Künye
Menü
Bu Aciz Futbol Yönetime Yazar | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Bu Aciz Futbol Yönetime Yazar

BU ACİZ FUTBOL YÖNETİME YAZAR

Trabzonspor, Abdullah Avcı’nın göreve getirilmesinden sonra ki, iki maçı 1’er 0’lık sonuçlarla gol yemeden kazanması sonucu, sahamızda oynadığımız Sivasspor maçına bir öz güven duygusu ile çıktı.

Sivasspor’un 5 oyuncusu covit-19 ve 3 oyuncusuda sakatlıktan dolayı eksik olması, Avrupa maçı olan Vıillalreal müsabakası ardından buraya gelmesi de, hem güçsüz, hemde yorgun olacağı yorumlarına sebep oldu, 

Ancak ben aynı fikirde değilim, üç günde bir maç takımı diri tutar, ayrıca her zaman büyük takımla yapılan maç, kadronuz eksik olsada sahaya çıkan 11’i her zaman ekstra motive eder diye düşünüyorum, bu anlamda maç öncesinde Sivasspor’un eksikliği olacağını düşünüyordum.

A.Avcı maça, eksik oyuncularımız Pereira’nın yerine Serkan Asan ve Nwakaeme’nin yerinede Bilal ile başladı.

Trabzonspor mutlak üç puan için çıktığı bu maça oldukça hakim başladı, top kontrolü ve oyun arayışları tamamen Trabzonspor’da idi, buna mukabil Sivasspor tamamen defansif anlayışla sahada yer aldı.

Trabzonspor ilk 15 dakika itibarı ile iki net pozisyon buldu ancak Sivasspor kalecisi samassa bunlarda başarılı idi, maç bu dakikalarda Trabzonspor’un kontrolünde ancak vasat bir görüntüde oynandı.

Maçın 15-25. dakikaları Arasında ki on dakikalık bir zaman diliminde Sivasspor oyunu dengeleyip ataklar gerçekleştirdi, ancak etkili olduğunu söyleyemeyiz.

Bu dakikadan sonra Trabzonspor tekrar oyun üstünlüğünü eline aldı ancak gol yollarında, Afobe ve Bilal, orta alanda Baker ve Abdülkadir’ler etkisiz kaldığından gol bulmakta  gecikme de yaşadı, 

Maçın 45. dakikasında Sivasspor’un orta alanda yaptığı yan pası kapan Ekuban, takımını atağa kaldırdı ve bir ara pasında A.Ömür’ü gördü, Ömür aldığı bu topu o kadar mükemmel bir ara pası ile Ekuban’a asist yaptıki, pozisyonu takip eden Ekuban’a da sadece topa dokunmak kaldı ve Trabzonspor 1-0 üstünlüğü eline alarak bu avantajla devre arasına girdi.

İkinci devre Trabzonspor al gülüm ver gülüm futbol oynadı, top kontrolü Trabzonspor’da idi ancak defans oyuncuları arasında yan pas ile epey bir zaman geçirdiler. 

Bu oyun anlayışı ile özellikle evinde rakibine üstünlük sağlayamazsın, sadece debelenip durursun, helede bir gol bulup bunun avantajı ile yumuşak oynarsan, rakip golü bulduğunda sende ne yapacağını şaşırırsın.

Özellikle geri pası ve yan pas ile oynanan oyundan oldum olası hazletmem, ki bu maçta bunu çok gördük, bu oyun anlayışı Trabzonspor’a hiç yakışmamaktadır.

Buna rağmen maçın 65. dakikasında santraforun Afobe oyun dışına alınıyor, bu oyuncu değişikliği A.Avcı’nın Afobe’yi kadrosunda düşünmediği anlamına geliyor diye düşünüyorum.

Maçın 72.dakikasında Ekuban kaleci ile karşı karşıya kalıyor ancak topu kaleciye nişanlıyor böylelikle skoru 2-0 yapma şansını acemice kaçırıyoruz, eğer bu gol olsaydı maçı Trabzonspor koparabilirdi ancak öyle olmadı ve maçın 76.dakikasında Sivasspor karambolden buldukları pozisyonda golüne buldular ve maçta skoru eşitlediler 1-1

Maçın 88.dakikasında iki oyuncu birden değişti Avcı, Parmak ile Bilal’i dışarı alıp, Plaza ve Sefayı oyuna aldı ama değişen bişi olmadı tabiki.

Oyun boyunca oyun kontrolü Trabzonspor’da olmasına rağmen çok kötü oyuncularımız vardı, bu anlamda sahanın tek ayakta duran oyuncusu Ekuban’dı.

Bu durum tabiki yapılan fuzuli yabancı transferlerinin hiç bir katkısının olmadığınıda ortaya koymaktadır.

A.Avcı’nın devre arasına kadar en az kayıpla takımı getirmesi ve yeni katılacak oyuncular ile de belki ligin ikinci devresinde daha etkili bir Trabzonspor izleme şansını yakalayabiliriz.

Bu durumdan bu kadroyu oluşturan kadro mühendisini sorumlu tutacağız tabiki ancak, ara transfer döneminde de yine aynı mühendise bu transfer işini bırakmamak lazım olduğuda açık ve net olarak görülmektedir.

Sonuç olarak Avcı ile başlayan yeni dönemde 1-0’lık skorlarla, etkisiz oyunlarla kazanılan maçlar biryere kadar gidecekti ki, oda iki hafta sürdü burada Buda bitti diyebiliriz, büyük takımsan kötü oynarkende kazanmasını bileceksin ki, bunu Trabzonspor’da maalesef bu maçta hiç göremedik.

Neresinden bakarsan bak geçtiğimiz sezonun Şampiyon adayı ve ligin ama öyle ama böyle ikincisi bir Trabzonspor’un bir anda bu duruma gelmesi heralde benim suçum değil, sezon öncesi transferlerde ki yanlış politikalar, yanlış hoca tercihleri bu takımı bugünkü aciz duruma getirdiki bu durum yönetime yazar.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN