Anasayfa  >  Yazarlar  >  Prof.Dr. Fazıl Kırkbir
LOKANTALARDA ÇALAN MÜZİKLER

Prof.Dr. Fazıl Kırkbir

27 Haziran 2019 - 12:44:49

Çıktı Al

Yorum (0)

Prof.Dr. Fazıl Kırkbir

 

Tabi lokantalar denilince her türlü yeme içme mekânını kastediyoruz.  Şimdi ülkemizde şöyle bir durum var. Hemen her türlü yeme içme mekânında belirlenen bir müzik türü sürekli olarak çalıyor. Ara sıra görevli kişinin bazen de müşterilerin isteklerine bağlı olarak değiştiriliyor.

Diyeceksiniz ki bunda ne var.

Aslında çok şey var;

Öncelikle zevkler farklı olduğu için her müşterinin zevkine uygun müzik bulmanız imkânsız ve sırf görevlinin sevdiği müzik türünü beğenmediği için o mekâna bir daha yemeye gitmeyen bir müşteri kitlesi olduğunu biliyormusunuz? Ayrıca bazı yerlerde maalesef müşteriden gelen müziği kapatalım yada kısalım uyarısı bile dikkate alınmıyor ki benim çok yaşadığım bir durumdur. Doğal olarak o mekâna bir daha gitmemekle kalmayıp birde kötü reklamını yapıyorum.

Diğer taraftan özellikle bazı mekânlarda müzik sesi çok yüksek ve bu sebeple masadaki arkadaşlarında bağırarak konuşmak zorunda kalabiliyorsun hele birde benim gibi kulakların ağır işitiyorsa (ki insanlarda belli bir yaştan sonra işitme kaybı olması normaldir) masadakileri anlamasanız da anlamış gibi yapıyorsunuz. Sonuçta bu da müşteri kaybına sebep oluyor bir daha kolay kolay o mekân tercih edilmiyor.

Bir de olayın müşteriler arasında kavgaya sebep olan boyutu var. Beğenmediği bir müzik türünü değiştirmek isteyen yada kapatmak isteyen bir müşteri ile ona karşı çıkan bir başka müşteri arasında çıkan tartışmanın büyümesi ki işletme sahipleri tartışma çıksın bile istemez çünkü bu durumda müşteri kaybına sebep olur.

Son olarak iç müşteri memnuniyetine etkisi var. Yani çalışanlara bazı işletmelerde çalışanlar kötü etkileniyorlar. Yaptığım bir nitel araştırmada bir mekân çalışanı aynı müziği dinlemekten kusma noktasına geliyoruz demişti. Memnun olmayan çalışan memnun olmayan müşteriye sebep olur.

Buraya kadar yazdıklarımızın hepsi çalışma sonuçları bu konuda yüksek lisans tezi bile yaptırdım anket rakamları verip sizi sıkmak istemedim. Sözün özeti şu;

EĞER YEME İÇME MEKÂNI SAHİBİ İSENİZ KESİNLİKLE MEKÂNINIZ MÜZİKSİZ OLSUN. Gördüğününz üzere mekanda müzik çalınmasının müşteri açısından kesinlikle faydası yok ve kesinlikle zararı var. Bu konuda iki alternatifiniz olsun.

Ya mekan tamamen sessiz olacak yada mekanın iç dizaynına uygun olarak sadece doğal sesler içeren kesinlikle içinde en basit bir müzik aleti olmayan yağmur, rüzgar şimşek vb. sesler olabilir. Hatta kalp atış sesi bile olabilir. Tabi  sesin yüksekliğini abartmamak lazım.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
BOĞAZIN İNCİSİ TAHİR PAŞA KONAĞI TASARIM SEVERLERİN UĞRAK NOKTASI OLACAK
BAKANLIK ’SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ’Nİ GÜNCELLEDİ
“MAVİ GÖZLÜ DEV” İÇİN SERGİ VE ŞİİR DİNLETİSİ
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
KAFKASYA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN BİR ÇERKES ÖYKÜSÜ
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR