Reklam Künye
Menü
Ertelenen kongreler enerji kaybına yol açıyor! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Ertelenen kongreler enerji kaybına yol açıyor!

Trabzon gündemini meşgul eden en önemli konu önce spor sonra siyasettir. Trabzonspor bu aralar antrenör değişikliği ile gündem olurken siyasette AK Parti'nin kongreleriyle ama yapılamayan kongreleriyle gündem oluyor.

AK Parti'de önce Çarşıbaşı, ardından Of ve en son Ortahisar kongresi ertelendi. 

Çarşıbaşı kongresi erteleneli 1 ayı geçti. Bu kadar süre içinde karar verilmemesinin nedeni nedir? Burada üç seçenek var, ya mevcud adayla devam etmek üzere kongre kararı alırsın veya başka bir aday üzerinde karar verip kongreye gidersin, yada atama yaparsın. Neden bu kadar iş uzuyor. Bu kadar uzamasının nedeni aday üzerinde karar verememek mi yoksa önemsememek mi? 

Aynı durum Ortahisar ilçesi içinde geçerli. Ancak elbette Ortahisar diğer ilçelerden daha önemli. İlin nerde ise % 40 nufüsü bu ilçede. İl Delegesinin 3/1 i bu ilçeden. Siyaseten etkili olabilecek, siyasi dengeleri değiştirebilecek ölçüde etkili bir ilçe. Bundan dolayı da herkesin bir şekilde müdahil olmak istediği, siyasi gelecek hesaplarının yapıldığı bir ilçe. Ortahisar da Ahmet Metin Genç gibi partinin kuruluşundan bu güne içinde olan, siyaseti iyi bilen, il başkanlığı yapmış, gelecekte belki Büyükşehir belki milletvekilliği düşünen bir belediye başkanı var. Büyükşehirde bir dönem daha belediye başkanı olmak isteyecek olan Murat Zorluoğlu var. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı direkten dönen, 1. sıradan milletvekili seçilmesine rağmen seçildiğinden bugüne kadar ki performansı ile tartışılmasına rağmen içindeki büyükşehir belediye başkanlığı hevesi bir türlü eksilmeyen bir Muhammet Balta var. Ve iki dönemdir il başkanlığı ve kuruluşundan bügüne kadar Meclis üyeliği ve Meclis başkanlığı yapmış ve artık Ankara’ya gitmem gerek diyen bir Haydar Revi var. 

Tabi ki diğer milletvekilleri başta Adnan Günnar olmak üzere, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora ‘yı yok sayamayız. Hepsi teşkilatın içinden gelmiş, il başkanlığı ve il yönetimlerinde görev almış, siyaseti bilen ve siyasi hedefleri doğrultusunda müdahil olmak istemeleri doğaldır. Ancak bir yere kadar. 

Evet bir yere kadar, çünkü AK Parti'de herkes değişir ama değişmeyecek bir kişi var oda Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ‘dır. Onun ikazlarına rağmen; milletvekillerine müdahale etmeyin, belediye başkanlarına patron il başkanıdır demesine rağmen görüşlerini elbette söyleyecekler ve bundan sonraki kararı genel merkeze bırakacaklar. 

Peki öyle mi oluyor. Bana göre olmuyor. Ak Partinin her il için belirlediği bir koordinatör var. Bu koordinatörler sadece teşkilat seçimlerinde değil, belirli aralıklarla teşkilatları ziyaret edip dinlemeli, şehrin dinamiklerini, kanaat önderlerini, eski teşkilat mensuplarını dinlemeli, kongre dönemlerinde de bu çalışmalarına ilaveten Ak Partiye has temayül yoklamalarını, aday adaylarını ve ilçe ve il başkanlarını, belediye başkanlarını, milletvekillerini dinleyerek bir rapor hazırlayıp genel merkeze sunmalı ve bu kararının sonuçlarını takip etmeli. Bildiğimiz manada koordinatörlük görevi bunu gerektiriyor. 

Trabzon koordinatörü olan Polat Türkmen aynı zamanda Zonguldak milletvekili. Bu konuda çok tecrübeli , ilimizi biliyor ve aynı zamanda Araklı ilçemizden biri. Ama geçmiş dönemlerde koordinatör olduğunda milletvekili değildi. Şimdi kendisi de bir milletvekili ve aynı sıraları, aynı kulisi, aynı kaderi paylaştıkları Trabzon milletvekilleri ile arası çok iyi olan bir koordinatör. Ne kadar tarafsız olabilir, ne kadar tek başına hareket edebilir. Soru işaretleri çok. 

Tekrar aynı konuya dönersek, ortada ilçe kongrelerini yapamayan bir il başkanı ve il teşkilatı görüntüsü var ise de bunun gerçek sorumlusu İl ile Genel merkezin arasında koordinasyonu sağlayan Koordinatör milletvekilinindir ve onunda bu sorumluluğu alarak bir açıklama yapması gerekiyor. 

Neden bu kongreler yapılamıyor, neden sürekli erteleniyor. Başka şehirlerde pek olmayan bu görüntü neden Trabzon’da var. İl koordinatörü Ya açıklama yapmalı yada bu görevden affını istemeli. 

Trabzon bu siyasi belirsizlikler yüzünden asıl gündemini kaçırıyor. 

Trabzonun gündemi bu siyasi 

çekişmeler olmamalı. Trabzon’un öncelikli gündemi çevre yolu, havaalanı, yatırım adası, demiryolu, şehir içi yollar, çömlekçi dönüşüm projeleri olmalı. 

Hiç kimsenin Trabzon üzerinden siyasi hesaplar yaparak bu şehre zarar vermeye hakkı yoktur. 

 

 

 ◦

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.