Künye
Menü
Trabzon ulaşımındaki kördüğüm nasıl çözülür? | Onur Doruk
Onur Doruk

onurdoruk29@gmail.com

Trabzon ulaşımındaki kördüğüm nasıl çözülür?

ŞEHİRİÇİ ULAŞIMDA ASLINDA NE TARTIŞIYORUZ !

 Trabzon şehir içi trafiği rahatlatmak için uzun süredir planlanan; Çömlekçi Kavşağı-Değirmendere Kavşağı-Erzurum Yolu Kavşağını çözecek tünellerden üçüncüsünün tünel giriş aynasının yerinin merkezi bir yer olması ile şehirde yüksek tondan tepki sesleri yükseldi. Tepkilerin bir kısmı şehir hassasiyeti bakımından, bir kısmı ise o bölgede ticaretine devam eden esnaf ve sakinleri tarafından olunca ve siyasilerin dahil olması ile geniş yankı buldu.

 Aslında tartışılması gereken; lokal bir nokta değil de, neden karayolları tarafından şehre yapılması planlanan yatırımların, çoğu zaman şehirden tepki almasıdır. Türkiye’nin stratejik konumunun zirve yapmasında adeta yapılamaz denilen yatırımları hayata geçirmiş, gerek bakanlık ayağında, gerek genel müdürlük ayağında bu şehri karşılıksız sevdiklerine kefil olacağım ağabeylerimizin yönettiği kurumların, şehir için ne gerekiyorsa yapalım demesine rağmen, yapılanlar neden tepki alıyor?

 Karayolları projecilik ve imalat açısından dünyada ki emsallerinin çok ilerisinde bir noktada olmasına karşın, kuruluş ve çalışma felsefesinde şehircilik kültürü barındırmayan bir kurumdur. Şehrimizde ise karayolları tarafından şu anda planlanan ve yapılmakta olan yolların tamamı şehir içinde ve insan yaşamını direk etkileyecek yollardır. Bu yolların imalatları bittikten sonra birçoğu karayolları ağından çıkarılıp Trabzon Büyükşehir Belediyesi yol ağına devredilecektir, bu durum Trabzon için büyük bir kazanımdır. Büyükşehir Belediyesi kendisi için yapılan ve cebinden kuruş çıkmadan kazanacağı bu ulaşım aksları için yapması gerekeni yapmalıdır ve karayollarının eksik olduğu noktada koordineli çalışmayı sağlayarak bu yatırımların şehircilik olarak maksimum faydayı sağlayacak ve estetik kaygısı güderek tamamlanmasını sağlamalıdır.

 Büyükşehir Belediyesi ulaşım projelerinin imar planlarına işleneceği zaman veya nihai proje ile devralacağı zaman değil, bir zat planlama aşamalarından imalat aşamasına kadar her ayağında içerisinde olmalıdır. Bu projeler planlanır iken gerek imar açısından gerek ise ulaşım mastır planına hizmet etmesi açısından irdelemeli, şehir hassasiyeti ve kaygılarını proje üzerine taşımalıdır. Bu koordinasyonu bünyesindeki ULAŞIM A.Ş. aracılığı ile sağlayabileceği gibi bu konu da bir birim de görevlendirilebilir. Bunu yapmanın maliyeti yanlış yapılan bir imalatın düzeltilmesi için harcanacak bedelin ve zamanın kat be kat altındadır. Karayolları imalatları yapılırken, şehircilik alt yapısı ile ilgili imalatlarında tamamlatılması ile maksimum faydada sağlanabilecektir. Belediyenin planlama açısında işin içerisinde olmasının bir başka faydası da önceden oluşacak aksları belirleyerek yüksek kamulaştırma maliyetler ininde önüne geçilebilecektir.

Tamam Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı bu şehir ne isterse hemen harekete geçecektir. Fakat biz yerel olarak onların önünü açabilmeli ve şehir estetiğine uygun, maksimum faydayı sağlayabilmeyi başarabilmeliyiz. Bu şehri daha yaşanılabilir yapmamız için gereken ne teknik biri olmak ne unvan sahibi olmak değildir, bu şehir ile ilgili anıları ve hayalleri olmalı ve şehri sevmesi gerekir. Bu şehri sevin çünkü severseniz derdiniz olur, derdiniz olursa çözüm üretmek için çabanız olur.

Unutmayalım; Fatih Sultan Mehmet Han ‘’Trabzon Fethedilmeden İstanbul'un Fethi Tamamlanmış Olmaz ‘’ demişti, bu şehri fetih ederken, bu şehir özeldir ve özel çözümler gerektirir. Hoşçakalın…….


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN