Künye
Menü
HAFİF RAYLI SİSTEM ve BAĞLANTILI TOPLU ULAŞIM | Onur Doruk
Onur Doruk

onurdoruk29@gmail.com

HAFİF RAYLI SİSTEM ve BAĞLANTILI TOPLU ULAŞIM

Ulaşım sistemlerinin ekonomik özellikleri denildiği zaman akla ilk gelen yatırım ve işletme maliyetleridir. Taşınacak yolcu sayısının da maliyetler üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yolculuk talebinin az olduğu durumlarda düşük kapasiteli sistemler daha verimli olabilirken, yolcu sayısı arttıkça yüksek kapasiteli sistemler ekonomik olmaktadır. Türlerin kullanıcıya, işleticiye ve kamuya maliyeti de farklıdır. Yatırım maliyetleri; altyapı yapım giderleri, kamulaştırma giderleri, durak ya da istasyon yapım giderleri, taşıt alım giderleri, depo ve tamirhane gibi sabit tesis giderleri, haberleşme ve sinyalizasyon sistemlerinin yapım giderleri, etüt ve mühendislik hizmetleri giderleri ve önceden tahmin edilemeyen diğer giderlerden oluşmaktadır.

Bugün ve gelecekte, Trabzon’da raylı sistemlere ciddi anlamda ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Raylı sisteme olan bu önemli talebe karşılık, bugüne kadar ülkemizde yapılmış raylı sistem uygulamalarının bazı illerimiz dışında genel olarak, özenli bir planlamaya dayandığını söylemek güçtür.  Ülkemizde şu anda planlama aşamasında olan tramvay sistemlerinden biride şehrimiz Trabzon için planlanmıştır. Şehirde tramvayın çalışabilmesi içi aynı güzergâhta ki rekabet edeceği alternatifleri minibüs, dolmuş, otobüs, taksi ve hatta özel otomobilleri kaldırtabilmeliyiz. Şehirdeki tüm paydaşlar ile ortak bir planlamanın parçası olarak çözüm üretilebilir ise gerçek çözüme ulaşabilir ve trafiği rahatlatır iken raylı sistemi de rantabilitesini sağlayabiliriz.  Dolmuşlarımızı birleştirerek durak noktalarından yukarı taşımacılığı sağlayabilir ve taksi sayımızı arttırarak sorunu çözebiliriz. Bakıldığında pik saatler gündüz iki saat akşam iki saat olarak karşımıza çıkmaktadır.(İş başlangıcı ve iş bitimi) Doluluk oranının en fazla olduğu işletmelerin en fazla geliri elde ettiği saatlerde daha kısa tutulabilir. Diğer saatlerde ise daha uzun aralıklar ile işletilebilir. Hiç unutmam İstanbul’da E-5 den dolmuşlar kaldırılacağı zaman, belediye başkanı Kadir TOPBAŞ ne ölüm tehditleri almıştı ama irade göstererek, hükümetinde gücü ile bunu gerçekleştirmişti, şimdi sıra Trabzon’da bunu bizde yaparız.  Ulaştırma bakanlığının yapım desteği verdiği hele ki Trabzonlu bir bakan orada oturur iken bu şehri tramvay ile buluşturamaz isek daha başaramayız.

Tramvay günümüzde marka şehirlerin ve modernleşmenin bir simgesi âdete olmaz ise olmazı haline gelmiş iken, daha temiz bir çevre ve daha modern bir ulaşım ağı için önemlidir. Yapımına bir an önce başlanılmalı tamamı bir anda bitirilmese dahi etap-etap tamamlanmalıdır. Unutulmamalıdır, modern ulaşım şehirdeki hareketi arttıracak ve ticaret ağının da yayılmasını sağlayacaktır.

GELECEK YAZIM: TRABZON İÇİN KIRSAL YOL AĞI ÇÖZÜMLERİ ve YEŞİL YOL

 

 

 

  

 

 

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN