderileceğini şahsen düşünmüyorum) müftülükte görevli geri kalan 42 kişi arasında, bu umre ve haç organizasyonlarında görevlendirilme dönüp durmaktadır.

Trabzon’da 1952 cami olduğunu biliyoruz, bu camilerin her birinde mecburen bir imam çalıştığını ve yarısına yakınında da bir müezzin çalıştığını varsayarsak ki, bu en iyi ihtimaldir, toplam 2900 din görevlisi eder.

Peki İl müftülüğündeki yetkili kişilere soruyorum! Bu 2900 din adamı arasında size yakın ve ekibinize kattığınız imamların dışında, umre ve hac organizasyonlarında görev yapabilecek başka adam (din adamı) yok mu? 

Bu 2900 din adamı arasından kendinize yakın olanları zaten organizasyonunuza dahil ediyorsunuzda, bu dahil etmediğiniz din adamlarının ne eksiklikleri var ki? Dahil etmiyorsunuz. Eksikleri var ise, görevli oldukları camilerde bu eksiklikleri cemaatlerine yansımıyor mu?

Bu 2900 din adamının içinde hacca gitmek için sıra bekleyenler varmı? Bekleyenler varsa, bu bekledikleri süre içerisinde Umre organizasyonlarınıza bu kişileri görevli olarak gönderseniz ve o mübarek toprakların manevi duygusunu ve havasını yaşayıp ayrıca görev yapıp tecrübe edinseler olmaz mı?

Hiç olmazsa Bu 2900 imam arasında hacca yazılanları kuralarınıza dahil etmeden hemen gitmelerini sağlasanız moral ve motivasyon açısından daha şık olmazmı?

Hac ve Umre Organizasyonlarınıza dahil ettiğiniz 42 personeliniz ve sayısı 50’yi geçmeyecek yandaş, eski tabirle “biziktaş” imamlarla birlikte toplam 90 kişi civarında olan bu gurubunuzun, diğer 2900 din görevlisinin hakkını yediğini hiç düşündünüz mü?

Bu 90 kişilik gurubunuzun ne gibi üstün meziyetleri var ki, diğer din görevlilerinin bu görevleri yapamayacağını düşünüyorsunuz da, bu nedenle sürekli bu 90 kişilik gurup içinde tur döndürüyorsunuz?

Yazık çok yazık, diyanetin bünyesinde, il ve ilçe müftülüklerinde bu ve buna benzer ayrıcalıkların, torpillerin ve haksızlıkların yani adaletsizlerin yapılmasına nasıl müsaade edersiniz inanmak çok zor.

Trabzon’da bulunan sayın il ve ilçe müftülüklerindeki yetkili kişiler, siz hiç Buradaki yaklaşık 2900 din adamının hizmetinde olduğunuzu, aslında o din adamları olduğu için orada olduğunuzu, onlar olmasa sizinde olmayacağınızı hiç düşündünüz mü?

Bu din adamlarının Peygamber mesleği yaptıklarını, yani Peygamber efendimiz Hz.Muhammet s.a.v ile meslektaş olduklarını ve bu denli değerli olan peygamberimizin meslektaşlarının haklarını yendiğinizi, bunların arasında adaletsizlik yaptığınızı hiç düşündünüz mü? 

Eğer düşündüyseniz ve bile bile bu adaletsizlikleri yaptıysanız yatacak yeriniz yok. Yok hiç düşünmediyseniz ozaman o görevde duracak bir dakikanız bile yok derhal ya adaleti sağlayın yada istifa edin.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN