Künye
Menü
BİR TÜRK 10 YABANCIYA BEDELDİR! | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

BİR TÜRK 10 YABANCIYA BEDELDİR!

Bir deyim vardır!! 
“Bir Türk, 10 yabancıya bedeldir” 
Trabzonspor’un ilk 11’inde 
6 Türk oyuncu oldugunu göz önüne aldığımızda,
Galatasaray’ın da ilk 11’inin tamamının yabancı olduğunu hesaba katarsak, bugün ki müsabakada, Galatasaray’ın karşısına daha kalabalık bir kadroyla çıkmış olacağız ki, bu çok önemli bir avantajdır, dermişim.:)

Yani ironi ile burada anlatmak istediğim mevzu aslında çok basit.
Galatasaray’ın ilk 11’inin tamamı yabancı oyuncu olduğunda, burada bu maça dair duygu ve arzuda istenilen seviyede motive olamayacağı kanaatindeyim,
bunun tam aksine Trabzonspor’un 
ilk 11’inde ise 6 yerli oyuncu olduğunu, üstelik bu oyuncuların 5 tanesinin alt yapıdan, genç ve yetenekli oyuncular olduğunu şöyle bir düşündüğümüzde,

Trabzonspor’un kadrosundaki oyuncuların, bu maçın önemine binaen, Galatasaray maçına motivasyonu daha üst seviyede olacağı bir gerçektir.

Ayrıca son dönemlerde Galatasaray’ın 
Trabzonspor’a karşı, oynadığı müsabakalarda istenilen seviyede olmadığı ve şansının tutmadığı gerçeğinide göz önüne alarak, Galatasaray’ın muhakkak kendi saha ve seyircisi önünde, stresli olacağından, bu maçta Trabzonspor’un ne kadar eksik kadrosu olursa olsun, kolay teslim olmayacağını hatta maçı kazanabileceğini düşünüyorum.

Bugünkü maç, bir anlamda ligi 2. Sırada Bitirebilmek adına Trabzonspor açısından çok önem arz etmektedir. Ligin şampiyonu konjektür olarak belirlenmiş zaten, bu bakımdan, bu maçtan alacağımız üç puan ligde bizi gerçekçi hedefimize ulaştırabilir. 
Pek tabiki;
Kağıt üzerinde bütün avantajların Galatasaray’dan yana olduğu aşikar, gerek yaptığı takviyeler, gerek kadro derinliği, gereksede saha ve seyirci avantajını düşündüğümüz de, bu doğrudur maçın favorisi onlardır, tamam ama;

Trabzonspor’un bazı gerçekleri de var, Trabzonspor’un birçok oyuncusu aynı zamanda, Trabzonspor taraftarı olan bir ekipten oluşmaktadır, yani biz yüreğimizle, onlar isimleri ile oynayacak, tabiri caiz ise onlar bir ordunun paralı askerleri, biz ise vatanını savunan yigit bir orduyuz, aramızdaki en büyük fark bu.
Bir savaşı tamamen komutanlarla kurulu bir ordu ile kazanamazsın, gerçek bir orduda dahi bir iki komutan yeter, sadece yüreğiyle savaşacak asker lazım, oda bizde mevcut, bu tip maçlar isimle deyil yürekle kazanılır.

Tabiki unutmadığımız gerçeklerimizde var bunların en başında, sakatlıklardan ve transfer yasağından dolayı, rotasyonda kadro derinliğinin çok kısıtlı olduğu ve  bu nedenle Ünal hocanın hamle şansının oldukça düşük olduğuda bir gerçektir.

Başta Onazi, Sosa, Pereira, Novak ve uğurcan’ın sakat olması oldukça şanssızlık ve üzücü bir durum olmasının yadında, son maçlardaki performansları ile endişe yaratan, Rodellega, Nwaekame ve Abdülkadir Ömür’ün de formsuz olmalarıda endişe yaratmaktadır, bunlarıda pek tabiki biliyoruz, ama yinede galibiyet adına umudumuzu koruyoruz.
Bu arada bu sakatlardan, Sosa ve Novak’ın maça yetişme ihtimali var tabi.

Sorunlarımız çok dedikya, şöyleki;
Trabzonspor’un şu an forveti komple formsuz diyebiliriz, özellikle Nweakame, Ekuban ve rodeyaga ilerde hareketli olmalarına rağmen, formsuzlukları yaratıcılıklarını ve son vuruşlarını etkilemektedir, ancak sorunun en büyüğü ortasahada onazi’nin yerine koyabilecegimiz pires yapıp top çalacak, orta sahamızın olmayışı, buradaki futbolcularımızın tamamı teknik kapasitesi yüksek futbolcular, ama pires özelikleri yok, o nedenle ortasahamız çabuk geçiliyor, buda defansa çok yük bindiriyor.

Ayrıca, şimdi belki zamanı değil ama, 
bu takımın fizik gücü arttırılmalı, özellikle, iki Abdülkadir’lerin ve Hüseyin Türkmen’in bu konuda eksiği olduğunu düşünüyorum, genciz bunu yapabiliriz, prese dayalı Bir oyun anlayışı olmalı ve rakibe her alanda pres yaparak onların oyun kurmalarına izin vermemeliyiz, buda takdir edersinizki kondisyon ve fizik gücünden geçer, her neyse bütün olumlu yada olumsuz etkenlere rağmen yinede biz bu maçı alabiliriz.

Haydi çocuklar.
Bizler inandık sizde inanın,
Bizim için bu maçı alın.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN