Künye
Menü
Herkese Çakır’dan Penaltı Trabzon’a Yok | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Herkese Çakır’dan Penaltı Trabzon’a Yok

HERKESE ÇAKIR’DAN PENALTI TRABZON’A YOK 

Trabzonspor Rize deplasmanına, Nwakaeme ve Ekubandan yoksun gitti, sakatlıkları nedeni ile kadroda olmayan önemli bu iki oyuncunun yerine ilk 11’de Yunus Mallı ve Baker yer aldı, Berat ise uzun zamandır ilk kez kadroda yer aldı.

Ekuban’ın yerine Sağ açıkta Flavio, Nwakaeme’nin yerine sol açıkta ise Yunus Mallı görev yaptı, tabi bu durum maç içerisinde zaman değişiklikler gösterdi, maça Trabzonspor kontrollü başladı.

Maçın ilk 10 dakikası rakiplerin bir birini kontrolü ile geçti, daha sonra maç orta saha mücadelesine döndü, bu süre içerisinde kanatlarda Flavio ve Yunus’un etkisiz olduğunu gözlemledik, zaten 28.dakikada Yunus’un sakatlanması ile yerine Yusuf sarı oyuna dahil oldu, bu değişiklikle Flavio sol Kanada geçti, Yusuf sağ kanatta yerini aldı.

Trabzonspor’un devrenin sonu na doğru biraz daha, ataklarını ve baskısını yoğunlaştırdığını gördük, bu baskıda, Flavio ve Bakasetas’ın şutları vardı, bu şutları kaleci güçlükle önledi, Yusuf’un sağ Kanada biraz daha hareketlilik getirdiğini de gözlemledik.

Trabzonspor’un Kayserispor maçındaki futbolunu bu maçta göremedik, Buda Ekuban ve Nwakaeme’nin eksikliğinden oldu diye düşünüyorum, birde Rizespor’un ligdeki sıralaması nedeni ile evindeki bu maçta, oldukça mücadeleci olduğunuda göz ardı edemeyiz.

Daha çok orta alan mücadelesi olarak geçen ilk devrede, pozisyon açısından Trabzonspor’un bir adım daha önde olduğunu ve devrenin bitiş düdüğünden hemen evvel Yusuf’un vurduğu bir topun, ceza sahası içerisinde rakibin bariz eline vurması sonucu, Trabzonspor’lu oyuncuların penaltı diye itirazı oldu, bu itirazları görmezden gelen Cüneyt Çakır’ın devrenin 0-0 bittiğini ilan etmesi, çok tepkiye neden oldu.

İkinci devrede Trabzonspor’un arayışları Rizespor’a nazaran daha net ve Trabzonspor adına daha pozisyona yakın geçti, Rizespor kalecisi Tark’ın kalesinde devleştiği bir devre oldu.

Bakıyorumda, hakemin özellikle ilk devrede Trabzonspor adına iki net penaltısını görüp vermemesi ve taktir haklarını Rizespor’dan yana kullanması, meşhur Türk filmi Çiçek Abbas taki, Şener Şen’in İlyas Salman için dediği gibi, herkese benden çay, Abbas’a yok, herkese Cünet Çakır’dan penaltı Trabzonspor’a yok, gibi bir hakem idaresi vardı sahada.

Zaten, Maçın 86.dakikasında Hugo’nun yaptığı faülde, hakemin hugo’ya ikinci sarıdan kırmızıyı göstermeside çok zor olmadı, eksik kalan Trabzonspor’un daha dikkatli olması ve en azından maçı kaybetmemek adına, hoca Yusuf’un yerine Hosseini’yi oyuna aldı.

Rizespor Trabzonspor maçalarının Karadeniz derbisi olduğu hep söylenir, ben kabul etmiyorum, derbi maç, aynı şehrin iki takımı arasında, yada ligin büyükleri olarak kabul edilen takımlar arasında oynanan maçlara denir, ama nedense Karadeniz derbisi diye adlandırılan bu maçlar berabere bittiğinde ise dostluk kazandı denir bunuda kabul etmiyorum, dostluk böyle değil dostluk iki camia arasında taraftarlar nezdinde olur, maalesef ben böyle bir dostluk komşumuzda göremiyorum.

Bu maçta da, birilerinin dediği gibi, Maçın 0-0 bitmesi sonucu dostluk kazanmış olabilir, ama bana göre hakem Cüneyt Çakır yardımı ile Rizespor bir puan kazandı hepsi bu.

Trabzonspor’un bu maça özel, çok fazla bir şey kaybetmediğini düşünerek, yapılanma adına, gelecek sezonun planlanması ve kadro mühendistliği için Notlar alınmıştır diye düşünüyorum.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN