Künye
Menü
Ben Beğenmiyorum Ama Sen Milli Kaleye Koy | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

Ben Beğenmiyorum Ama Sen Milli Kaleye Koy

BEN BEĞENMİYORUM AMA SEN MİLLİ KALEYE KOY

Türk milli takımının Karadağ ile oynadığı müsabakada oyunun mutlak hakimi Türkiye idi, oyuncu ve oyun kalitesi olarak Karadağ’ın fersah fersah üstünde olan milli takımımız bu üstünlüğünü de sahaya yansıtmada zorlanmadı.

Maçın ilk devresinde, maçın daha henüz başında, 9.dakikada Cengiz ve 30.dakikada ise Yusuf ile kazandığımız gollerle 2-0 üstünlüğü yakalayan millilerimiz, 

Kronik hastalığımız olan rakibi hafife alma ve maç içinde skor üstünlüklerinde maçı rolantiye alma durumu tekerrür edince, Karadağ defans arkasına sarkarak kaleci Altay ile karşı karşıya kalması, rakibin kolay gol bulmasına neden oldu ve skor 2-1 olarak ilk devre sona erdi.

Televizyon Yorumcuları, günlerdir Karabağ'a öyle bir övgü dizdiler ki sanki dersin İspanya, İtalya, İngiltere nebilim Fransa ile oynuyoruz. 

Halbuki rakibimiz Karadağ maçın ilk 35 dakikasında sadce bir şutu, bir de şut girişimi oldu, onun haricinde bir varlık yada, oyun gücünü göremedik, sadece Türkiye’nin kronik hastalığından pozisyon bulunca golünde buldular.

Kaleci konusuna bu arada biraz değinmek istiyorum, Türk kalecilerin kaliteleri ortada, ligimizde okadar kaliteli kaleciler varki, bunlar arasından seçim yaparken zorlanmamak mümkün değil, seçim yapmak zorunda olduğunda da, şu an milli kadroda bulunan kaleciler bulundukları yeri hakederek oralara seçiliyorlar, seçilemeyenlerde muhakkak zamanı geldiğinde seçilme şansı bulacaklardır.

Fakat, Trabzonspor Fenerbahçe rekabetini milli takımda kaleciler üzerinden dillendirmek ve bu iki kaleci arasında iyi, kötü diye yorum yapmak bence saçmalık, Altay’da Uğurcan’da çok iyi kaleciler, kim formda ise kaleyi o koruyacaktır.

Karadağ maçında da, Şenol hoca en formda olanı kaleye koydu diye düşünüyorum çünkü, uğurcan son zamanlarda çok formsuz.

Kendi camiasında uğurcan’ın formsuz oluşundan mütevellid, acımasızca eleştirilmesi ve bazı kesim tarafından hakarete uğraması bu formsuzluğunda etken bir unsurdur diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz sezonada kötü başlayan Uğurcan, bu sezonada kötü başladı doğrudur, belliki Avrupa’ya transferi konusu oyuncuyu olumsuz etkiliyor, bu geçici durumdur düzelecek ve şampiyonluk yolumda Trabzonspor’a en büyük katkıyı uğurcan verecektir.

Ancak benim anlamadığım, anlamakta zorlandığım, kendi camiamızda olmadık eleştiri ve hakarete uğrayan Uğurcan’ı milli  maçta ilk 11 göremeyen bu futursuz eleştirmenler, bu kezde neden Şenol hoca uğurcan’ı oynatmıyor da, Fenerbahçe’li Altay’ı oynatıyor diye, Şenol Güneş’i eleştiriyor pes yani.

Sen kendi oyuncunu gömeceksin, sonra neden milli kalede yok diye birde riv riv edeceksin, yani ben beğenmiyorum ama sen milli kaleye koy diyorsun oldu, hadi oradan be kendinizle dalga geçmeyin, bari bir standardınız olsun.

Ben böyle diyorum diye, Şenol Güneş’i savunuyor olarak algılanmasın, Şenol Güneş için bu güne değin yaptığınız bir çok eleştiriye bende katılıyorum, ben burada kendi kendimize verdiğimiz zarardan bahsediyorum, yoksa Şenol Güneş meselesi başlı başına bir meseledir, uzun uzun konuşulup tartışılmalı.

Milliler maçın ikinci devresinede oyunun tek hakimi olarak başladı, oyun üstünlüğünü farklı skora yansıtamamış olabilirler ancak, millilerin oyuncu kaliteside oyun kaliteside rakibine göre üst düzeyde olduğu apaçık görünüyordu.

Bu maçta Milli takımda genel olarak kötü oynayan oyuncu yoktu fakat, sahanın yıldızı olarak Cengiz Ünder ön plana çıktı, bunu bir asist, bir golle oynadı diye demi, sahada basmadık yer bırakmadı, koştu mücadele etti ve bu hırsı ile arkadaşlarınıda oyunun içinde tuttu.

Şenol hocanın oyuncu değişiklikleri oyunun biraz gerilemesine ve maçın son anlarında Karadağ’ın oyuna ortak olmasına sebep oldu, maçın son anlarında dengede geçen maç, skor avantajını elinde tutan millilerimizi biraz strese soktu, bu olmamalıydı.

Maçın uzatma dakikasının son dakikasında Karadağ, yakaladığı bir frikik atışını maalesef gole çevirerek maçta 2-2 ilk skoru ortaya çıkardı, bu kadar üstün ve iyi oynadığın bir maçı, 2-0’da öne geçmene rağmen skor üstünlüğünü koruyamayıp, Karadağ gibi bir takıma puan veriyorsan, bu hocaya yazar, neden? çünkü yaptığı oyuncu değişikliklerinde yanlışlık yaptığını ve oyun kalitesini düşürdüğünü düşünüyorum. 

Sonuç olarak, Hollanda’nında deplasmanda Norveç karşısında kazanamayıp, maçı berabere bitirmesi milli takımımızın 8 puanla lider kalmasına katkı yaptı.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN