Künye Reklam
Menü
Kul Hakkı Yiyorsunuz Bilesiniz | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Kul Hakkı Yiyorsunuz Bilesiniz

KUL HAKKI YİYORSUNUZ BİLESİNİZ 

Ben bu yazımda Akyazı stadının mevcut alana yapımında ve akabinde maç günleri yapılan güvenlik ve organizasyon işlerini takip eden yetkililerden bahsetmek istiyorum.

O stadın, o alana yapım aşamasını ve akabinde gelişen zorlukları hep biliyoruz. Ayrıca bu stadın maliyetinin fazla olmasının sebeplerini de biliyoruz. Burada yanlış kararlar ve yanlış uygulamalar alınmış ve uygulanmıştır.

Stad alanının dolgu ve fore kazıklarının maliyeti ile, başka bir alana sadece stadı yapabilirlerdi. Mesela yer yok ki, kimse demesin, var kardeşim var, hemde dolgu, fore kazık, ekstra yol ve tünele de ihtiyaç yoktu, yani mevcut alanda bunlar Fuzuli masraflar olmuştur.

Ayrıca herşey oldu bitti, tamam anladıkta bu seyircinin günahı ne anlamadım. Stadın bulunduğu alanın %70’i tahmini sayıları 200’ü geçmeyen protokol için rahat giriş çıkış yapsınlar diye ayrılmış. Geri kalan %30’luk bölümde 40 Bin seyirciye ayrılmış.

Taraftar adına maçın bitiş düdüğü ile çile başlıyor, yaklaşık 1,5 saat o trafik ve hemgameden çıkıp evine ulaşamıyorsun. Ama protokol yani bedava maça gelen adamlar 10 dakikada stadı terkedip evinde kahvesini yudumlarken, benim cefakar taraftarım, parasını ödeyerek maça giden taraftarım hala staddan çıkmaya uğraşıyor.

Bu çok ayıp ve bu taraftara yazıktır, kim bu organizasyonu yapıyorsa yanlış yapıyor, bilsinki kul hakkı yiyor benden söylemesi. 
Stad alanını bu yetkililer görmüyorlar tabi, onlar boş kalan alan yani, yeni yoldan hemen terkediyorlar orayı.

Halbuki, 40 bin seyirci dar bir alana sıkıştırılmış, arabalar kaldırımlara, orta refüjlere ve yeşil alanlara park edilmiş, çıkışta araçları zarar görenlermi ararsın, altı vuran, bir birine sürtenler mi ararsın ne ararsan var.

Bu kalabalığa kalmayayım diye Beşirli kavşağına yakın arabasını bırakanlar yaklaşık 1,5-2 km yol yürüyor yinede bir sonuç elde edemiyor.

Kardeşim, stadın önünde bir kavşak ve beşirlide bir kavşak, aynı anda bu iki kavşağı kullanmak isteyen binlerce araç, bunu hiç aklınız alıyormu, almaz tabi aklınız bunu alsa o stadı oraya yapmaz, yarı maliyetine başka alana yapardınız.

Şimdi bu durumda ben her maça gidemiyorum neden biliyormusunuz size belki fuzuli gelebilir ama benim için önemli.

Ben Allah kabul eder inşallah, namaz kılan bir adamım, saat 19’da bir maç olduğunda hem akşam hemde yatsı namazını stadta kılmam lazım,
ama maalesef mescit yok, mescit diye gösterilen bir yer var sadece boş bir alan, ama cemaatin sığması mümkün değil dışarıda hasırlar seriliyor, kıbleler belli değil bu tam bir skandal.

Ayrıca saat bu akşam 22’de oynanacak olan maça da gidemiyorum neden biliyormusunuz?
Bu maç bitecek saat 24’de benim yolum 10 dakika olmasına rağmen, yukarıda saydığım malum nedenlerden eve gideceğim saat 01:30’da, yaymam saat 02:00’ı bulur, sabah 05:00’da namaza kalkacam ve 06:30’da işe gideceğim.

Yaşım 50 olduğu için bu yorgunluğu ve tempoyu kaldıramam, ama stadın tahliyesi zamanında olabilse, protokol gibi 10 dakikada çıkabilsem giderdim maça, maalesef gidemeyeceğim.

Bütün bu sıkıntılara sebep olan her kim varsa unutmasın ki, kul hakkı yemiştir ve yemeye devam ediyor.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN