Künye
Menü
TRABZON'DA BELEDİYECİLİK YAPMAK! | Hayrettin Turan
Hayrettin Turan

hayrettinturan@hotmail.com

TRABZON'DA BELEDİYECİLİK YAPMAK!

Türkiye'de belediyeciliğin en zor yapıldığı yer Trabzon'dur. Sebebi de toplumun özellikleridir.

Trabzon'un sosyal yapısı çok farklı ve ilginçliklerle doludur.

Mesela bir kaçını yazalım:

1) Yargılarında gri alanları azdır. Daha çok siyah ve beyazdır. Yönetici için bir şekilde "iyi " ya da "kötü" hükmünü vermişse artık o hüküm kolay kolay değişmez.
2) Politik duruşu keskin ve nettir. Çok iyi bir rüzgar esmedikten sonra kolay kolay siyasi duruşlarını değiştirmezler. Siyasi kutuplar arasında kullanılan dil çok tahrik edici bir usulübu barındırmaktadır. Hal böyle olunca iktidar muhalefet arasında çok yıpratıcı doğru olmayan propagandalar yapılmaktadır.
3) Politik ve siyasi dedikodu çok etkilidir. Bir doğruya bin uydurma ekleyerek piyasa algısına sunar ve bazen hiç silinmeyecek kalıcı kanaatlerin oluşmasına neden olabilir.
Mesela, Zorluoğlu bey efendi yönetim kadrosunu haklı olarak oluşturmuştur. Çok da göz dolduran ve iş bilen bir kadro oluşturduğunu kabul etmek gerekir.
Ancak muhalefete çalışan bir gazetecinin kaynının istihdamını ve kendinin belediye şirketlerinden birinde yönetici ataması gibi aslında normal ve belki de gerekli bir uygulamayı dedikodu platformuna taşıyarak , sanki belediyede bundan başka bir şey olmuyormuş gibi toplumda kuvvetli bir dedikodu dili oluşturulmaktadır.
İşte bu mecrasından çıkarılmış haksız veri toplumun muhalif kanadı aracılığı ile öyle bir dedikodu dili ile işlenir ki sanki sanırsın ki belediyeyi eşkıyalar yönetiyor...
Zaten Trabzon'da(haklı-haksız) bu dili estiren işi götürür...
4) Trabzon halkı duygusal ve heyecanlıdır. Ancak adalet duygusu ve değerlerine bağlılığı çok gelişmiştir. Madur, mazlum ve haksızlık durumlarında siyasi ve politik duruşunu hemen bir tarafa bırakır. Bu yönünü kullanmayı başaran siyasi grup her zaman kazanır.

Daha fazla özelliklerini yazmak mümkündür. Bu yazdıklarımızdan anlaşılıyor ki, Trabzon'da belediyecilik yapabilmek için hizmet üretmenin yanında toplumun ayarlarına da çok dikkat etmek gerekir. Yapılan hizmetin ve icraatın halkın idrakine ve hafızasına kodlamak lazım. Aksi takdirde muhalefet, aynı hizmeti öyle bir uslüpla ters yüz ederek sunar ki, hayırlı bir icraattan bir hezimet doğabilir...

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu dönemi halkın nazarında olduğu gibi başarısız bir dönem değildi. Ancak Orhan beyi başarısızlığa mahkum eden birkaç öne çıkan hususu yazalım:
* Halkın arasına çıkmaması
* Şehir içi yolların bakımsızlığı
* Aile ikametini Trabzon'a taşımaması
* Rüşvet ve kayırmacılık gibi doğru ya da yanlış kanaatlerin halkın arasında güçlü şekilde inandırılmış olmasıdır.
Ancak Orhan bey cephesinden halka yönelik çook etkili bir halkla iletişim olmadı. Algıda da kaybeden o oldu...

Sanırım yeni yönetim bu çok hayati öneme haiz boyutu ihmal etmeyecektir. Zira Zorluoğlu çok başarılı hizmetler üreteceği belli oluyor. Ancak bunların hesaba yazılması için halkla doğru iletişimi ihmal etmemek gerekir...
Diye düşünüyorum...


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN