Künye
Menü
ÇOKTA KALİTESİZ DEĞİLİZ | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

ÇOKTA KALİTESİZ DEĞİLİZ

Ülkeler arası farklılık gösteren futbol en kaliteli ve heyecanlı hangi ülkede oynanıyor, aradaki farklar neler, bunların içerisinde Türkiye kaçıncı sırada merakımdan biraz bu konuya eğildim.

İngiltere’de futbol, hızlı ve sert ayrıca fizik gücü ve tempolu oynanıyor. 

Almanya’da futbol, sistematik oynanıyor maçın başından sonuna kadar bir sistemle aynı tempoda oynanıyor.

İtalya’da futbol, daha çok savunma ağırlıklı ve fizik gücü ile oynanıyor.

İspanya’da futbol, fizik gücü ve teknik oynanıyor, ayrıya tempo da var.

Türkiye'de futbol, daha az koşup, tekniğe dayalı oynanıyor ve tempo genelde düşük oluyor.

Bu ülkeler arasında, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere, tamamında futbol müsabakaları, hedeflerine bakılmaksızın, dolu tribünlere oynanıyor.

Ancak Türkiye’de hedefe göre tribünlerde doluluk oranı görebiliyoruz, bu nedenle Bir çok müsabaka da boş tribünlere oynanıyor. Ancak heyecanı üst düzey diyebiliriz.

İngiltere premier Ligi’nde yaklaşık sekiz takım arasında şampiyonluk dolaşıyor, ligin kalitesi de buradan geliyor zaten.

Almanya Bundesliga’da Şampiyonluk genelde bayern Münih’in oluyor, onun haricinde 2-3 takımda arada bir şampiyon olabiliyor.

İspanya la Liga da, şampiyonluk genelde Real Madrid ve Barcelona arasında gidip geliyor bunların haricinde bir ya da iki takım çok ender şampiyonluk alabiliyorlar.

İtalya Serie A’da, Şampiyon genelde iki takım arasında geçiyor, ancak zaman zaman 4-5 takım arasında değişkenlik de gösterebiliyor.

Türkiye’de süper lig’de, Şampiyon genelde üç takım arasında oluyor, bunları arada bir ya da iki takım eklenebiliyor.

Bu liglerde, 18 ve 20 takımlı gruplar olarak düşündüğümüzde güçlülerin yani şampiyonların hemen hemen her lig’de aynı takımlar arasında olduğu görülmektedir.

En çok şampiyonluk yaşamış takımı bulunduran Lig İngiltere premier Ligi bu nedenle bu ligi kalite olarak birinci sıraya koyabiliriz.

Kalite sıralamasında İspanya’yı ikinci sıraya koyuyorum, Almanya üçüncü sırada, İtalya dördüncü sırada, Türkiye’de beşinci sırada olduğunu düşünüyorum.

Fransa’da sürekli tek takımı şampiyon olduğunu varsayarsak, bunun haricinde Hollanda Ligi, Belçika Ligi, Portekiz Ligi, Rusya Ligi genelde şampiyonları bir ya da iki takım arasında oluyor, Buda haksız rekabeti gösteriyor.

Bu ligleri, kalite teknik ve fizik gücü olarak geride bıraktığımızı düşünüyorum.

Bizim ülkemizde, yöneten kesimde kalite, dürüstlük ve profesyonellik olduğu zaman, ayrıca oyuncu bazında, Profosyonel düşünce ve profesyonel yaşam olduğu zaman, Spor basınında da adalet sağlandığında, taraflar ilgisi ve desteği de bir o kadar artacak ve En kaliteli saydığımız dört lig içerisinde yukarılara da tırmanabiliriz, bu durum ülkemize, hem Kulüp hem de milli takım bazında başarıda getirir.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

 

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN