Künye Reklam
Menü
Tiflis Bu İşi Çözmüş | Sadullah Bakırtaş
Sadullah Bakırtaş

sadullahbakirtas@gmail.com

Tiflis Bu İşi Çözmüş

Geçen günlerde yolumuz Tiflis’e düştü. Tiflis’e gelmişken gezmek olmaz dedik, gezilmedik yer bırakmadık. Dolayısıyla gezdiğimiz şehri Trabzon’la kıyaslamaya başladık. İlk izlemimiz kıyas kabul etmeyeceği yönünde oldu. Maalesef yanılmamışız. Bizden çok geri kalmış bir Tiflis’i yeni baştan dizayn etmişler.

Ufak dokunuşlarla tarihe can veren gürcüler doğayı korumayı da başarmışlar. Yerleşimi merkez dışına atan ziyniyetle vatandaş rahat nefes almış. Turizmi ilke edinmiş Tiflis’in her yerinde turizm yatırımlarını görebilirsiniz. Özellikle işyerlerinin bir çoğu turizme hizmet eden anlayışta. Gürcü para birimi Lari’nin TL karşısında bire bir değer kazanması Türk turistleri biraz yoruyor. Ama tarihi eserleri koruma ve restorasyonunda başarılı işler çıkarmışlar.

Bizde ise tarihi ve gezilecek yerler ya bakımsız ya da uzun yıllardır restorasyon da olduğu için kapalı. Turiste hizmet eden yeme içme yerleri turiste yönelik değil. Arap turistler bile gözlenen rahatlıktan dolayı buralara kaçıyorlar. Ülkemizde ki bazı tavır ve davranışlar bu turistlerin buraları seçmesine engel. Arap turist tatil gibi tatil yapmak isti.yor. o nedenle rahat edebileceği yerleri tercih ediyorlar.

Bizimde acilen turiste bakış açısını değiştirmek lazım. Turisti turist gibi görürsek kazanırız. Ticarete gelecek olursak onda da ilerdeler. Belki öyle her şeyi bulmanız mümkün olmasa da ticaret canlı. Türk Lirası karşısında 2 kat değere ulaşan Gürcü parası Lari hız kesmeden yükselişini sürdürüyor.

İş dünyasına gelince Tiflis’in en büyük işadamlarının başında arkadaşımız, hemşerimiz rahmetli öğretmen Burhan Zorlu’nun Erhan Zorlu’nun başarılarından gurur duyduk. Tebrikler Erhan ZORLU’ya Gürcistan’ın başkenti Tiflis’de ticaret hayatına atılan Erhan Zorlu bir çok zorluğun üstesinden gelerek altyapı malzemeleri, Polietilen Boru İmalatı, 11 Dönüm Kapalı Sera, Su ve Gaz tesisatı, Sera’da Fide üretim tesislerinde toplam 100 kişiyi istihdam ediyor.

Gürcistan’da ki ihalelere de giren Zorlu yaptığı işlerle bir çok takdir ve teşekkür almış bir işadamı. Zorlu’nun sahip olduğu WG TECHNO firması Gürcistan’ın 5 şehrinde şubeleri bulunmakta. Herkesin güvenini kazanmayı başaran Erhan Zorlu emin adımlarla büyüyor ve yeni hedeflere koşuyor.

Bizde Trabzon’lu olarak yanında olduğumuzu ve gurur duyduğumuzu söyledik. Erhan Zorlu’nun Trabzon’a da mesajı var. Memleket dışına çıkın ve Pazar arayın. İnanın bizlerin dışarıda yapacak çok işler var. Yeter ki sabredin ve ticaretinize odaklanın. Göreceksiniz kısa zamanda hedeflerinizi yakalayacaksınız.

Evet ülkemizde ki ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren esnafın dış dünyaya açılması bir çıkış yolu olabilir. Bu alternatifleri de değerlendirmek başka kapıları da açacaktır, yeter ki biraz cesaret… Kalın sağlıcakla…


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?