Reklam
Anasayfa  >  Yazarlar  >  Sadullah Bakırtaş
Günümüz Haçlı Seferleri

Sadullah Bakırtaş

14 Ocak 2020 - 11:49:28

Çıktı Al

Yorum (7)

Sadullah Bakırtaş

 

Haçlı seferleri genel olarak tanımlamak gerekirse kıyamete kadar bitmeyecek bir saldırının adıdır.

Başlangıç noktası olarak baktığımızda Avrupa devletlerinin “Kudüs’ü kurtarmak” düşüncesi altında, Ortaçağın bağnazlığından kurtulmak ve Doğunun zenginliklerine keşfederek sömürmek için başlatılan harekattır.

Tarih anlatımlarında belirli bir dönem aralığında gerçekleştirilmiş gibi görülen haçlı seferleri, genel olarak bakıldığında dünyaya hâkim olmak için yürütülen politikanın birer aşamasıdır. Bu açıdan baktığımızda 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD Başkanı George W. Bush’un ''Terörizme karşı bu Haçlı Seferi, bu savaş zaman alacaktır. Amerikalılar sabırlı olmalıdırlar. Ya bizimlesiniz ya teröristlerle (Müslümanlar)” açıklaması ile ortaya koyduğu, sonrasında da açıkça ifade ettiği tezin adı da 21. Yüzyıldaki “haçlı seferleri” idi. Bu açıklama ile genel olarak demokrasi adına ABD ve Avrupa ülkelerinin ittifak kurarak Müslüman ülkelere yaptıkları her bir sefer aynı eksende anlam kazanmakta. Bugün tüm dünya koalisyon güçleri diye adlandırılan benzeri ittifakların çeşitli uluslararası meşrutiyet kanalları inşa ederek yaptıkları her saldırıda aynı zihniyetin izdüşümlerini gözlemleyebilmekteyiz. Geçmişte Kudüs’ü kurtarmak arzusu nasıl başka amaçların paravanı olarak kullanılmışsa bugün de demokrasi” düşüncesi başka amaçların paravanı olarak kullanılmaktadır.

Bir başka açıdan bakıldığında haçlı seferleri, aynı zamanda dünya ticaret yolları üzerinde işletilecek bankacılık sistemlerinin de ilk güçlü temellerini içermektedir. Haçlılar, sefer yollarında paralarını korumak için Avrupa ve Kudüs arasında geçerliliği olan para hesapları oluşturmak, faiz uygulamalarının daha etkin yollarını da geliştirme imkânı buldular. Bu imkân, hem savaşın sağladığı gelirleri Avrupa’ya nakletmenin güvenli bir biçimini hem de para sahiplerinin tefecilik aracılığıyla daha da zenginleşmelerini sağlayarak Avrupa’nın bugünkü finansal yapının şekillenmesine olanak sağladı.

Öz olarak söylenmesi gerekirse haçlı seferleri, sadece dini bir mücadele olmanın ötesinde, yankıları bugüne ulaşan haliyle dünya siyasetinin ve ekonomisinin de biçimlendirmesinde etkin bir role sahiptir. Bu rol bugün yoksul dünyanın sömürülmesi ve ezilerek başkalaştırılmasının da araçlarından birisi olarak güncel bir mesele olmak özelliğine sahiptir.

Velhasıl Alemi İslam’ın Nizam-ı Alemi kurma mücadelesinin yolu haçlı seferlerini anlamaktan geçtiğini görüyoruz.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 7 Yorum )
Tolga uslu
1 Ay önce
Çok doğru yazmış. Helal
Dilara
1 Ay önce
Kıymetli büyüğüm, İbb Gençlik meclisi olarak bizde yapmış olduğun söyleşide her bir ifaden hala zihnimizde. O günde dediğin gibi Anahtar kelimemiz Bir Derdimiz Var. Onu da son cümleye izah etmişsin. Allah yolunu açık etsin yeniden bekleriz söyleşi için
enes günay
1 Ay önce
kıymetli abim kalemin kılıç kadar keskin maşallah. İzmirden selamlar ,yeniden konferans için bekleriz.
mahmut usta
1 Ay önce
hakkı haykırmaktan geri durmayan kardeşim yüreğine sağlık.
Beyza A.
1 Ay önce
çok güzel bir çalışma olmuş
Beyza A.
1 Ay önce
çok güzel bir çalışma olmuş
Barış Ak
1 Ay önce
gerçekten ortadoğua abd köpeği tarafından düzenlenen operasyonları güzel izah etmiş tebrikler
DİĞER YAZILARI
SAĞLIK BAKANI KOCA: "KORONAVİRÜS ŞÜPHESİYLE RİZE DEVLET HASTANESİNDE GÖZLEM ALTINDA TUTULAN HASTANIN TESTLERİ TAMAMLANDI. ANKARA ULUSAL VİROLOJİ LABORATUVARIMIZDA İNCELENEN NUMUNELERDE HASTANIN KORONAVİRÜS DEĞİL MEVSİMSEL GRİP OLDUĞU ANLAŞILDI. HASTAMIZ BUGÜN TABURCU EDİLECEK."
TÜRK SİNEMASI 70. BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE
BAKAN KOCA AÇIKLADI, RİZE’DEKİ HASTADA KORONAVİRÜS ÇIKMADI
GÖBEKLİTEPE OPERASI’NIN DÜNYA PRÖMİYERİ ATO CONGRESİUM’DA GERÇEKLEŞTİ
ETİMESGUT’A DOĞUMHANE HİZMETİ
İSTANBUL’DA EĞİTİM AMAÇLI KURULAN SAHRA HASTANESİ GERÇEK HASTANEYİ ARATMIYOR
BAKAN ERSOY: “MÜZE KART FİYATINI AŞAĞI ÇEKİYORUZ”
KÜLT KİTAP ÖĞRETMENİM MORİ’YLE SALI BULUŞMALARI’NIN YENİ BASKISIYLA OKUYUCULARLA BULUŞUYOR
TÜRKİYE’DEN KAÇIRILAN ESERLER ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’NDE SERGİLENECEK
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
İRANLI VE TÜRK RESSAM AYNI SERGİDE BİR ARAYA GELDİ

EN ÇOK OKUNANLAR