Anasayfa  >  Yazarlar  >  Yakup Tiryaki
Neden Gençlik?

Yakup Tiryaki

23 Subat 2020 - 12:07:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Yakup Tiryaki

Neden Gençlik
Genç insan; düşünen, üreten, sorgulayan, atılgan, cesaret ve kuvvetlilik yönüyle bedensel dinamizmin merkezi olan bireydir.
  Gençlere yönelik ne yapabileceğimiz konusuna girmeden önce "Neden Gençlik?" diye kendimize sormalı ve cevabını vermeliyiz. Gençlik toplumsal hareketlerin adeta can damarıdır. Gençleri bir arada tutamayan toplum sönmeye mahkûmdur. İnsanların yaşam tarzları, üretken olmaları hareketlerinin sürekliliği gençlerin ön planda olmasına bağlıdır. Gençlerimizi toplumdan dışlamamız, arka planda görmemiz gençlerimizi hoş olmayan yerlere yönlendirmemize sebep olabilir. Bu nedenle daha güzel bir toplum yetiştirmek için çok çabalamalıyız. Gelecek nesillere miras olarak devredecek sorumluluğu ile gençleri önemsemeli ve onların yolunu açmalıyız. Gençlik bir toplumun önemli bir parçası olarak planlanmalı, gençlik dönemi değil sonrası dönemleri için de iyi yetiştirilmeli ve yönlendirilmelidir. Kendini dışlanmış hisseden gençlerimiz, bizim için ne kadar değerli olduğunu bilmelidir. Gençlerimizi dini ve ahlaki yönden yetişmesine katkıda bulunmalı ve onları topluma kazandırmalıyız. Hz. Ali (r. a) gençlere: "Ey gençler! Haysiyetinizi edep ve terbiye ile, dininizi ise ilim ve bilgi ile koruyun." buyurmuşlardır. Yine bu konu ile alakalı olarak ulu önder Atatürk’ün de gençlere hitaben söylediği sözden de anlaşılacağı üzere: "Gençler! Cesaretinizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan (ilim, bilgi)ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız." diyerek gençlerimize verilen değerleri gözler önüne sermektedir.
Gençlerimize verilen değer, vatanımızın ve devletimizin korunmasına, daha güçlü nesiller yetiştirmemize ve daha nice tarihler yazmamıza vesile olacaktır...

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
Neden Gençlik?    23 Subat 2020
Çocukça!!!    21 Ekim 2019
Arsin İlçemiz'de Eğitim!   31 Temmuz 2019
Arsin'de Kitapla Buluşma...   29 Haziran 2019
KIRGIZİSTAN’DA KORONA VİRÜSE YAKALANAN 4 KİŞİ TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ
SAĞLIK BAKANI KOCA: “33 GÜN SONRA İLK KEZ BİNİN ALTINDAYIZ”
EDEBİYATIN SEÇKİN KALEMİ ADALET AĞAOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
‘AKCİĞER LAVAJI’ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER
YAZ MODASI BABETLER DİKKAT ÇEKİYOR
ŞİŞLİK HİSSİ LENFÖDEMİN (FİL HASTALIĞI) ERKEN BİR BELİRTİSİ OLABİLİR
“AĞRI KESİCİLER FITIĞI TEDAVİ ETMEZ”
MİNİ BYPASS YÖNTEMİYLE HASTASININ 6 DAMARINA BYPASS YAPTI
KREM VE LOSYONLAR GÜNEŞE ÇIKILDIĞINDA CİLDİ DAHA FAZLA YIPRATIYOR
SÜREKLİ AYNI HAREKETİ TEKRAR EDİYORSANIZ TENDON YARALANMALARINA DİKKAT
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR