Künye
Menü
Dolmuşlar neden dönüştürülemedi? | Onur Doruk
Onur Doruk

onurdoruk29@gmail.com

Dolmuşlar neden dönüştürülemedi?

 

Aylardır şehrin gündeminden düşmeyen yeni dolmuş sistemi oluşturma çabaları, toplumun yüzde 95’i tarafından desteklendiği halde neden başarılamadığını sorgulamak istiyorum. Trabzon gerek arazi yapısı ve gerek ise tarihi bir şehir olması dolayısı ile bu tür konularda değişimi zor şehirdir. Eğer bu şehirde yerel yönetici iseniz sorunlara bu şehre özel çözümler üretmeniz gerekir, dünyanın her hangi bir metropol veya büyükşehrinde başarılı bir uygulamayı dahi bu şehirde uygulamaya kalktığınızda başarısızlık ile karşılaşabilirsiniz. Eğer Trabzon için bir proje çalışıyorsanız, bilimsel veriler ve altyapıya oturtmak mecburiyetindesiniz 

Büyükşehir Belediyesi horona doğru başlamış ama horonun sonundaki al-aşağı kısmını becerememiştir. Mevcut yönetim seçilmeden önce, şehrin en önemli sorunun ulaşım sorunu olduğu tespitini yapmış ve çözüm olarak da ulaşım mastır planı hazırlanarak gerek trafik düzenlemelerini, gerekse yeni yol planlamalarını buna bağlı yapacaklarını söz vermişlerdi. Fakat seçimden sonra bir yıl geçmesine rağmen yaşadıkları şansızlıklara da (şehrin ana planın iptal olması) bağlı olarak bu planı gerçekleştirememişlerdir. Pekiyapması gereken belediye ne olur ise olsun kucağında bulduğu sorunların çözümünü biraz daha erteleyip, öncelikle planın ortaya çıkması yönünde irade koymalıydı. Bilimsel verilere ve bütün paydaşların katılımına bağlı bir plan üzerinden trafikteki dönüşüm daha doğru ikna edilebilirdi, Trabzon insanı zordur fakat önünü görebildiği ölçüde iknasıda kolaydır. Fakat belirsizliğe bağlı, yeni açılacak yollar kullanılacak gibi net olmayan ifadeler ile dolmuşta dönüşüm gerçekleştirilemedi. Oysaki esnafında, dolmuş sistemini kullanan vatandaşında karlı çıkabileceği bir çözüm bulunabilir, dolmuş sistemini sorun olmaktan çıkarılabilirdi.

Şimdi belediye ivedi olarak kurmuş olduğu ulaşım şirketini çalışabilir konuma getirmeli ve şehrin bütün paydaşları ile birlikte ulaşım planını ortaya koymalıdır. Günümüzde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü marifetiyle özellikle karayoluna ulaşımına yönelik alternatif yol, tünel geçişi, akıllı kavşaklar, şerit sayısı artırmak gibi palyatif ve bilimsel altlığı olmayan çözümlerin imar planlarında karar altına alındığı ve uygulamaya konulacağı görülecektir. Bu noktada yapılması gereken müdahale bölge merkezi olan Trabzon ilinin sınırının tamamına etkisi altındaki kentler ve hinterlandı da düşünülerek tüm ulaşım sistemlerinin birbirine entegre olduğu ulaşım ana planının oluşturulmasıdır. Bu kapsamda hedef olarak yaşanabilir bir kent için Güney çevre yolu ile birlikte tüm ulaşım sistemleri ve alternatifleri ile eylem planları ve stratejileri bünyesinde barındıracak Ulaşım Ana Planının bir an önce kentimize kazandırılması gerekmektedir.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN