Künye
Menü
Türk lirası ile Manat kardeştir! | Mustafa Nuri SUNGUR
Mustafa Nuri SUNGUR

mustafanurisungur@gmail.com

Türk lirası ile Manat kardeştir!

Özellikle son dönemde daha da anlam kazanan 'İki Devlet Tek Millet' sloganı Türkiye ile Azerbaycan'ı o kadar yakınlaştırdı ki vizelere ortadan kaldırarak kimlik ile ülkeler arası geçiş anlaşmasını imzaladık.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan bağımsızlığının ilk yıllarında Ermenistan'ın işgali ne uğrayarak neredeyse topraklarının beşte birini kaybetti. 

Bu işgal sonrası hafızalarda kalan 26 Şubat 1992 yılında Karabağ'da, Hocalı'da gerçekleşen soykırımdı. Her zaman olduğu gibi soykırıma uğrayan Müslüman ve Türk olduğu için dünya devletleri tarafından görmezden gelindi. Zulme uğrayanlar ise zalimin yaşadığı acıları hafızalarına kazıyarak 28 yıl boyunca kaybettikleri toprakları geriye alma arzusuyla yaşadılar. 

Sovyetler birliği'nin yıkıldığı yıllarda Türkiye'nin de hem ekonomik hem de askeri yönde büyük bir gücü yoktu. O günlerde açıktan olmasa da el altından Azerbaycan desteklenmeye çalışıldı fakat başarılı olunamadı. Nasıl ki Azerbaycanlı kardeşlerimizin yüreğinde bir yara olarak kalan Karabağ Hocalı soykırımı aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde yaşayan bizleri de etkilemiştir. Bizler de bu acıyı 28 yıl yüreğimizde taşıyarak bugünkü zaferi o duyguların coşkusu ile kutladık. 

Azerbaycan'ın Karabağ da Zafer elde etmesinin arka planında hiç kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son 18 yılda yaşadığı büyük askeri gelişimler ve ülkemizi ileriye taşıyacak dönüşümler vardır. Karabağ zaferi'nin gizli kahramanı İHA'lar, SİHA'dır. Bu teknolojik gelişmenin mimarı rahmetli Necmettin Erbakan, Mühendisi Selçuk Bayraktar sahibi de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Kurtuluş savaşının lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde siyasi zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça sürece kalıcı olmayacağını belirtiyor. İşte bu yüzden köşe yazısının başlığını 'Türk Lirası ve Manat kardeştir' diye yazdım. 

Azerbaycan ile birlikte kazanmış olduğumuz bu zafer'in ekonomik başarı ile taçlandırmak zorundayız. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan devleti nasıl ki 'İki Devlet, Tek Millet' ise para birimleri de 'TL-Manat, ikisiyle Al-Sat' şeklinde karşılıklı etkin kullanılabilir hale gelmelidir. Enerjiyi Türk Lirası ile ithal ettiğimizi düşünürsek cari açığımızın çok üzüleceğini şimdiden söyleyebilirim... 


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN