Künye
Menü
Trump sonrası ABD dış politikası | Mehmet Can Albayrak
Mehmet Can Albayrak

mehmetcan.albayrak@hotmail.com

Trump sonrası ABD dış politikası

Bildiğimiz üzere geçen aylarda Amerika Birleşik Devletleri genel başkanlık seçimleri yapılmıştı. Ancak seçimler beraberinde Amerika Birleşik Devleti tarihinin daha önce hiç görmediği sonuçları da getirdi. Eski başkan Donald Trump yapıştığı koltuğu bırakmamakla birlikte seçime hile karıştırıldığı söylemini her defasında yineledi. İddialarının arkasında duran Donald Trump Beyaz Sarayı terk ederken Joe Biden’a bıraktığı mektupta “Joe biliyorsun, ben kazandım” söylemini yineledi

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Trump öncesi ABD’  dış politikası ve Biden dış politikası nasıl olacak soruları kafa karıştırıyor. Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri Orta Doğu‘da Trump döneminde oldukça önemli rol oynamıştı. DAEŞ’e karşı gerçekleştirilen operasyonlar bunları da göstermiş olmaktaydı. Joe Biden eski Başkan Obama döneminde Başkan yardımcılığı görevini üstlenmekteydi. Eski başkan Obama’nın YPG ve İŞİD gibi örgütlere destek verdiği düşünülecek olursa Joe Biden’da kafalarda soru işareti bırakmakta.

Orta Doğu‘yu ele alacak olursak İran her ne kadar ABD’ye seçimleri bizi ilgilendirmez benzer açıklamalar yapsa da seçimleri yakından takip ettikleri bilinmekte. Biden’ın kazanmasından dolayı mutlu olduklarını ve iki ülke arası ilişkilerin iyiye gideceği düşünülmekte. Biden’nın daha öncesinde Suriye’ye yönelik yaptırımlar da yer aldığı bilinmekte. Suriye demokratik güçlerine destek verici görüşleri olduğunu beyan eden Biden Şam hükümetini tedirgin edeceğe benziyor.

Joe Biden, ABD’nin Trump döneminde kesilen Batı Şeria ve Gazze’ye yaptığı yardımı yeniden başlatmayı planlıyor. Demokrat lider, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve İsrail’in ilhak ettiği Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğinin tanınması gibi Trump döneminde benimsenen politikalarda ise geri adım atmayacağının sinyalini vermişti.

Seçim çalışmalarında Türkiye’ye yönelik yaptırımlardan hükümet değişikliğinden bahseden Biden, iddialarını gerçekleştirebileceğe benzemiyor. Trump döneminde ikili ilişkiler Trump üzerinde yoğunlaşmıştı.  Akıllardaki soru Biden‘ın Türkiye politikası nasıl olacak? Bu soruya önümüzdeki aylarda kesin bir yanıt bulacağa benziyoruz. Uzmanlar Biden döneminde daha istikrarlı bir dış politika bekliyor. Yeni dönemde en azından ABD’nin dış politikasının daha öngörülebilir olması beklenmekte.

Uzmanlar, Biden döneminde daha istikrarlı bir dış politika bekliyor. ABD’nin yeni dönemde en azından daha öngörülebilir olmasının bekleniyor.


        YORUMUNUZU PAYLAŞINYazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazılarını Göster