Künye Reklam
Menü
"CENNET VATAN" MI YOKSA  BİR "ZİNDAN" MI ? | Hayrettin Turan
Hayrettin Turan

hayrettinturan@hotmail.com

"CENNET VATAN" MI YOKSA  BİR "ZİNDAN" MI ?

NESİLLERİMİZE BİR "CENNET VATAN" MI YOKSA  BİR "ZİNDAN" MI EMANET EDECEĞİZ ?

Seri Lanka'da 21 Nisan Pazar günü kiliselerde insanlar ayinde iken saldırı düzenlendi.
Sri Lanka makamları saldırılarda; 45 çocuk 321 kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.
Saldırıyı ise, "Ulusal Tevhit Cemaati" adlı bir İslami radikal örgüt üstlenmiştir.

Bu vahşi saldırı, 15 Mart 2019 tarihinde yani 39 gün önce Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırıdan sonra gerçekleşti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasının Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açılması sonucunda 49 müslüman şehit edildi, 48 kişi de yaralanmıştı.

Dünya tarihinde en kanlı savaş ve saldırılar din ve mezhep amaçlı yapılanlardır.

39 gün önce Yeni Zelanda saldırısı yapıldığında, karşılığında benzer bir intikam amaçlı saldırı yapılacağı bekleniyordu. Bu hep böyle olagelmiştir.

Aslında böyle katliamlara dinlerin referansı yoktur. Ne Hristiyanlığın ne de İslamiyet'in... Hele dinimiz İslamiyette bu tür hareketlere kesinlikle izin verilmemektedir.

Dinimiz fikir ve inançtan dolayı bir insanın öldürülmesine izin vermez. Zira bir insanın akl-ı baliğ olduktan ölümüne kadar dini inanç bakımından özgür kılınmıştır. Bir insan bir dönem küfür üzere iken bir zaman sonra hidayete erip imana gelebilir. Bunun aksi örnekleri de düşünebiliriz.

O halde bir insanın ölümüne kadar ne zaman ne olacağını bilinemiyeceği için , "kâfir, münafık, fasık" deyip insanı öldürmek süretiyle muhtemel hidayet hakkı elinden alınamaz.
Diğer dinlerden veya mezheplerden birileri böyle suçu işledi diye intikam amaçlı masum insanlar öldürülemez.

Yeni Zelanda'da olduğu gibi bir kişi tarafından yapıldıysa veya örgüt veya devlet tarafından işlendi ise onlara karşı savaş ilan edilebilir. Ancak Yeni Zelanda'daki bir ruh hastasının intikamını Seri Lanka'daki masum insanlardan almak suçtur, haramdır...

1992 yılında Komünist Rusya'nın dağılması ile soğuk savaşın bitmesinden sonra dinler ve mezhepler Savaşı'nın olacağı söyleniyordu. Geçen zaman içerisinde İslamiyet kendi içinde ; Sünni-Şii çatışması ile ayrıca Müslüman- Hristiyan çatışmaları çıkarılmıştır.

Dünyamız için en tehlikeli ve yıkıcı olacak gelişmelerdir bunlar. Öyle anlaşılıyor ki gelecekte, "müslümanların" merkezde olduğu pek çok katliamlar yaşanacaktır.

Türkiye de böyle bir talihsiz coğrafyada yer almaktadır. Hem kendi içinde hem çevresi itibarı ile farklı din ve mezheplerin bir arada olduğu bir coğrafya...

Bir yandan terör grupları , bir yandan da din ve mezhep hassasiyetleri bu bölgeyi en riskli konuma getirmektedir.

Onun için ülkemiz ve fert fert bütün insanlarımız bu konuda çok bilinçli ve hassas olmalılar. Aileler çocuklarına dengeli bir din eğitimi vermeliler. Devlet de bu hizmeti sunarken farklılıklar arasındaki hoşgörü ve toleransı geliştirmeli ve teşvik önlemleri almalıdır.

Geçmişimizin zengin hoşgörü kültürünü yeniden nesillerimize en etkili ve ivedi bir şekilde kazandırmalıyız. Hem de ekmek-su kadar gerekli ve şarttır.

Aksi halde bu ülkenin geleceğini karartırız. Nesillerimize bir Cennet Vatan değil bir Zindan miras bırakmış oluruz...


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?