Künye
Menü
Yazık oldu!  | Yusuf Ünal
Yusuf Ünal

takaha574ber61@gmail.com

Yazık oldu! 

 

Trabzonsporlu taraftarların “bu sezon olmayacağız da ne zaman olacağız” söylemine hayat veren şampiyonluk adaylarının yaşam mücadelesi verdiği sezonda Fenerbahçe ve Galatasaray’ı hem futbol hem de skor olarak sahasında yenerek şampiyonluk yarışında iki ezeli rakibine karşı hem psikolojik hem de skorsal üstünlük kuran Trabzonspor, Beşiktaş karşısın da psikolojik olarak üstün taraf olarak sahaya çıktı.


Maç öncesi GS Store’lerde ve İstanbul sokaklarındaki Bordo-Mavili taraftarlara yakışmayacak görüntüler Trabzonspor’u ve Trabzonsporluları karalamak için tetikte bekleyenlere ciddi anlamda malzeme verdi. Provokasyonlarla yenilme zamanı geçmiştir sevgili Trabzonsporlular. Gelmeyin bu tarz küçük ayak oyunlarına. Sebebi ne olursa olsun yakışmaz Trabzon’lulara, Trabzonspor’lulara…


Dönelim tekrar maça;
Beklenen, ideal kadro yapısı ile sahaya çıkan Ünal Karaman, hem Beşiktaş’a yarı sahasında baskı yapmak hem de teknik kapasitesi yüksek oyuncuları sayesinde rakip yarı sahada etkili olup gol bulmak istedi. Belli bölümlerde Ünal hocanın bu taktiği tutsa da basit top kayıpları Beşiktaş’ın boş alanlar bulmasına neden oldu.
Hızlı oyunu seven iki takımın da savunması hata yapmaya eğilimli, futbol olarak izlenilesi durumlar ortaya çıkarsa da kendi takımları adına korku dolu anların yaşanmasına neden oldular.
İlk yarının büyük bölümünde Trabzonspor’un hızlı oyun isteği, boş alanlar bulan Beşiktaş’ın ofans oyuncularının iştahını kabartmasına neden olduğu gibi oyun kontrolünü de ellerine almalarına ve genç file bekçisi Uğurcan ile birlikte çok da güven verdiğini düşünmediğim savunma bloğunun zor anlar yaşamasına neden oldu.
Oyun kontrolünde Beşiktaş’a ayak uyduramayan Trabzonspor’da, Sosa’nın sağ kanattan attığı bitirici pasta Karius’a öldürücü bir çalımla yere sererek topu filelerle buluşturan Rodallega ilk yarıda oyun olarak olmasa da skor olarak istediğini alarak soyunma odasına gitti. 
Bu arada Nwakaeme’nin direkten dönen bir topu ve arkadaşına atamadığı bir pası da sayarsak oyun hariç gol ve pozisyon olarak Trabzonspor Beşiktaş’a üstünlük kurdu.
İkinci yarıya teknik özellikleri tartışılmayacak Nwakaeme’nin ayakta alkışlanacak golü ile başlayan Trabzonspor’da oyuncuların rehavete kapılması Beşiktaş’ı yeniden hareketlendirdi. Onazi’nin kalesine attığı talihsiz gol ve Sosa’nın sakatlanıp oyundan çıkması Beşiktaş’ın baskısını arttırmasına neden oldu.
Savunmanın çok geriş yaslanması, orta saha ve hücum elemanlarının savunmaya destek vermemesi Beşiktaş’ı canlı ve diri tutarak motivasyonlarının yükselmesini sağladı.
Beşiktaş’ın ofsayt gerekçesi ile iptal olan golü biraz olsun Beşiktaş’ın hızını kesti. 
Rodallega’ya yapılan penaltıyı baskıdan dolayı veremeyen hakemler maçın kopmasını engelledi. Ardından Beşiktaşlı oyunculara çıkaramadığı kırmızı kartlar Beşiktaş'ı oyunda tuttu. 
Nefes nefese geçen maçın son çeyrek saatlik diliminde Trabzonspor sadece Beşiktaş’a karşı değil hakemlere karşı da büyük bir direnç gösterdi. Batuhan'ın 3'e 1 pozisyonda ne yapacağına karar vermemesi sonucu uzatmalarda gelen Beşiktaş golü Trabzonsporluların kahrolmasına neden oldu.
Bu maçta Beşiktaş'ı hakem kurtardı.
Sahadaki Halil Umut Meler ve yardımcıları, VAR sisteminin başındaki Cüneyt Çakır Trabzonspor' un galibiyetine mani oldu, 2 puanını çaldı.
Son olarak: Bu takım, bu camia şampiyonluğu sonuna kadar hak ediyor. Yeterki adaletli bir yarış olsun. 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN