Künye
Menü
Futbolun Adaleti Bu Ama Böyle Olmamalıydı | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Futbolun Adaleti Bu Ama Böyle Olmamalıydı

FUTBOLUN ADALETİ BU AMA BÖYLE OLMAMALIYDI 

Trabzonspor maça iyi başladı, hemen baskıda kurdu, hatta pozisyonda buldu, ama bunun adı futbol, Kayserispor bir kez geldi ve Hüseyin Türkmen’in Pedro Henrike’den tarihin çalımını yemesi, ardından stoperlerin kademe hatası ve Uğurcan’ın tutuk kalması sonucu maalesef daha Maçın 7.dakikasında Kayserispor golü muğdat ile buldu ve 1-0 öne geçtiler.

Trabzonspor golü yedi ama oynadığı güzel, baskılı futbolundan hiç bir şey kaybetmedi, o kadar baskı kurdu ki, Kayserispor bir ara gerçekten bunaldı, Trabzonspor’un bu baskılı futbolu, Avni Aker deki iç saha baskısı olan futbolumuzu hatırlattı bana, uzun zamandır Trabzonspor’u böylesine baskılı hiç görmemiştim.

Bakasetas’ın forvet arkasında oynadığı zaman daha etkili ve yıpratıcı olduğunu gördük, demekki ön liborolarda deneme yapıp maceraya gerek yok, Nwakaeme, Ekuban, Flavio ve Baker oldukça istekli ve arzulu görüldüler.

Trabzonspor’un sağlı, sollu ve ortadan gol arayışları hayli baskılı devam ederken, Nwakaeme öyle bir top attıki Bakasetas’a resmen alda at dedi, tabi Bakasetas affedermi affetmez, affetmedide, Maçın 29.dakikasıydı bu topu göğsünde yumuşatıp şık bir vuruşla Trabzonspor’un beraberlik golünü kaydetti 1-1

Trabzonspor Maçın ilk devresi, %75 topla oynadı, öyleki, kaleci Uğurcan ekranda hiç gözükmedi, kalesinde kök saldı, filizlendi, yaprak açtı, meyve verdi, meyveler savdı, yapraklar döküldü de, kaleci uğurcan’a, golün haricinde bir top gelmedi, resmen ilk devrenin özeti bu yani.

Trabzonspor o kadar çok denedi ki, gol arayışı takımı oldukça hırslandırdı yordu, oldukça pozisyonda buldu, Bakasetas ve Ekuban’ın şutlarında, kaleci Doğan ikinci, üçüncü gollere izin vermedi ve ilk devre 1-1 sona erdi.

Trabzonspor maçın ikinci devresine de çok hızlı ve iyi başladı, ikinci devre Futbol görseli olarak Trabzonspor adına ilk yarının kopyası gibiydi, bir ufak farkla Kayserispor yaptığı iki oyuncu değişikliği ile 1-2 cılız atakta bulundu, onun haricinde sürekli pozisyon arayan, baskı yapan, gol arayan Trabzonspor takımıydı.

Bu maçta Trabzonspor Adına istatistikler son yılların epey üstünde olur diye düşünüyorum, topla oynama, adam geçme, faül, Şut istatistiklerinin yanında, Öyle zannediyorum ki altıyüzün üzerinde pas ile oynadı Trabzonspor.

Flavio orta sahada o kadar çok koştu ki, Hoca onu dinlendirmek için sağ beke çekti, orta sahaya Yunus Mallı’yı aldı, onun haricinde Bakasetas yılın futbolunu oynadı diyebilirim bütün alkışlar Bakasetas‘a.

Tabi bütün bu iyiler, artılar ve olumlu işler para etmiyor bir anlamda, bunların değerinin olabilmesi için o top üç direğin arasından alarmla buluşmalı, tabii ki bunun için bütün çabalar uğraşlar olmadı mı olmuyor, Ama mücadele, azim ve istek tam not aldı benden.

Bu arada rakip Kayserispor’un kalecisi Doğan alemdar‘ı da tebrik etmeden geçemeyeceğim, gerçekten doğan da müthiş kurtarışlarıyla bu maça damga vurdu diyebilirim.

Doğan Alemdar’ın kurtarışlarının (10 kurtarış) yanında, Baker ve Ekuban’ın direkte patlayan toplarıda vardı, gerçekten Seyir zevki olarak nefesleri kesi bu mücadele, ancak bu mücadelenin sonunda galibiyet istiyor gönüller, berabere ya da mağlubiyetle bu maçı bitirdiğinde futbolun adaleti bu ne yapalım diyip geçiştirmek çok üzücü bir durum ama maalesef öyle oluyor, bu müthiş mücadelede, Trabzonspor İstatistikleri altüst etmesine rağmen, çokça denemesine rağmen bir türlü galibiyet golünü, bulamadı.

Bu mücadelenin Trabzonspor adına hakkı bu değildi ama, en azından uzun zamandır oynanan futbol ve sahaya yansıtılan mücadele sevindiriciydi, ama Futbolun adaleti de böyle olmamalıydı.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN