Künye
Menü
Yeni Küresel Merkez Trabzon! | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

Yeni Küresel Merkez Trabzon!

Yeni Küresel Merkez Trabzon!

Trabzon’un geçmişi çok eski tarihlere kadar dayanır. İstanbul gibi büyük bir dünya şehriyle tarihsel anlamda kafa kafaya yarışan Trabzon geçmişten aldığı bu güçle günümüzde de marka şehirlerarasındadır. Kentleşme anlamında milat öncesi dönemlerde merkez olan Trabzon halen aynı özelliğini sürdürmektedir. Tarihten gelen bölge merkezi özelliği ve bir liman kenti oluşu Trabzon’a dünyadaki konumu itibari ile her zaman artan bir önem katmaktadır ve gelecekte de ülkeler arası bölge merkezi olma özelliğini her zaman saklı tutmaktadır. Tarihi ticaret güzergâhı olan İpek Yolu Kafkasya ve Orta Asya Türkiye merkezi Trabzon’dur.

Nasıl ki şuan İstanbul’un Dünyadaki eksen kayması ile birlikte önemi daha da arttıysa aynı eksen kayması her geçen gün Trabzon’un da önemini arttırıyor. Uluslar arası şirketler Ortadoğu operasyon merkezlerini nasıl bir bir İstanbul’a taşıdıysa ve taşımaya devam ediyorsa Avrasya bölgesinin artan önemi ile birlikte bu bölgeye hitap edecek olan veya ticaretini bu bölgeye genişletmeyi planlayan uluslar arası şirketler hiç şüphesiz Avrasya operasyon ve yönetim merkezlerini Trabzon’da kuracaklardır.

Trabzon Küresel Merkez Olmaya Hazır mı?

Trabzon’un küresel merkez olması için coğrafi konumu yeterlidir, tarihi geçmişi ve kültürel altyapısı da buna hazırdır. Trabzon-Batum arası mesafe 207 km’dir. Trabzon-Tiflis arası 572 km’dir. Trabzon-Nahcivan 747 km’dir. Trabzon-Bakü arası 1134 km’dir. Trabzon-Tebriz arası 880 km’dir. Trabzon-Erivan (Gümrük Kapımız kapalı olduğu için Gürcistan üzerinden) 807 km’dir. Trabzon-Tahran arası 1477 km’dir. Trabzon-Aşkabat 2208 km’dir. Trabzon-Kabil 3412 km’dir. Karayolu Trabzon-Moskova 2350 km, Trabzon limanından feribot ile Moskova’ya ulaşmak ise 9 saatte mümkündür. Yani genel olarak değerlendirdiğimiz zaman Trabzon bu bölgenin İstanbul’udur. Bu anlamda zaten Trabzon küresel bir merkezdir.

Fiziki ve idari olarak yetersiz

Fakat fiziki ve idari anlamda Trabzon buna hazır değildir. Trabzon Limanı şuan tam kapasite kullanılmıyor ama Trabzon’un gelecekteki küresel bir merkez özelliği arttıkça bu liman yetersiz kalacaktır. Küresel bir liman için Trabzon Limanı çok küçük ve büyütülmesi de zordur. Trabzon’a yapılması planlanan yatırım adası liman ile iç içe olmalıdır. Trabzon limanının büyütülemeyecek olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla yatırım adası da yapılarak bir maliyetin altına girilecekse eğer bu girişim 100’lerce yıllık bir geleceğe dönük olarak yapılmalıdır. Yani yatırım adasının yapılacak olduğu yere büyük bir liman yapılmalıdır. Bu liman her türlü teknolojik ve alt yapı imkânlarına sahip olmalıdır. Deyim yerindeyse akıllı liman yapılmalıdır. Yükleme, boşaltma ve aktarma en hızlı ve en kolay şekilde halledilebilecek imkânlarda olmalı raylı sistem işleri kolaylaştırmalıdır. Ek olarak lojistik köy de bu limana bitişik olmalı depolama ve dağıtım özelliği arttırılmalıdır. Böylelikle bu liman Kafkasya’ya, Orta Asya’ya ve Türkiye’nin iç kesimlerine hitap edebilmelidir. 

(10 Aralık 2015, Perşembe)


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN