Anasayfa  >  Yazarlar  >  Sadullah Bakırtaş
Günümüz Haçlı Seferleri

Sadullah Bakırtaş

14 Ocak 2020 - 11:49:28

Çıktı Al

Yorum (7)

Sadullah Bakırtaş

 

Haçlı seferleri genel olarak tanımlamak gerekirse kıyamete kadar bitmeyecek bir saldırının adıdır.

Başlangıç noktası olarak baktığımızda Avrupa devletlerinin “Kudüs’ü kurtarmak” düşüncesi altında, Ortaçağın bağnazlığından kurtulmak ve Doğunun zenginliklerine keşfederek sömürmek için başlatılan harekattır.

Tarih anlatımlarında belirli bir dönem aralığında gerçekleştirilmiş gibi görülen haçlı seferleri, genel olarak bakıldığında dünyaya hâkim olmak için yürütülen politikanın birer aşamasıdır. Bu açıdan baktığımızda 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD Başkanı George W. Bush’un ''Terörizme karşı bu Haçlı Seferi, bu savaş zaman alacaktır. Amerikalılar sabırlı olmalıdırlar. Ya bizimlesiniz ya teröristlerle (Müslümanlar)” açıklaması ile ortaya koyduğu, sonrasında da açıkça ifade ettiği tezin adı da 21. Yüzyıldaki “haçlı seferleri” idi. Bu açıklama ile genel olarak demokrasi adına ABD ve Avrupa ülkelerinin ittifak kurarak Müslüman ülkelere yaptıkları her bir sefer aynı eksende anlam kazanmakta. Bugün tüm dünya koalisyon güçleri diye adlandırılan benzeri ittifakların çeşitli uluslararası meşrutiyet kanalları inşa ederek yaptıkları her saldırıda aynı zihniyetin izdüşümlerini gözlemleyebilmekteyiz. Geçmişte Kudüs’ü kurtarmak arzusu nasıl başka amaçların paravanı olarak kullanılmışsa bugün de demokrasi” düşüncesi başka amaçların paravanı olarak kullanılmaktadır.

Bir başka açıdan bakıldığında haçlı seferleri, aynı zamanda dünya ticaret yolları üzerinde işletilecek bankacılık sistemlerinin de ilk güçlü temellerini içermektedir. Haçlılar, sefer yollarında paralarını korumak için Avrupa ve Kudüs arasında geçerliliği olan para hesapları oluşturmak, faiz uygulamalarının daha etkin yollarını da geliştirme imkânı buldular. Bu imkân, hem savaşın sağladığı gelirleri Avrupa’ya nakletmenin güvenli bir biçimini hem de para sahiplerinin tefecilik aracılığıyla daha da zenginleşmelerini sağlayarak Avrupa’nın bugünkü finansal yapının şekillenmesine olanak sağladı.

Öz olarak söylenmesi gerekirse haçlı seferleri, sadece dini bir mücadele olmanın ötesinde, yankıları bugüne ulaşan haliyle dünya siyasetinin ve ekonomisinin de biçimlendirmesinde etkin bir role sahiptir. Bu rol bugün yoksul dünyanın sömürülmesi ve ezilerek başkalaştırılmasının da araçlarından birisi olarak güncel bir mesele olmak özelliğine sahiptir.

Velhasıl Alemi İslam’ın Nizam-ı Alemi kurma mücadelesinin yolu haçlı seferlerini anlamaktan geçtiğini görüyoruz.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 7 Yorum )
Tolga uslu
9 Ay önce
Çok doğru yazmış. Helal
Dilara
9 Ay önce
Kıymetli büyüğüm, İbb Gençlik meclisi olarak bizde yapmış olduğun söyleşide her bir ifaden hala zihnimizde. O günde dediğin gibi Anahtar kelimemiz Bir Derdimiz Var. Onu da son cümleye izah etmişsin. Allah yolunu açık etsin yeniden bekleriz söyleşi için
enes günay
9 Ay önce
kıymetli abim kalemin kılıç kadar keskin maşallah. İzmirden selamlar ,yeniden konferans için bekleriz.
mahmut usta
9 Ay önce
hakkı haykırmaktan geri durmayan kardeşim yüreğine sağlık.
Beyza A.
9 Ay önce
çok güzel bir çalışma olmuş
Beyza A.
9 Ay önce
çok güzel bir çalışma olmuş
Barış Ak
9 Ay önce
gerçekten ortadoğua abd köpeği tarafından düzenlenen operasyonları güzel izah etmiş tebrikler
DİĞER YAZILARI
TORASİK KANSERLERDE, İMMÜNO-ONKOLOJİK KOMBİNASYON TEDAVİSİ ETKİLİ
ANADOLU’DA “TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR”
İTALYAN ŞEF DANİLO ZANNA, DEFACTO İÇİN KAMERA KARŞISINA GEÇTİ
’’SALATALAR SAĞLIKSIZ BİR HAL ALABİLİR’’
ONKOLOJİ UZMANI: “GÜNLÜK DÜZENLİ KAHVE TÜKETİMİNİN BAĞIRSAK KANSERİ GELİŞİM RİSKİNİ AZALTTIĞINA DAİR VERİLER ELDE EDİLDİ”
COVİD-19, KALPTE DE HASAR OLUŞTURUYOR
KALP SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
DOĞAN TAŞDELEN ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ AÇILIYOR
“BİRKAÇ KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLE KALP SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİRSİNİZ”
“SİNÜZİT BAŞINIZI AĞRITMASIN”
YESEVİ HİKMETLERİ KİTAP OLDU
YERLİ AŞI ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR