Künye
Menü
WhatsApp içimize sızdırılmış ajan mı? | Öğr. Gör. Halil İbrahim ALBAYRAK
Öğr. Gör. Halil İbrahim ALBAYRAK

ibrahim.albayrak@uiarastirmalari.com

WhatsApp içimize sızdırılmış ajan mı?

WhatsApp olayı aslında bir duyarlılık oluşturması gerekir. Salt güvenlik (dinleme-takip vb..) değil ki bu.. Bireysel (halk) katmanda da beklenilmemeli bu, akademik ve bürokratik katmanda olmalı. İlgili kişilerin istihbari/güvenlik kapsamında gerekli tedbirleri "umarım" alınıyordur. Açayım;

Sosyal medya platformları doğaları gereği; -tüketim alışkanlıkları -eğlenme kültürü -okuma -eğitim -beslenme -güzellik ve daha birçok sayamadığım alanda toplumu yönlendirmektedir. Günümüzde akşam yemeği için mekan bakarken sosyal medya yorumları okuyup karar veriyoruz sonuçta.

Sosyolojik boyutta bu bizi "koyun toplumu mu yapar" kabul etmesek de evvela gençler olmak üzere tam olarak "koyun toplumu" olmuş halde dünya. Saptama mı gerçek mi yorum sizin; estetik ameliyatlar ile herkesin birbirine ya da birilerine benzemeye çalıştığı bir zamandayız :)

Ayşe burnunu yaptırmış, hangi doktorda acaba, doktor sosyal medyadan bulunur, ücreti kredi olarak bankadan alınır, sonra Ayşe’nin burnunun resmi gösterilir, ben de o burundan istiyorum doktor bey diye ısrar edilir…Süreç bu tam olarak…:)

Dünya küçülüyor ne güzel her şeyden haberdarız "küreselleşme mi" savına sığınaraktan aslında koca bir ahırda herkesin maddi imkanları doğrultusunda koyunlaştığı bir sürecin ortasındayız sanırım. Kendimize sorduk mu acaba, kaç gün sosyal medyasız yaşayabilirim..?

Yoksa beni dinleyecekler, takip ediyorlar vs kuruntularından kurtulun...evet zaten bunları yapıyorlar...:) Bile bile ladesliyiz...Herkes çok mühim yada elzem değil bu dünyada...Elzem zatlarla ilgili gerekli önlem alınmıştır "umarım"... Konu güvenlik değil... Hepimiz şekillendiriliyoruz, evvela gençlerimiz…

Bu iş tam olarak “Nesil Güvenliği”

 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN