Künye
Menü
KAVŞAKLARDA TIKANAN ŞEHİR TRABZON! | Onur Doruk
Onur Doruk

onurdoruk29@gmail.com

KAVŞAKLARDA TIKANAN ŞEHİR TRABZON!

 

         Trabzon’da denize paralel olarak kaç adet daha yatay yol yaparsanız yapın konforlu ulaşımı (belirtilen ortalama kilometre hızda ulaşım ) sağlayabilmeniz için bu yolları dikine kesen yolların kavşaklarda trafik akışını kesintisiz sağlamadığınız sürece trafik sorunu nu çözmüş sayılmazsınız. Düşünün şehirde ki şu anda yapılan en maliyetli yolumuz Kanuni Bulvarı yolu, Ortahisar İlçesi sınırında başlayıp-bitiyor.

         Şehirde öncelik sırası ile aklımıza gelen kavşakları sıralar isek 1-Kaşüstü Kavşağı, 2-Değirmendere Kavşağı ve Çukurçayır Bağlantısı, 3-Erzurum Yolu Kavşağı,4-Düzköy-Haçkalı Hastane Kavşağı, 5-Reşadiye-Çömlekçi Kavşağı, 6-Trabzon Üniversitesi Önü-Söğütlü Kavşağı,  7-Erdoğdu Kavşağı, 8-Karşıyaka  Kavşağı ve diğer bir çok kavşak noktasında trafiği durdurmadan akış sağlanmalı.

         Kaşüstü Kavşağı artık bağlantı yolları ile son şeklini almış, hızla imalatına devam edilmekte, o noktada ki kargaşa inşallah imalatın tamamlanması ile çözüm sağlanmış olacaktır.

         Değirmendere özellikle yeni şehirler arası otobüs terminali ve demiryolu istasyonu olarak çözümlenmesinin gündem de olduğu şu günlerde muhakkak bir kolu transit sahil yolunda, bir kolu eski hayali garajının batı sırtlarından, Kanuni Bulvarı Boztepe tüneli çıkış noktasından planlanmalı ve zaman kaybetmeden projelendirilip, ihalesi yapılmış, imalatı devam eden Kanuni Bulvarına ilave edilmeli, böylelikle hem çoğu ilçeden kalabalık olan Çukurçayır Mahallemizin ulaşım sıkıntısı hem de Değirmendere trafiği çözülmüş olur.

         Yine demiryoluna bağlı olarak Erzurum yolundan sahil yolu ve yan yollara bağlantı ya akıllı kavşak modeli ya da farklı erişimli döner kavşak şeklinde düşünülerek çözüme kavuşturulmalıdır.

         Akçaabat’tan gelirken trafiğin en çok tıkandığı noktalardan biri de Düzköy-Haçkalı Hastane Kavşağı, bu noktanın yapım ihalesi gerçekleştirilmiş olup projesi hala hazırlanamamıştır. Merkezi hükümet şehirde ki yüksek maliyetli imalatlardan sonra  haklı olarak, bir kamulaştırma yükünü daha üslenmek istememektedir. Bu çözümsüzlüğü getirmekle birlikte burada ki yolun sahile alınması gündeme gelse dahi bence bu son sahilimizi de dolguya kurban vermemek açısından hatalıdır. Burada estetikten bir nebze ödün vererek havaalanı önündeki yol gibi üsten uçan yol gibi bir çözüm sahili bitirmemek ve kamulaştırma maliyetini minimize etmek adına daha reel çözümlerdir.

         İhalesi yapılmış bir başka kavşağımız Trabzon Üniversitesi Önü-Söğütlü Kavşağımızdır. Burada birden çok çözüm mümkündür. Fakat burası planlanır iken şehirde projesi hazırlanmış olan hafif raylı sistemin ilk etabının başlangıç noktası olduğu göz önünde bulundurularak projelendirilmelidir.

         Şehri içinde Trafiğin en çok tıkandığı nokta Çömlekçi kavşağıdır. Burada çözümü sağlamak için biraz daha gerisi Reşadiye Kavşağından  başlanılarak çözülmeli ve kentsel dönüşüm alanı olan çömlekçiden derin ve geniş tülde bir tünel ile bu bölge rahatlatılmalı ve liman girişi de bu şekilde çözümlenmelidir.

         İhalesi yapılmış bir başka noktamız Erdoğdu-Tanjant Kavşağıdır. Burada özellik ile tanjant yolunca devam edilmesi düşünülen hafif raylı sistem ile daha da tıkanmadan bir an önce devlet tiyatrosuna yeni bir yer sağlanarak imalatına başlanılmalıdır.

         İvedi olarak çözülmesi gereken bir başka noktamız Karşıyaka da ki toplayıcı kavşaktır. Burada gerek  kanuni bulvarının çıkışı gerek ise Karşıyaka Mahallemiz ve Beşirli Mahallemizin şehre katılım noktası olarak sıkıntı büyümeden bir an önce sahil yolu bağlantıları ile çözümlenmelidir.

GELECEK YAZIM: HAFİF RAYLI SİSTEM ve BAĞLANTILI TOPLU ULAŞIM

 

          

 

        


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN