Künye
Menü
11 Soruda CHP! | Faruk Alkan
Faruk Alkan

farukalkan@hotmail.com

11 Soruda CHP!


Bu yazımda biraz sol Yönetimlerden bahsetmek isterim.
SHP ve CHP Milletvekilliği ve aynı zamanda eski Devlet ve Kültür Bakanlığı yapan Fikri Sağlar’a bir kaç soru sormak istiyorum. Ben cevaplarını naçizane vereceğim ancak bunun üzerine Fikri Sağlar ne diyecek merak etmiyor değilim.
Fikri Bey, sol çalmadı demiş, yazının devamında görelim..
Hasan Rıza Temelli, lakabı “Kambur Rıza” olan kişi İnönü ailesinin en az bilinen İsmet İnönü’nün kardeşlerinden biridir.
Az bilinmesinin sebebi lakabı gibi ağabeyi İsmet İnönü’ye kambur olması olabilirdi.
Ticaretle uğraşan Temelli, siyasal nüfuzu ticari ilişkilere yansıtmaktan çekinmemiş, İstanbul Valisi'nden Defterdarı'na kadar bütün yetkilileri talepleriyle usandırmıştı. Komisyonculuk yapıyordu. O zamanlar zaten tüm "işadamları" komisyoncuydu. Bir yazıhane, bir telefon, bir masa ve bir sandalyeden ibaretti o dönemin tesisleri. Temelli de, Seyri Sefain İdaresi'nin (denizcilik işletmesi) kömür ihtiyacını karşılıyordu. Yaptığı tüm iş, üçe alıp otuz beşe satmaktı. Seyri Sefain nihayet bu sömürüye dayanamayıp zarar edince işin foyası çıktı. Muhalif gazetecilerden Arif Oruç "Yarın" adlı gazetesinde vurgunu açıkladı.
Oruç'un Temelli hakkında bir iddiası daha vardı: Milli Mücadele sırasında Anadolu'dan İstanbul'a ipek eşyasının şevki yasaklanmasına rağmen, Mersin'den bu işin kaçakçılığını yapmasıydi:

"Hatta Hasan Rıza Bey'in ipekli sandıkları, Mersin gümrüğünde yakalanmış ve o zaman cephe komutanı olan İsmet Paşa kendi imzasıyla bir emir vererek kaçan sanıkları serbest bıraktırmıştı. Zaferden sonra dosyadaki hususi emir yaktırılmıştır. Fakat bir zat bunun fotoğrafını aldırmıştı ki günümüz kayıtlarına kadar bu bilgi geldi. O dönemden beri ne zaman yolsuzluk olayı olsa muhakkak İsmet İnönü’ye kambur olan Temelli’nin adı geçmekteydi..

Evet Fikri Sağlar, Sol çalmadı demiştin değil mi? 

Sol çalmadı dediğin gibi sol hak yemedi de dedin Yemiş mi, Yememiş mi? Görelim.

8 Aralık 1978 tarih ve 52 nolu genelge ile CHP hükûmeti ilk defa başta üniversite öğrencilerine yönelik olmak üzere bütün kamu ve bazı özel kurumlarda çalışan kadınların başını örtmesini yasaklamıştır.
Bu genelge tüm yurtta acıyla yaşansa da ben bu genelgenin yediği haklara değineceğim. 

Adana’nın Kozan ilçesinde, 24 Kasım 2007’de düzenlenen kompozisyon yarışmasında birince olan ancak ödül töreninde başörtülü olması hasebiyle ödül verilmeden kürsüden indirilen Tevhide Kütük Güneri kanayan yaramız olarak zihinlerimize yerleşmiştir. 

8 yıl sonra AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programda kürsüye davet edilen Güneri, 2007'de katıldığı yarışmada derece elde ettiği ancak okuyamadığı "Bir Öğretmen Olmalı" başlıklı kompozisyonunu okudu.

Fikri Sağlar sol hak yemedi demiştin değil mi?


Sol çalmadı, sol hak yemedi dediğin gibi sol yalan söylemedi de dedin ancak ciddi manada o kadar sayısız ki diğer söylemlerine verdiğim gibi buna da tek yanıt vereceğim. 

Diğer cevaplar gibi uzak tarihe gitmeye gerek yok.
İstanbul Büyükşehir Belediyesini aldıktan sonra halka hitap eden 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 
“Hiçbir işçiyi işten çıkarmayacağız, namus sözü veriyorum.” Diyen Kılıçdaroğlu’na 13 bin 312 kişiyi işten çıkartıp 44 bin 995 kişiyi aldıktan sonra namusuna ne oldu sorusunu sormaktan kendimi alıkoyamıyorum. 

Fikri Sağlar, sol yalan söylemedi demiştin değil mi? 

Sol çalmadı, sol hak yemedi, sol yalan söylemedi dediğin gibi sol halka tepeden bakmadı da dedin.
Görelim bakmış mı, bakmamış mı?

CHP'li İBB'nin yeni taksi yönetim sistemine karşı taksicilerin tepkisi devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir grup taksici arasında gerginlik yaşandı. Ekrem İmamoğlu’nu istifaya davet edip yuhlayan taksicilerin üzerine yürüyen İmamoğlu taksicilere yuhalayan kim, kim beni yuhaladı diye hesap sordu..
Halka tepeden bakmadığı doğrudur çünkü halka hiç bakmayıp tamamiyle kulaklarını tıkamıştır CHP.

Fikri Sağlar, sol tepeden bakmadı demiştin değil mi? 
Sol zalimleri kucaklamadı da dedin.
Bakalım zalimleri kucaklamış mı, kucaklamamış mı? 

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
DHKP-C ve PKK/KCK propagandası yapmaktan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesindeki 2019/171 esas no’lu dosya kapsamında 1 yıl 8 ay ceza almıştır. Bunun yanı sıra dağda ki teröristlerin de biz yoksak siz yoksunuz söylemleri ile de Chp’nin  talimatları dağdan aldığını açıkça görüyoruz. Dolayısıyla Fikri Sağlar bu konuda haklı Chp zalimleri değil zalimler Chp’yi kucaklıyor. 

Fikri Sağlar, sol zalimleri kucaklamadı demiştin değil mi? 
Sol doğayı katletmedi de dedin. 
Bakalım doğayı katletmiş mi katletmemiş mi? 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘Hastalık var’ diyerek Beşiktaş’ta her biri tescilli 150-200 yıllık 112 ağacı kökten kesti. Uzmanlar, ağaçların tedaviyle kurtarılabileceğini savunurken vatandaşlar katliama isyan etti. Uzmanlar, topraktan değil temas yolu ile yayıldığı bilinen ve çınar ağacının 2-3 yılda ölümüne yol açan kanserin tedavisinde kesim aşamasına gelmeden önce, erken teşhis, doğru budama yöntemleri, yerinde koruma veya nakil uygulamasını kurtarıcı bir çözüm olarak değerlendiriyor. "Sahada yaptığımız tespitte bazı ağaçların köklerinin sağlıklı olduğunu gördük.” İstanbul Orman Mühendisleri Odası Başkanı Nejdet Balcı’nın bu açıklamasından sonra bir kez daha görüyoruz ki ne yazık ki mesele ağaç değilmiş!

Fikri Sağlar, sol doğayı katletmedi demiştin değil mi? 
Sol ranta teslim olmadı da dedin.
Bakalım ranta teslim olmuş mu, olmamış mı?

Chp Genel Başkanı siyasi rant elde edebilmek için YKS sınavından bir gün önce Katarlı öğrencilerin tıp fakültesine sınavsız gireceği yalanıyla öğrencilerin aklını karıştırıp hayatlarıyla oynadı.
Yalan ortaya çıktıktan sonra haberi yapan medya tekzip yayınladığı halde Genel Başkan Kılıçdaroğlu, tweetini kaldırmadı. 

Fikri Sağlar, sol ranta teslim olmadı demiştin değil mi? 
Sol dini, inancı sömürmedi de dedin.
Bakalım dini, inancı sömürmüş mü, sömürmemiş mi? 

23 Nisan 2022 tarihinde makamına gelen çocuğa 23 Nisan Bayramı için hediye eden Kılıçdaroğlu’nun makamında gündüz vakti çay vardı. Ancak her iftara bir program yapıyordu dini inancı kullanmadan.

Fikri Sağlar, sol dini, inancı sömürmedi demiştin değil mi? 
Sol halkı coplamadı da dedin.
Bakalım sol halkı coplamış mı, coplamamış mı? 

İÜ'de ilk başörtüsü sorunu 1997-1998 öğretim yılı sonlarında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'ndaki başörtülü öğrencileri Araştırma Hastanesi'nde yapmaları gereken stajlara alınmamaları üzerine başlamıştı.
Yasağı protesto etmek amacıyla yapılan eylemlere çok sert müdahalelerde bulunan jandarmanın 22 kişiyi gözaltına almasıyla, yasağa tepki gösterenlere gözdağı verilmek istenmiştir. 2022 yılında yaşıyoruz son 20 yılda ‘gerçekten’ hakkını savunduğu için eylem yaptı diye kimsenin coplandığını hatırlamıyorum. 

Fikri Sağlar, sol halkı coplamış mı, coplamamış mı? 
Sol demokrasiyi yıkmadı da dedin.
Bakalım demokrasiyi yıkmış mı, yıkmamış mı? 

Bu soruya tek cümleyle cevap vermek istiyorum.
Halkın %52 si ile seçilen Cumhurbaşkanı’na olmadık hakaretler edip olmadık iftiralar attınız.

Fikri Sağlar, sol demokrasiyi yıkmadı demiştin değil mi? 
Sol eşitliği yok etmedi de dedin.

Bakalım sol eşitliği yok etmiş mi, etmemiş mi? 
2 . Sorunun cevabı sanırım bu soraya da cevap olacaktır..
Başörtüsüz kızlar tüm devlet dairlerine girerken,
Başörtülü kızlar hakları olan eğitimlerini bile alamıyorlardı.
Fikri Sağlar, sol eşitliği yok etmedi demiştin değil mi? 

Hakikaten Sayın Sağlar, Sol hiç bir şey yapmamış bu ülkeye zarar vermekten başka.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN