Künye
Menü
Trabzon Siyasi Rüzgârları... | Onur Doruk
Onur Doruk

onurdoruk29@gmail.com

Trabzon Siyasi Rüzgârları...

 

Siyasi Partilerin genel kurullarını tamamlaması ile genel seçimle ilgili kulisler hızlanmaya başladı, önümüzdeki dönemle ilgili ittifaklarda yavaşça oluşmaya başladı. Trabzon kulislerine dalmadan önce, önümüzdeki ilk seçimde oluşacak ittifaklar hakkındaki tahminimizi buraya düşeyim. Cumhur ittifakı AK Parti-MHP-Yeniden REFAH ortaklığında devam edecektir, Millet ittifakı ikiye bölünecek gibi duruyor; İYİ Parti-SAADET-Gelecek Partisi-BBP-Demokrat Parti bir ittifak CHP-Demokrasi ve Atılım Partisi-TKP ikinci ittifak olarak yoluna devam edecektir. HADEP ise yalnız girecektir. Cumhurbaşkanlığı birinci turda seçilemeyecektir, ikinci turda ise ittifak çok farklı oluşumlara gebe gibi duruyor.

Trabzon özelinde Türkiye’deki değişimin aksine, çok fazla değişim olacağını düşünmüyorum. Trabzon da en fazla değişim gösterecek olan milletvekili isimleri olacaktır.

Öncelikle muhalefet partilerinden başlar isek CHP 1.Sırasında yine Ahmet KAYA yer alacaktır uzun zamandır taban ve üst yönetimin ortak noktada birleştiği bir aday ile bir dönem daha gideceklerdir, ittifakın seçime girme biçimine bağlı olarak 2.sıra DEVA ya verilebilir veya başka adaylarla liste devam eder ama çok da önem arz etmez. İYİ Partide ise genel merkeze çok yakın ve halkta tabanı olan Hüseyin ÖRS’den vazgeçmeyecektir, orada da 2 ve sonrasının çok da bir önemi olmayacağını düşünüyorum.

Asıl büyük değişimi beklediğim AK partide ise mevcut ilk iki vekil 3. dönem şartına takıldıkları için değişeme uğrayacak. Ak Parti denge partisi olduğu için bölgesel dengeler, hukukçu teknik insan dengelere öne çıkacaktır. 1.Sırayı abi görevi üstlenecek ve doğudan biri olmalıdır, yeni dönemde yeni anayasa söylemi ön plana çıkarılacak ise ilk sırada Şeref MALKOÇ veya şehirle bağlantısını hiç kesmeyen Vehbi KOÇ isimlerinden biri veya bu tandansta biri olacaktır. 2Sıra ise batıdan ve genel müdür ayarında biri ile değerlendirebilir, Trabzon yatırımlarına çok hakim olan Abdülkadir URALOĞLU veya Mustafa UZUN gibi teknokrat isimlerle yatırımların takibi de daha kolaylıkla sağlanacaktır. 3.Sıra her zaman bayan kontenjanı olmuştur, burada yeni anayasanın gündemde olduğu dönemde  Maçkalı, hukukçu iki Ayşe’den biri ya Ayşe Nur BAHÇEKAPILI ya da Ayşe Sula KÖSEOĞLU isimleri ile değerlendirilecektir. 4.Sırada en kritik sıradır burada ise teşkilatı heyecanlandıracak,  azmi verecek ve Ortahisar ilçesine yakın biri olmalıdır, 4.Sıra için akla ilk gelen isimlerde Haydar Revi, Salih CORA, Ergin AYDIN. Bu isimler dışında biri seçilecek olur ise Trabzon’da iktidar partisi 4.vekili çıkartmakta zorlanacaktır yada ittifak ortağı MHP’ye kaptıracaktır. Milliyetçi Hareket bu süreçte kendine flaş bir aday hazırlayamamıştır, seçimde varım diyebilmek için İbrahim USTA ismini ikna edip 1.sıraya yazdırabilir ise zorlanmadan 1 hatta 2 milletvekili çıkarabilecek rüzgarı yakalayacaktır.

Bu seçim ülkede değişimlere gebedir ama bu sefer adayların daha ön plana çıktığı ve bir oyun dahi büyük önem arz ettiği bir seçim olacaktır. Aslında şehircilik dışında yazı yazmama kararımı; bir kereye maruz eski siyasetçi kimliğimin etkisinde kalarak deldiğim için, okuyucularımın affına sığınıyorum. Tüm okurlarıma hayırlı  Ramazanlar diliyorum. 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN