Reklam
Anasayfa  >  Yazarlar  >  Prof.Dr. Fazıl Kırkbir
LOKANTALARDA ÇALAN MÜZİKLER

Prof.Dr. Fazıl Kırkbir

27 Haziran 2019 - 12:44:49

Çıktı Al

Yorum (0)

Prof.Dr. Fazıl Kırkbir

 

Tabi lokantalar denilince her türlü yeme içme mekânını kastediyoruz.  Şimdi ülkemizde şöyle bir durum var. Hemen her türlü yeme içme mekânında belirlenen bir müzik türü sürekli olarak çalıyor. Ara sıra görevli kişinin bazen de müşterilerin isteklerine bağlı olarak değiştiriliyor.

Diyeceksiniz ki bunda ne var.

Aslında çok şey var;

Öncelikle zevkler farklı olduğu için her müşterinin zevkine uygun müzik bulmanız imkânsız ve sırf görevlinin sevdiği müzik türünü beğenmediği için o mekâna bir daha yemeye gitmeyen bir müşteri kitlesi olduğunu biliyormusunuz? Ayrıca bazı yerlerde maalesef müşteriden gelen müziği kapatalım yada kısalım uyarısı bile dikkate alınmıyor ki benim çok yaşadığım bir durumdur. Doğal olarak o mekâna bir daha gitmemekle kalmayıp birde kötü reklamını yapıyorum.

Diğer taraftan özellikle bazı mekânlarda müzik sesi çok yüksek ve bu sebeple masadaki arkadaşlarında bağırarak konuşmak zorunda kalabiliyorsun hele birde benim gibi kulakların ağır işitiyorsa (ki insanlarda belli bir yaştan sonra işitme kaybı olması normaldir) masadakileri anlamasanız da anlamış gibi yapıyorsunuz. Sonuçta bu da müşteri kaybına sebep oluyor bir daha kolay kolay o mekân tercih edilmiyor.

Bir de olayın müşteriler arasında kavgaya sebep olan boyutu var. Beğenmediği bir müzik türünü değiştirmek isteyen yada kapatmak isteyen bir müşteri ile ona karşı çıkan bir başka müşteri arasında çıkan tartışmanın büyümesi ki işletme sahipleri tartışma çıksın bile istemez çünkü bu durumda müşteri kaybına sebep olur.

Son olarak iç müşteri memnuniyetine etkisi var. Yani çalışanlara bazı işletmelerde çalışanlar kötü etkileniyorlar. Yaptığım bir nitel araştırmada bir mekân çalışanı aynı müziği dinlemekten kusma noktasına geliyoruz demişti. Memnun olmayan çalışan memnun olmayan müşteriye sebep olur.

Buraya kadar yazdıklarımızın hepsi çalışma sonuçları bu konuda yüksek lisans tezi bile yaptırdım anket rakamları verip sizi sıkmak istemedim. Sözün özeti şu;

EĞER YEME İÇME MEKÂNI SAHİBİ İSENİZ KESİNLİKLE MEKÂNINIZ MÜZİKSİZ OLSUN. Gördüğününz üzere mekanda müzik çalınmasının müşteri açısından kesinlikle faydası yok ve kesinlikle zararı var. Bu konuda iki alternatifiniz olsun.

Ya mekan tamamen sessiz olacak yada mekanın iç dizaynına uygun olarak sadece doğal sesler içeren kesinlikle içinde en basit bir müzik aleti olmayan yağmur, rüzgar şimşek vb. sesler olabilir. Hatta kalp atış sesi bile olabilir. Tabi  sesin yüksekliğini abartmamak lazım.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Makaleye hiç yorum yapılmamış
DİĞER YAZILARI
İSRAİLLİ BESTECİ YİNON MUALLEM’DEN MALTEPE’DE “BARIŞ” KONSERİ
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
ERKEN DOĞAN EDİZ BEBEK KÖR OLMAKTAN LAZER TEDAVİSİYLE KURTULDU
“1. ÜMRANİYE KİTAP FUARI” KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI
BAKAN ERSOY İL MÜDÜRLERİ KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI
KADINLARIN BÜYÜK KORKUSU HAKKINDA EFSANELER VE GERÇEKLER
OZAN ALİ KIZILTUĞ TÜRKÜLERLE ANILDI
(ÖZEL) BAĞCILAR ADSH’DE AYDA 10 BİN DOLGU, 9 BİN PORSELEN DİŞ KAPLAMASI YAPILIYOR
"KARIN AĞRISININ SEBEBİ KANSER OLABİLİR"
“ANADOLU KADINLARI BİR BâCIYâN-I RûM HİKAYESİ” İSTANBUL’DA SAHNELENECEK
(ÖZEL) OMURİLİK FELCİ GEÇİREN TERÖR MAĞDURU ADAM ROBOTİK CİHAZ İLE AYAĞA KALKTI
TATİLLERE REHBER; ALPER TEKBAŞ’IN ‘TATİL TADINDA KALIN’ KİTABI RAFLARDA

EN ÇOK OKUNANLAR