Künye Reklam
Menü
ARA TRANSFERDEKİ DOĞRU HAMLE | Hüseyin DEĞİRMENCİ
Hüseyin DEĞİRMENCİ

komodor6161@hotmail.com

ARA TRANSFERDEKİ DOĞRU HAMLE

 

Transfer,
hedefi olan bir takımın menfaatleri, doğrultusunda, hem mevki olarak ihtiyacın olan mevkiye, hemde ekonomik olarak kulübün bütçesine uygun olan oyunculardan yapılması önemli olan bir unsurdur.

Sadece taraftarın gönlünü yapmak yada, taraftara şirin görünmek için transfer yapılmamalı, bu böyle yapıldığı dönemlerde, Trabzonspor herzaman zarar etmiştir. Tabiki istisnalar kaideyi bozmaz ama, bu genelde böyle olmuştur.

Özellikle ara transferlerde isabet oranı oldukça düşük oluyor, bunun ana nedenlerinden biri olarak şunu söyleyebiliriz, devre arasında kimse iyi oyuncusunu satmıyor, uyum sorunu olan yada ihtiyacı olmadığı oyuncusunu satıyor, bu nedenlede senin kadrona katıldığında uyum sağlaması yada yararlanman çok zor oluyor ve kulübe sadece mali yükü kalıyor.

Bu bağlamda geçmişte Trabzonspor çok bedeller ödemiştir, ancak bugün geldiğimiz noktada bu veya buna benzer bedeller ödeme lüksümüz olmadığından, yönetim temkinli davranıp alt yapıya yönelmesi doğru bir hareket olarak kabul edilsede, bazı taraftarların görüşünede saygı duymamak elde değil.

Şöyleki,
şu anda ligdeki konumumuz gereği şampiyonluk umudu doğduğundan, şimdi transfer yapılmayacakta ne zaman yapılacak diyen bir kesim var, tabi mantık olarak bakarsak 1 milyar 200 milyon TL olan borcumuz, 100 milyon daha üstüne koyarak yapılacak transferlerle şampiyonluğa ulaşılabilir, düşüncesi ne kadar kulağa hoş gelsede, yıllarca bu minvalde yapılan yanlışlar bu kulübü bu duruma getirmiştir.

Şu günlerde yerel ve ulusal basında çıkan transfer haberlerinin, Trabzonspor genel sekreteri, sn. Ömer SAĞIROĞLU’nun acil ödememiz var paramız yok açıklamasına bakarsak, sadece Reyting amaçlı haberler olduğu ve gerçeği yansıtmadığı ortadadır.

Şahsen, şuanki yönetimin doğru politika izlediği kanaatindeyim, hiç bir transferin tutma garantisi olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik olarak kötü durumda olan Trabzonspor’un, alt yapısındaki ve 1461’deki yeteneklere yönelmesi oldukça doğru hareket diye düşünüyorum.

Kaldiki öyle bir cevherler varki alt yapımızda, şu an kadromuzdaki alt yapı menşeili oyuncular, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür, Abdülkadir Parmak, Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen gibi oyunculara bakarsak, transferde alt yapıdan ihtiyacını karşılama isteği doğru bir hamle olduğunu söyleyebiliriz, yapacağın ara transferlerin tutma yada tutmama riski göz önüne alındığında, buradaki risk bundan daha fazla değildir.

Bilakis, alt yapıya yönelmemin riski daha azdır, kaldıki buradaki riskin kulübüne milyon dolarlar kazandırma olasılığınıda düşünürsek, ki bu genelde mevcut oyunculara bakıldığında yüksek bir ihtimal, o nedenle şu anki ara transfer hamlelerinin alt yapıya yönelik olmasını olumlu karşılıyorum, yapıcı ve olumlu düşünüp destek verdiğimizde neler olabileceğini hep birlikte gördük, şu anda alt yapıdan kadroya katılan ve kamp kadrosunda adı geçen oyunculara baktığımızda çok heyecanlanıyorum yeni Abdülkadir ler yusuflar geliyor inanabilirsiniz.

Şuanki kamp kadrosunda,
Asya Kupası maçları nedeniyle milli takım kampında bulunan İranlı oyuncular Vahid Amiri ile Majid Hosseini, kadro dışı bırakılan Onur Recep Kıvrak, Burak Yılmaz, satış listesine konulan Zeki Yavru, Olcay Şahan, sakatlığı devam eden Ogenyi Onazi ve genç oyuncu Semih Karadeniz olmak üzere 8 futbolcu kadroya alınmadı.

Trabzonspor’un kadrosunda, alt yapıdan 10 genç oyuncu Antalya kampına götürülecek. 
Kiralandığı Kırklarelispor'dan dönen Abdurrahim Dursun, pilot takım 1461 Trabzon'dan Bahadır Han Güngördü, Yunus Emre Çakır, Serkan Asan, 
Burak Temur, Yağızcan Erdem, 21 yaş altı takımından Ali Osman Karnapoğlu, 
Berkay Sefa Kara, Koray Kılınç ve Oğuzhan Açıl, kamp kadrosuna dahil edilen genç futbolcular oldular.

Özellikle Berkay Sefa Kara’nın inanılmaz yetenekleri olduğu, Abdülkadir ve messi vari müşiş bir oyuncu olduğu gözlenmektedir, bu durum oldukça heyecan verici ve memnuniyet verici bir durumdur. Bu politikada ısrar yarar getirecektir.

Trabzonspor’un kamp sonrası yaptığı bütün çalışmaların, meyvesini başarı olarak alacağı bir ikinci yarı temennisi ile 
Ünal hoca ve öğrencilerine başarılar diliyorum, 
tarihi yeniden yazmak sizin elinizde 
haydi uşaklar sahne sizin.

(2010-11 SEZONU ŞAMPİYONU TS) 


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?