Anasayfa  >  Yazarlar  >  Yakup Tiryaki
Neden Gençlik?

Yakup Tiryaki

23 Subat 2020 - 12:07:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Yakup Tiryaki

Neden Gençlik
Genç insan; düşünen, üreten, sorgulayan, atılgan, cesaret ve kuvvetlilik yönüyle bedensel dinamizmin merkezi olan bireydir.
  Gençlere yönelik ne yapabileceğimiz konusuna girmeden önce "Neden Gençlik?" diye kendimize sormalı ve cevabını vermeliyiz. Gençlik toplumsal hareketlerin adeta can damarıdır. Gençleri bir arada tutamayan toplum sönmeye mahkûmdur. İnsanların yaşam tarzları, üretken olmaları hareketlerinin sürekliliği gençlerin ön planda olmasına bağlıdır. Gençlerimizi toplumdan dışlamamız, arka planda görmemiz gençlerimizi hoş olmayan yerlere yönlendirmemize sebep olabilir. Bu nedenle daha güzel bir toplum yetiştirmek için çok çabalamalıyız. Gelecek nesillere miras olarak devredecek sorumluluğu ile gençleri önemsemeli ve onların yolunu açmalıyız. Gençlik bir toplumun önemli bir parçası olarak planlanmalı, gençlik dönemi değil sonrası dönemleri için de iyi yetiştirilmeli ve yönlendirilmelidir. Kendini dışlanmış hisseden gençlerimiz, bizim için ne kadar değerli olduğunu bilmelidir. Gençlerimizi dini ve ahlaki yönden yetişmesine katkıda bulunmalı ve onları topluma kazandırmalıyız. Hz. Ali (r. a) gençlere: "Ey gençler! Haysiyetinizi edep ve terbiye ile, dininizi ise ilim ve bilgi ile koruyun." buyurmuşlardır. Yine bu konu ile alakalı olarak ulu önder Atatürk’ün de gençlere hitaben söylediği sözden de anlaşılacağı üzere: "Gençler! Cesaretinizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan (ilim, bilgi)ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız." diyerek gençlerimize verilen değerleri gözler önüne sermektedir.
Gençlerimize verilen değer, vatanımızın ve devletimizin korunmasına, daha güçlü nesiller yetiştirmemize ve daha nice tarihler yazmamıza vesile olacaktır...

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
Neden Gençlik?    23 Subat 2020
Çocukça!!!    21 Ekim 2019
Arsin İlçemiz'de Eğitim!   31 Temmuz 2019
Arsin'de Kitapla Buluşma...   29 Haziran 2019
KADİM SANATLAR ARTIK ONLINE
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞMA RİSKİNİ UNUTMAYIN!
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI
TIBBI ONKOLOJİ UZMANI PROF. DR. UĞUR COŞKUN:
SALGIN DÖNEMİNDE VATANDAŞLARA TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK

EN ÇOK OKUNANLAR