Künye
Menü
Ağaoğlu'nun aldığı en doğru karar? | Yusuf Ünal
Yusuf Ünal

takaha574ber61@gmail.com

Ağaoğlu'nun aldığı en doğru karar?

Böylesi bir günde maç yazısı yazmak hiçte kolay değil yıkıntılar arasında kalan insanları düşündükçe insan kahroluyor o yüzden İzmir’de yaşanan depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı kurtulan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Sezonuna çok kötü bir başlangıç yapan ve Süper Lig’de geride kalan 6 haftada 5 puan toplayarak alt sıralarında yer alan Trabzonspor, Kasımpaşa'yı konuk etti. Son dakikadaki gollerin maça damga vurduğu maçı Kasımpaşa 4-3 kazandı.

Öncelikle  yönetimin kadro planlamasındaki yaptığı hatalar takımı bugünkü duruma getirdi. Newton oyuncu performansına dayalı bir sistem yerine takım oyunu oynayacağını vaat etmesine rağmen 7. Hafta itibari ile bunu başaramadı. İlk 15 dakikada topla oynayan, golü atan ve Trabzonspor’u abluka altına alan Kasımpaşa idi.

Futbolda takımın oynayacağı oyunu orta saha kalitesi ve kapasitesi belirler. Gelin görün ki Trabzonspor'da böyle bir ağırlık ortaya koyacak ne bir ekip oyunu ve ruhu ne de bireysel yeterlilikte olan takımı sırtlayabilecek vasıfta birisi var. Büyük umutlarla Kiralanan Lawis Baker kesinlikle bunu başarabilecek kapasiteye sahip değil. Bu pozisyonda oynayan futbolcu uzun pas yapabilmeli takımı ileri taşıyacak aksiyonları ve öne doğru pas insiyatifi almalı ama Baker geri pas yan pas yaparak pas istasyonu olacağına  Kasımpaşalı oyuncuların arasında gizlendi.  

Kamil Ahmet ise Trabzonspor’a geldiğinden beri alışık olduğu mevkide oynamadı. Takımda orta sahada savunma yönü yüksek diye oynatılmasana rağmen rakibi karşılamada oldukça yetersiz gözüktü. Trabzonspor orta sahası, ne hücuma katkı yapabiliyor, ne de savunmaya Böyle kırılgan bir orta sahada bu sonuçları almak normaldir. 

Herşeye rağmen Nwakaeme’nin müthiş oyunu ile 1-0 geriden geldiği Maçta 3-1 öne geçen Trabzonspor soyunma odasına bu skorla gidecekken Uğurcan’ın markaj altındaki oyuncuya verdiği kısa pası kaptıran Kamil Ahmet buna engel oldu.

İlk yarıdaki bu kadar olumsuzluğa ve Kasımpaşa’nın baskılı futboluna rağmen 

bireysel performansla bu skoru bulan Trabzonspor’un ikinci yarıya aynı takımla çıkmasına anlam vermedim. Özellikle Kasımpaşa’nın kaçırdığı penaltı ve Maçı 3-2 ye getiren golünden sonra Newton’dan müdahale bekledik. Hoca Yine müdahale yapmadı. Fakat Falavio’nun sakatlığında mecburi olarak oyuncu değiştiren Newton Canini’yi oyuna aldı. Zaten orta sahada eksik ve etkisiz olan Trabzonspor Newton’un ihanetine uğradı. Böylece Kasımpaşa’ya gel bize gol at dedi. Flavio’nun yerine Abdülkadir parmak alınıp yorulup oyundan düşen Abdülkadir Ömür ve Afobenin yerine Diabate ve Afobe alınsaydı eminim skor böyle olmazdı.

Newton’un bu sezon oyuna müdahale anlamında hiç başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum öne geçilen maçların kaybedilmesinin en büyük sebebidir. Trabzonspor’un yaşadığı bu kaos camiada büyük bir huzursuzluğa sebep olup hem yönetimin hem Newton’un kredisini bitirdi.. 

KASIMPAŞA Maçında  Uğurcan bir çok kritik hata yapmasına rağmen bir çok pozisyonda başarılı olarak farkın artmasına engel oldu.  Edgar Lee ise geldiğinden beri kopuk kopuk oynuyor maç içerisinde çok doğru müdahaleler yaptığı gibi aynı Maçta inanınılmaz hatalarda yapabiliyor. Aynı hataları yapan Hüseyin Türkmen’in gelişmesine müsade etmeyen Trabzonspor taraftarı Edgar Lee’ye tek laf etmez. Serkan maç içerisinde çok çalıştı hücümdaki etkinliğini savunmada da gösterirse Milli takımın kapılarını aralayacaktır.

Bir parantezde Abdülkadir Ömür’e ondaki hızı ve topla oynama becerisini forvet arkasında değerlendirmek en doğru tercih olacaktır.

Bu mağlubiyetten sonra Trabzonspor büyük bir krize doğru gidiyor. Bugüne kadar arkasında durduğumuz ve çok şeyler ümit ettiğimiz Newton ile bu işin olmayacağı kendini göstermişti. Geride kalan yedi haftada ortaya çıkan durum Takıma bir hoca elinin değmediği gerçeğidir. Kadrodaki eksiklere rağmen takım gol atıyor öne geçiyor ama skoru koruyamadığı gibi doğru dokunuşlarla maçı kazanamıyor. Sistem yok taktik anlayış yok. O yüzden zararın neresinden dönersen kâr mantığı ile Nevton’un görevine son verilmesi bu yönetimin aldığı en doğru karar. 

Selam ve Saygılarımla


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN