Künye
Menü
Eğri Gemi Doğru Sefer Olmuş | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Eğri Gemi Doğru Sefer Olmuş

EĞRİ GEMİ DOĞRU SEFER OLMUŞ

Akıllı, aklı Selim işler yapıldığında, yapanın takdir edilmemesi gibi bir şey söz konusu değil. Sn.Ahmet Ağaoğlu Trabzonspor’un başkanı olduğunda herkesin malumu ekonomik olarak çokta iç açıcı durum yoktu Trabzonspor’da.

Başkan işe hızlı başlayarak bir çok konuda iyileştirmeler söz konusu oldu, bunların başında kadro maliyetinin ve kulüp giderlerinin asgariye indirilmesi gelmekteydi.

Akabinde bankalar konsersiyumu ile yapılan anlaşma gereği borcun çok büyük bir bölümü beş yıla yayılarak taksitlendirmeler yapılmak sureyi ile kulübün eli ve yaşam standartları rahatlatılarak, daha kolay idare edilebilir bir duruma getirildi.

Ve Trabzonspor geçtiğimiz sezonda şampiyonluk yarışının içinde olarak çok doğru işler yapıldığı ve iyi idare edildiği anlaşılmıştır. Fakat;

Bu süre içerisinde her zaman ve her yerde olduğu gibi bazı yanlışlar yapıldı, bu yanlışların en başında, şampiyonluk yarışındaki rakibimiz Başakşehir’in tarihi çok yeni olmasına rağmen oluşturduğu lobiye karşılık, tarihi başarı ve zaferlerle dolu Trabzonspor’un hiç bir lobi oluşturamaması, hatta alehimize oluşturulan algı operasyonlarını bile kıramaması en büyük handikabımız olarak ortaya çıkmıştı.

İstanbul’un üç büyütülmüşlerine karşı Trabzonspor’un herzaman ezildiği alışıla gelmişken, bu üç büyütülmüşün olmadığı bir şampiyonluk yarışını bile lehine çeviremeyerek, İstanbul’un bir semt takımına şampiyonluğu kaptırmak, taraftar bazında sn.Ağaoğlu’nun büyük başarısızlıklarından olarak hafızalara kazındı.

Bu sezon başlamadan evvel, şampiyonluk kaçıran kadroya, bir iki direk katkı verecek oyuncu takviyesi ile bu Trabzonspor’un bu sezonu şampiyon olarak tamamlaması içten bile değilken, sn.Ağaoğlu’nun beklenmeyen transfer yanlışlıkları, yanlış transfer politikaları, kadromuzu güçlendireceğine gücünü azaltmıştır.

Bu yanlış transfer politikaları gölgesinde başlanan sezonda, kaçınılmaz son olan başarısızlık hiç gecikmeden Trabzonspor’un yakasına yapışarak ardı ardına kötü saha sonuçları gelmeye başlamıştı bile.

Bu duruma gelen Trabzonspor, takdir edersiniz ki, taraftarı tarafından hocası ve yönetimi, başta başkan olmak üzere en ağır şekilde eleştirilere ve protestolara muhatap kalmıştı.

Ağaoğlu, Trabzonspor başkanı olarak, en başarılı başkan sıfatı ile tarihe geçecekken, nasıl olduda en başarısız başkan olarak hafızalarda yer etti ve hızla tarihin derinliklerinde yerini almaya meyletti anlamakta zorluk çekiyorum.

Böyle bir tablodan, mucizevi bir şekilde herşeyin olumlu ve başarı yoluna meyletmesi belliki, aklın yolunun bir olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Demekki, yaptığın iş ne olursa olsun, ego ve kibir, torpil ve kıyak, disiplinsizlik ve lakayıtlık kaldırmamaktadır.

Bu nedenle, taraftarının büyük bir bölümünün, buna bende dahil, istemediği Abdullah Avcı ile anlaşarak takım başına getirmen, eğri gemi doğru sefer düsturundan cuk diye yerine oturdu ki, bunda en büyük kazanç tabiki aslolan Trabzonspor’a dır.

Yine taraftarın büyük bir bölümünün, bunada bende dahil, sizi yanlış politika ve başarısızlıklardan dolayı istifaya davet ettiği bir ortamdan, eğri gemi doğru seferden takımın başına getirdiğin Abdullah Avcı’nın takıma yaptığı katkı sayesinde bir nebze uzaklaşıldı.

Ara transferde, ahbap çavuş ilişkisinden uzak, akıl ve mantığın esas alındığı bir politika ile alınan oyuncuların takıma bir anda verdiği katkı ortadadır. Bu katkının da, hoca tarafından verildiği gün gibi aşikardır.

Bu aşamada, hocanın Trabzonspor’a kazandırdığı hava sizi sakın aldatmasın, bu çıkışın muhakkak bir inişide olacaktır, bu iniş ne kadar tab noktadan, hangi başarılardan sonra geldiğine bakılarak bu taraftar yine sizi kafaya takacak yada alkışlayacaktır, bu artık senin elinde başkan.

Demek oluyor ki, bundan sonra bütün politikalarını (transfer, kulüp idaresi, teknik heyet istekleri, medya algısı, rakiplerin algılarına algı, oyuncu memnuniyeti) buna göre belirlemelisin. 

Yazımın başında da belirttiğim gibi, aklı selim ile doğru işler yaptığında, bu taraftar bunu görüp alkışını yaparak hakkını teslim edip seni takdir edecektir.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN