Künye
Menü
Berat Albayrak neden hedefte! | Ömer Faruk
Ömer Faruk

gündem61

Berat Albayrak neden hedefte!

Sayın Berat Albayrak 2015 yılında milletvekili seçilmiş ve AK parti hükümetlerinde 2015-2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerinde bulunmuş bir isim. O tarihte de Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın damatı olan Sayın Albayrak az da olsa eleştiriliyor ama genel olarak enerji bakanlığında başarılı bulunuyor ve çalışmaları takdir ediliyordu. Bakanlık yaptığı enerji dalında doktora yapmış, bir holdingde yöneticilik yaparak bu konudaki tecrübesi ile bakanlıkta çok başarılı olmuş biridir. 2018 yılında yeniden milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle kurulan ilk kabine de Hazine ve Maliyeden sorumlu Bakan olarak atandı. Ne olduysa asıl ondan sonra olmaya başladı. Öyle ki kariyerine hiç bakılmadan sadece Damat olduğu için bu bakanlığın verildiği algısı oluşturulmaya çalışıldı. 
Peki Berat Albayrak kimdir? Trabzon ‘un Dernekpazarı ilçesinden İstanbula giden bir babanın oğlu olarak son derece iyi eğitim almış, yurt dışında yüksek lisans yapmış, uluslararası iş yapan bir firmada uzun yıllar genel müdürlük yapmış, Marmara üniversitesinde bankacılık ve finans konularında ders vermiş; yani bakanlığını yaptığı konularda eğitim ve tecrübeye sahip biri. Peki o zaman niye eleştiriliyor? Sadece Cumhurbaşkanının damadı olduğu için değil tabiki, duruşu ve aldığı doğru kararlar sebebiyle. Ülkesini ekonomiyi çökertmek için döviz üzerinden saldırılara karşı aldığı tedbirler ve sağladığı başarılar sebebiyle. Milli duruşu sebebiyle. 
Son günlerde kendisi ile ilgili Chp sözcüsü Sayın Öztrak sosyete lafını ortaya attı. Bunu ortaya atan Faik Öztrak kimdir?   Dedesi, Babası, Amcası ve kendisi sürekli olarak sırtlarını devlete dayamış bir aileden gelme. Ecevit döneminde kurtarıcı olarak çağrılan K. Derviş’in bakan olduğu hükümet zamanında Faik Öztrak’ta hazine müsteşarı  idi.  O tarihte % 12 ile 30 yıl vadeli dolar cinsinden borçlanan iş bilmezin biri. Bugün bu borçlanmanın faizlerini ödüyoruz Ve bu kişi Sayın Berat Albayrak ‘a sosyete diyor.    
Peki Berat Albayrak bu işamlara karşı ne demiş; kendi ifadeleriyle: “Benim bu hayatta onur duyduğum iki unvan var. Birincisi, Sadık Albayrak’ın oğlu olmak; ikincisi Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olmak… Türk İslâm tarihinin en önemli isimlerinden birinin damadı olmak benim için çok kıymetli bir husus… Benimkisi dava ve gönül ilişkisi. Konjonktürü görüyorsunuz işte, dün çok seversiniz siyasi olarak bir de bakarsınız başka sularda. Hani dava? …Bugün Cumhurbaşkanı’na meşiyeler düzenler menfaat uyuşmayınca giderler. Bizimki dava noktasında ölümüne bir ilişki. Böyle bir ilişkide damat olmak benim gurur duyduğum bir husus. Birilerinin küçümsemek için ortaya koyduğu bu söylemler bizim için onur meselesi…”
 Evet, Türkiye geçmişte  de krizlere maruz kaldı. Ak Parti hükümetleri döneminde de krizler yaşadık. Ama hiçbirinden bu kadar hafif sıyrıkla çıkmadık. Üstelik şu AB yaşanan dünya genelinde bir salgın ve bütün dünya bununla uğraşıyor, ihracatın düşüyor, turizm gelirleri , vergi gelirleri azalıyor, üretim düşüyor ama sen bütün bunlara rağmen halkına palet üstüne paket açıklıyorsun. Evet bütün bunların olmasında güçlü bir irade ve iş bilmenin yattığını görmemek vicdansızlıktır. 
Berat Albayrak sadece Damat olduğundan değil bir de Trabzonsporlu olduğundan dolayı da tepki görüyor. Tranzonspor’un 2011 sezonu şampiyonluk olduğunu söylemekten çekinmiyor, kulübe her türlü desteği de veriyor. Hiç bir bankanın kredi vermediği dönende milli bankalardan kredi sağlayarak bir bakıma takımı batmaktan kurtarmış bir isim, sessiz sedasız Akyazıya gelip takımına destek olacak kadar Trabzonsporlu  bir kişidir. 
Bu nedenle her Trabzonlu hemşerisi Berat Albayrak ‘a sahip çıkmak zorundadır. O bunu hak ediyor.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN