Künye Reklam
Menü
Cami İmamımısın Parti Temsilcisimi | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Cami İmamımısın Parti Temsilcisimi

CAMİ İMAMIMISIN PARTİ TEMSİLCİSİMİ

Bu yazımda,
hiç kusura bakmasınlar cami imamlarını konu edeceğim. 

Tabiki yapılması gereken görev ve üstlenmeleri gereken misyonları için hepsinden, yapılmaması gereken üzerine enzim olmayan işlere karıştıkları içinse, bir çoğunu tenzih ederek, büyük bir kısmından bahsedeceğim.

İmamlık çok kutsal ve çok önemli bir meslektir. Yaptıkları sadece cami cemaatine namaz kıldırmak değil, başka bir sürü daha görevleri ve misyonları var ve olmalıda.

İlk evvela, imamı oldukları cami çevresinden başlayarak, temizlik, ahlak, yapıcı ve eğitici misyonları İle örnek olmak mecburiyetindedirler.

Cami içi ve dışı, aleni yapılan başta siyaset ve yanlış iş ve davranışlara müsaade etmemeleri gerekir.

Çevresindeki varsa ihtiyaçlı insanlara, imkanları dahilinde elinden geldiği kadar yardım etmek, ettirmek için gayret sarfetmeleri güzel davranışlardan sayılacaktır.

Cami cemaatinden olsun yada olmasın, komşuları yada çevresi ile sürekli irtibat halinde olup, araştırmacı olmaları, düşkün, hasta ve yaşlı ama kimsesizlere ziyaretlerde bulunmaları, bir dua etmeleri çok şık hareketlerden olacaktır.

Sürekli cemaati olup, uzun süre camiye gelmeyen, yada gelemeyen cemaatinin hemen farkına varıp, arayıp sormak araştırmak ve neden camiye gelmediği, gelemediği konusunu öğrenip neler yapabileceğini sorgulamak, bu cemaat ehli kişiyi hasta ise ziyaret etmek, bir şifa duasında bulunup gönlünü hoş etmek moral ve motivasyon olarak hastaya yansıyacaktır.

Yoksa cemaat ölüp caminin avlusunda musalla taşına konduğunda, o arayıp sormadığın günlerin aksine, kalabalık insanlar önünde süslü sözler söyleyip şov yapmak hiç şık durmamaktadır.

Ayrıca, siyasi düşünceleriniz olabilir, herkesin gönlünde bir Aslan yatar, sizinde olabilir, hatta varınızı yoğunuzu o siyasi görüşünüz yolunda infakda edebilirsiniz bu kimseyi ilgilendirmez, ancak bunu gizli yapmanız, aleni yapmanızdan daha şık olacaktır.

Hatta, Farklı siyasi düşüncede olan bir cemaatinize muhalefet asla yapmamalısınız. Kimse sizinle aynı görüşte olmak zorunda değil, sizinle Farklı görüşte olan bir cemaatinize asla hakaret etmemelisiniz, ki maalesef bunu yapan imamlarımız var.

Öncelikle sizler camilerimizin imamlarısınız herhangi bir partinin temsilcisi değil.

Diyanet deki toplantılarınızda size sıkı sıkı tembih ettikleri şu üç unsurdan muhakkak uzak durmalısınız. Cemaatinizle asla Karı Kız, Para ve Siyaset konularına girmeyiniz. Peki bunun ne kadarını başarabiliyorsunuz.

Her imam, ezan vaktinden en az 15-20 dakika evvel camiye gelmeli ve camiyi namaza cemaat İçin her anlamda hazırlamalı ve namazdan sonra en son camiyi terketmeli olduğu halde, neden?

Bir çoğunuz, ezan okunurken, sünnet kılınırken camiye geliyorsunuz, yada taşra sayılabilecek camilerde nasılsa cemaat yok deyip hiç gelmezsiniz, bu kul hakkı değil midir?

Camilerde, cuma yada kandil günleri, bayramlar dahil, çoğu zaman diyanet’in size gönderdiği metin üzerinden hutbe verip, aralarına kendi duygu düşüncelerinizi serpiştirip siyaset yapmak doğrumudur.

Çok ender de olsa Vaaz ederken, ki çok camide bunuda bulmak mümkün değil, konularınız neden çoğunlukla siyaset ve tarihsel konulardan oluyorda, kur-an’ı Kerim’den az konular oluyor anlamak mümkün değil.

Çoğu imam uzun zamandır, cemaatine direk Bilgi amaçlı enson nezaman abdest ve namaz İle ilgili bilgiler verdi. 

Mesela, neden gusül abdesini anlatmazsınız, neden? namaz nasıl kılınır, namaz kılarken okunması gerek surelerin neler ve nasıl olduğunu anlatmazsınız.

Hangi vakit namazların, sünnetlerinin ikinci rekatlarında ettehiyyatü’den sonra salli barik okunmalıdır diye en son nezaman cemaatinize anlattınız. Rekatların son ettehiyyatü’lerinden sonra salli barik ve Rabbena dualarını okunması gerektiğini en son nezaman cemaatlerinize anlattınız.

Hatta, farz namazlarından önce gamet getirilmelidir ve Fatiha’dan önce besmele çekilmelidir ayrıca namazlarda subhaneke okunurken “vecelle senauke” okunmaz, bu sadece cenaze namazlarında okunur diye en son cemaatinizi nezaman uyardınız.

Şimdi bana demeyin ki, bunlar bilinir yada bilinmesi gereken unsurlardır. Hayır efendim, bunlar her fırsatta cemaatlere anlatılması gereken unsurlardır, ayrıca cemaatlerinizin %90’ına yakını ilk okul yıllarında, yaz tatillerinin kuran kurslarında öğrendiği bilgilerle ibadetlerini yapmaya gayret ettiklerini pekala hepiniz biliyorsunuz.

Takdir etmelisiniz ki, insanlar özellikle yaşam standartları sıkıntılı olan insanlar, ve özellikle Türk milleti olarak unutmaya meyilli ve tez unutan bir milletiz. Bu istatistikler bu durumda iken, ilk okul çağında öğrendiği dini bilgilerin halaa 35-45-50’li yada 60-70’li yaşlarda hala daha sağlam bilgiler olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz ki.

Bu konuda, bir çok cemaatin yanlış namaz kıldığını, yanlış dualar okuduğunu ve gusül başta olmak üzere yanlış apdest aldığını bilmenizi ve bunda da büyük oranda siz imamların kabahati olduğunu düşünüyorum.

Bu kadar önemli konular ve görevler sizi beklerken, sizin bir çoğunuz kendinizi cemaatten üste ve daha elit olarak hissettiğiniz için, cemaatinize değer vermeyip, yapmanız gereken görevlerinizi önemsemeyip ve o görevleriniz yapmadığınızdan dolayı kınıyor ve bu yapmadığınız eksik bıraktığınız her konuda kul hakkı yendiğinizi bilmenizi istiyorum.

Bu yazımda, söz konusu imamlar kendilerini çok iyi biliyorlardır. Ne demişler “kişi kendinden bilir işi” o nedenle, bu işamlarıma uymayan ve bu minvalde davranmayan imamları tenzih ediyorum, bu sıfatların içerisine giren bütün imamlarıda Allah’a havale ediyorum.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?